اخبار > نامِ سید محمد احصایی در گنجینه زنده بشری ثبت شد


نامِ سید محمد احصایی در گنجینه زنده بشری ثبت شد

 

نامِ سید محمد احصایی، عضو پیوسته فرهنگستان هنر، در فهرست ملی «نادره‌کاران میراث‌فرهنگی ناملموس» به ثبت رسید.

نامِ سید محمد احصایی، عضو پیوسته فرهنگستان هنر، در فهرست ملی «نادره‌کاران میراث‌فرهنگی ناملموس» به ثبت رسید.

در آیین ملی نکوداشت پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس خوشنویسی، در سومین روز از هفته بزرگداشت میراث فرهنگی از لوح ثبتی نامِ سید محمد احصایی در گنجینه زنده بشری، رونمایی شد. در این لوح ثبتی به امضای علی دارابی آمده است: «استاد محمد احصایی؛ گنجینه زنده بشری در زمینه خوشنویسی و نقاشی‌خط» به شماره ۵۴ در تاریخ ۱۴۰۲/۲/۲۵ در فهرست ملی «نادره‌کاران میراث‌فرهنگی ناملموس» به ثبت رسیده است.

استاد سید محمد احصایی متولد ۱۳۱۸ در قزوین و از هنرمندان نام‌دار خوشنویسی گرافیک و نقاشی معاصر ایران است. وی در آغاز راه، آثار استاد عمادالکتاب قزوینی را سرمشق قرار داد تا سرانجام به حضور استاد سیدحسین میرخانی رسید و از تعلیمات ایشان بهره جست. آنگاه به دانشسرای تهران راه یافت و پس از آن بیش از ده سال را به تجربه و تحصیل در دانشکده هنرهای زیبا و حضور در نمایشگاه‌های هنری سپری کرد تا سرانجام موفق به ارائه هنر « نقاشیخط » شد. وی فارغ‌التحصیل دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است و سال‌ها در همین دانشکده و دانشکده هنر دانشگاه الزهرا تدریس کرده‌است.

این استاد افزون بر داخل کشور، آوازه جهانی دارد. دریافت نشان درجه یک فرهنگ و هنر؛ منتخب همایش چهره‌های ماندگار؛ تقدیرنامه بین‌المللی به مناسبت پنجاه سال تولید آثار هنری از طرف آیسیسکو در هشتمین اجلاس وزرای آموزش و پرورش 51 کشور مسلمان در تهران؛ ستایش ویژه هیئت داوران برای آثار نقاشی‌خط و بینش نوین و دستیابی به عنصر ناب خطاطی؛ هنرمند برگزیده «خادم قرآن کریم» به عنوان احیاکننده قلم محقق و تحریر و طراحی صفحات متعدد از قرآن کریم؛ لوح افتخار از طرف هیئت داوران برای فعالیت‌های هنری؛ جایزه ملی دولت فرانسه در جشنواره جهانی کانی سومر؛ نخستین نقاش برگزیده سال 1352؛ رتبه نخست خوش‌نویسی در ایران در مسابقه محصلان برگزیده آشور در اردوگاه سالانه رامسر از جمله افتخارات وی محسوب می‌شود.

 

 

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ٣١ ارديبهشت ١٤٠٢ - ١٥:٢٢ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج