اخبار > افتتاح نمایشگاه آثار تاریخی استردادی از فرانسه در موزه ملی ایران


افتتاح نمایشگاه آثار تاریخی استردادی از فرانسه در موزه ملی ایران

 

نمایشگاه ۲۹ شی تاریخی استردادی از کشور فرانسه در موزه ملی ایران افتتاح شد.

نمایشگاه ۲۹ شی تاریخی استردادی از کشور فرانسه در موزه ملی ایران افتتاح شد.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی موزه ملی ایران، نمایشگاه اشیای استردادی از کشور فرانسه ظهر روز چهارشنبه - ۱۷ فروردین‌ماه ۱۴۰۱ - با حضور سعید اوحدی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور در موزه ملی ایران طی آیینی افتتاح شد.

اوحدی در این مراسم گفت: امروز شاهد اتفاق مهمی هستیم، استرداد ۲۹ قلم شیء تاریخی از دوره‌های مختلف که قدمت برخی از آن‌ها به پنج هزار سال قبل باز می‌گردد و منحصر به‌فرد است. این اشیا با همت وزارت امورخارجه، دستگاه دیپلماسی کشور، وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، معاونت میراث‌فرهنگی و اداره‌کل موزه‌ها، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی در پاریس به کشور بازگردانده شد.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: طی سال‌های گذشته حرکات خوبی برای استرداد اشیای تاریخی آغاز شده است. ۱۹ پرونده مهم داشتیم که شامل ۴۰ هزار شیء تاریخی بود و با پیگیری‌هایی که وزارت میراث‌فرهنگی و وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی داشتند، این آثار که بخشی از فرهنگ و تمدن کشورمان است به ایران بازگشت.

اوحدی با بیان اینکه بازگشت آثار فرهنگی اقدام جدی برای تقویت هویت ملی‌ است، تصریح کرد: طی ماه‌های گذشته شاهد شتاب جدی در بازگشت آثار تاریخی هستیم. این آثار فقط یک شی‌ء تاریخی نیستند و بخشی از فرهنگ و تمدن ماست، یکی ار چالش‌های جدی که کشورهای جهان با آن روبه رو هستند موضوع گسست بین نسلی و بحران هویتی است.

نمایشگاه اشیای استردادی از کشور فرانسه تا پایان فروردین ماه در موزه ملی ایران میزبان علاقه‌مندان است.

به گزارش ایرنا، مرتضی ادیب‌زاده سرپرست اداره‌کل موزه‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اواخر اسفندماه ۱۴۰۰ اعلام کرد: ۱۳ پرونده استرداد اشیاء تاریخی شامل حدود صد قطعه مشخص از آمریکا، مجارستان، فرانسه، انگلستان و نروژ را پیگیری می‌کنیم که در سال ۱۴۰۱ به کشور بازگردانده می‌شود.

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ١٧ فروردين ١٤٠١ - ١٥:٤٨ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج