اخبار > بازدید استاد غلامحسین امیرخانی از مرکز نسخ خطی کتابخانه رضوی


بازدید استاد غلامحسین امیرخانی از مرکز نسخ خطی کتابخانه رضوی

 

استاد غلامحسین امیرخانی، عضو پیوسته فرهنگستان هنر و رئیس شورای عالی انجمن خوشنویسان با همراهی جمعی از اساتید به نام هنر خوشنویسی کشور از مرکز نسخ خطی کتابخانه مرکزی رضوی بازدید کرد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، مرکز خراسان رضوی، استاد امیرخانی در حاشیه این بازدید گفت: نبوغ هنرمندان ایران در همه دوران‌ها و در تمامی عرصه‌هایبازدید استاد غلامحسین امیرخانی از مرکز نسخ خطی کتابخانه رضوی فرهنگی که هنر هنرمند فرصت هنرنمایی پیدا کرده از جمله در خوشنویسی و ترکیب آن با تمام هنر‌های مرتبط با ایجاد کتاب و کتاب آرایی، تذهیب، تشعیر، کاغذسازی، جلدسازی، انواع خط نسخ، ثلث، نستعلیق، شکسته ظهور پیدا کرده است.
وی تبلور خط و استعداد آن بر خلق آثاری ماندگار در کنار درخشش سایر هنر‌های اصیل ایرانی همچون فرش، موسیقی و معماری عنوان کرد.
استاد امیرخانی افزود: سرمایه‌های بی‌نظیر فرهنگ و هنر تمدن ایران ما همچون گنجی، جایگاه یگانه و برجسته‌ای را در کنار فرهنگ و هنر سایر تمدن‌ها به کشور ما اختصاص داده و این امر برای ما به عنوان نسل معاصر و خلف آن بزرگان و نوابغ ایجاد مسئولیت و وظیفه کرده است که در همان عیار و مقدار زمینه‌های رشد و دوام و بقای آن مقام را فراهم کنیم.
استاد رضا زدوار؛ نماینده وزارت ارشاد در انجمن خوشنویسان ایران و عضو شورای عالی خوشنویسان از دیگر بازدید کنندگان نیز اظهار کرد: این مجموعه بی نظیر که مملو از آیات و کتابت‌های قرآن در طول ۱۴۰۰ سال ظهور اسلام فضای اقیانوس گونه‌ای را ایجاد کرده است که انسان را در هنر نهفته در خود غرق می‌کند.
وی ضمن اشاره به زحمات بسیار در گردآوری این مجموعه به ابیاتی اشاره کرد و گفت:
گـر دریا‌ها مـداد گـردد صــدبار
ور خـامه شود شاخ درخـتان بهار
کاغـذ شــود اوراق سـپهر زنـگار
نتوان صفـتش یکی نوشتن ز هزار
زدوار تصریح کرد: هرچه داریم از فرهنگ ماست که در راس آن قرآن است و در ادامه آثار بزرگان علمی و ادبی ما قرار دارند که هر کدام قله‌ای هستند و اگراهل پژوهش فرصت گذارند هر آنچه به دنبال آن هستند در میان این نسخه‌ها خواهند یافت.
وی داشته‌های غنی این مجموعه را سرمایه‌ای دانست که می‌بایست توسط اهل پژوهش به جریان افتد تا نسل‌های دیگر از آن سود برند.
زدوار تاکید کرد: این بازدید فتح بابی برای آشنایی هر چه بیشتر اهل هنر با گنجینه نسخ خطی خواهد بود تا پژوهشگران این عرصه با الگوبرداری از آن این هنر را به دست نسل جوان منتقل کنند.
استاد صندوق آبادی نایب رئیس شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران، استاد براتی مدیر اجرایی انجمن خوشنویسان ایران و مراوی، قربانی، محمدعلی فراستی، صالحی، سیدخانی، شیرازی و حجافی مقدم دیگر اساتیدی بودند که طی هیئتی از مرکز نسخ خطی کتابخانه مرکزی رضوی بازدید کردند.

 

 

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ٢ خرداد ١٤٠٢ - ١٤:٥٤ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج