اخبار > هنر و علوم انسانی وارداتی نیستند


در نشست انعقاد تفاهم‌نامه میان فرهنگستان هنر و پژوهشگاه عنوان شد:
هنر و علوم انسانی وارداتی نیستند

 

در نشستی میان رؤسای «فرهنگستان هنر» و «پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی» بر لزوم گسترش همکاری‌ در حوزه‌های مختلف هنر و علوم انسانی تأکید شد و به همین منظور تفاهم‌نامه همکاری‌ای به امضا رسید.

در نشستی میان رؤسای «فرهنگستان هنر» و «پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی» بر لزوم گسترش همکاری‌ در حوزه‌های مختلف هنر و علوم انسانی تأکید شد و به همین منظور تفاهم‌نامه همکاری‌ای به امضا رسید.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، در این نشست که بهمن نامورمطلق و حسینعلی قبادی و بعضی از مدیران دو مجموعه حضور داشتند، رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ضمن گزارشی از فعالیت‌های علمی و پژوهشی پژوهشگاه اظهار کرد: ارتباط دو حوزه علوم انسانی و هنر می‌تواند در حفظ و معرفی مفاخر و میراث مادی و معنوی و تمدنی ایران مؤثر باشد. هم‌افزایی این دو حوزه می‌تواند تمدن را به گفت‌وگو وادارد و به پویایی و زنده نگه‌داشتن آن کمک کند.

حسینعلی قبادی در ادامه افزود: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بر اساس وظایف و مأموریت‌های سازمانی در سالیان گذشته همواره نگاه ویژه به موضوع هنر و مطالعات بینارشته‌ای را در دستور کار خود قرار داده است و وجود پژوهش‌ها و مطالعات ارزشمند در سال‌های اخیر نشان از اهمیت و توجه به این حوزه مطالعاتی در پژوهشگاه دارد.

او تعامل و همکاری‌های مشترک میان نهادهای علمی و هنری به‌خصوص فرهنگستان هنر را امری مغتنم دانست.

در ادامه این جلسه بهمن نامورمطلق، رئیس فرهنگستان هنر، در سخنانی عنوان کرد: برخلاف تکنولوژی و علم، حوزه علوم انسانی و هنر نمی‌تواند به واردات امید داشته باشد و این دو حوزه به دلیل نقشی که در هویت‌سازی و فرهنگ دارند، باید مُولّد باشند. هویت در فقدان این دو مخدوش می‌شود. اگر در حوزه هنر بخواهیم به آفرینش و خلق نائل شویم، ناگزیر باید با حوزه‌های علوم انسانی و اجتماعی ارتباط داشته باشیم تا به تألیف و خلق مؤلف دست یابیم. علوم انسانی می‌تواند به تغذیه هنر کمک و یاری رساند. امیدواریم با همکاری‌های آتی، به‌خصوص در مطالعات بینارشته‌ای چون فلسفه هنر و جامعه‌شناسی هنر و ادبیات، بتوانیم رویدادهای مشترکی داشته باشیم که با شناسایی سلیقه و ذائقه زیبایی‌شناسی جامعه و نقد این وضعیت بتوانیم با الگوسازی و تقویت الگوها سلیقه جامعه را ارتقا بخشیم.

در پایان این نشست، تفاهم‌نامه‌ای میان پژوهشگاه و فرهنگستان هنر در چارچوب اصل ضرورت توسعه همكاري علمي‌ بين مراكز مختلف آموزشي، پژوهشي و اجرايي، به‌منظور بهره‌مندي از ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي متقابل به امضای دو طرف رسید.

همکاری در طراحی و اجرای طرح‌های پژوهشی کلان ملی در حوزه‌های تخصصی؛ همكاري و مشارکت در برگزاري کارگاه آموزشی، گردهمایی و همايش‌­هاي تخصصي؛ همكاري در زمينه برنامه‌ریزی، تأليف، تدوین، تصحیح، تحقیق و ترجمه متون؛ از جمله مفاد این تفاهم‌نامه همکاری است.

 

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ٢٣ تير ١٤٠٠ - ١٠:٢٨ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج