اخبار > کتاب هنر مانوی در مجموعه‌های برلین منتشر شد


کتاب هنر مانوی در مجموعه‌های برلین منتشر شد

 

انتشارات فرهنگستان هنر کتاب هنر مانوی در مجموعه‌های برلین را با پژوهش سوزانا گولاچی و ترجمه سونیا میرزایی منتشر کرد.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن)، به‌منظور تحقق رسالت فرهنگستان هنر در نشر و ترویج و هنر، به‌ویژه حکمت هنر ایرانی و تاریخ هنر ایران بزرگ، ترجمه نخستین کتاب سوزانا گولاچی را چاپ و منتشر کرد. این کتاب که دستاورد پژوهش نویسنده در قالب فهرستواره‌ای جامع و توصیفی از دست‌ساخته‌های شناخته‌شده مانوی در مجموعه‌های تورفان در برلین است هم‌اکنون در دسترس پژوهشگران علاقه‌مند به مطالعات مانوی، ایران‌شناسی، هنر دینی، تاریخ هنر، نسخه‌شناسی، خوش‌نویسی، موسیقی و همه پژوهندگان مشتاق قرار دارد.

کتاب هنر مانوی در مجموعه‌های برلین به‌خوبی نشانگر چیره‌دستی و استادکاری نگارگران، خوش‌نویسان، نسخه‌پردازان و صحافان مانوی است و از آموزه‌های به‌تصویرکشیده‌شده سخن می‌گوید. این کتاب بر گسترش پژوهش‌های ایرانی و میان‌رشته‌ای نیز تأکید می‌کند؛ یعنی پژوهشگرانی که هم مطالعات هنری و تاریخی و هم دینی و زبانی را موضوع تحقیقات خود قرار داده‌اند.

مترجم درباره این کتاب نوشته است:

این کتاب مهم‌ترین اثری است که تاکنون درباره «هنر مانوی» به رشته تحریر درآمده و دستاورد پژوهش و گردآوری سوزانا گولاچی، استاد تاریخ هنر دینی دانشگاه آریزونای شمالی و نام‌آورترین پژوهنده صاحب‌نظر و متخصص گستره مطالعات هنر مانوی است.

نویسنده کتاب را در دو نیمه به رشته تحریر درآورده است:

نیمه نخست شامل چهار بخش می‌شود که بخش نخست دربرگیرنده قطعاتی از نسخه با نقوش آرایه‌مند و صفحاتی به ترکیب‌بندی‌های پیکردار، طومارنگاره و پوستَکه است. بخش دوم کتاب خود سبب‌ساز اندیشه در شیوه جلدسازی مانویان و برابرسنجی آن هم با سنّت جلدسازی پیشین و هم‌عصر و پسین است. بخش سوم دربرگیرنده پارچه‌هاست و در این بخش، با تکه‌پارچه‌هایی مواجهیم که ممکن است از کتاب‌های پارچه‌ای به دست آمده باشد. در بخش چهارم نیز، دیوارنگاره‌ها پدیدار می‌شوند که شیوه ترکیب رنگ‌ها، هم‌نشینی عناصر و ویژگی‌های پیکره‌ها را نشان می‌دهند.

نیمه دوم کتاب نیز شامل پنج پیوست است. پیوست یکم نوشته جِیس دیوید بیدون، ترجمه متون هم‌نشین با نگاره‌ها در قطعات معرفی‌شده این فهرستواره است که به درک برخی عناصر نگاره‌ها کمک می‌کند. پیوست دوم قطعاتی را نشان می‌دهد که در دوران جنگ جهانی دوم آسیب دیده است. پیوست سوم درباره شیوه گردهم‌آوری قطعات معرفی‌شده در این دفتر است. پیوست چهارم درباره آن قطعاتی است که پیش‌تر گمان می‌شد مانوی است. پنجمین پیوست نیز عناصر درونی نگاره‌ها را که به شناسایی سرشت مانوی آن‌ها منجر شده دسته‌بندی کرده است.

کتاب هنر مانوی را مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن) فرهنگستان هنر در قطع رحلی و با جلد سخت، در شمارگان 500 نسخه و در ۳۵۲ صفحه، با بهای 550هزار تومان، منتشر کرده است.

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند به کتاب‌فروشی انتشارات فرهنگستان هنر، به نشانی خیابان ولیعصر، نرسیده به چهارراه طالقانی، شماره ۱۵۵۰، یا وبگاه مؤسسه متن، به نشانی https://matnpub.ir، مراجعه کنند.

 

 

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ٢٤ اسفند ١٤٠١ - ١٣:٥٨ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج