اخبار > روايت شنيدني داستان فولكلور با همراهي دوتار


روايت شنيدني داستان فولكلور با همراهي دوتار

 

سالن تاريك بود و نور پيرمردي ساز به دست را احاطه كرده بود. پيرمرد روايت عشقي را براي مردم مي‌گفت كه سال‌هاي سال از عمر آن مي گذشت.

 الهام طالبي- سالن تاريك بود و نور پيرمردي ساز به دست را احاطه كرده بود. پيرمرد روايت عشقي را براي مردم مي‌گفت كه سال‌هاي سال از عمر آن مي‌گذشت.
روايتگر اين داستان، پير هشتاد و يك ساله اي بود كه نامش علي عليرضايي از روستاي آلماجوق قوچان است. بيشتر وي را با تخلص آلماجوقي مي‌شناسند. او از شاگردان قديمي حاج حسين يگانه از بخشي هاي بزرگ مكتب قوچان است . آلماجوقي عصرگاه روز پنج شنبه 17 اسفند، در تالار ايران فرهنگستان هنر اجرايي با عنوان «دوتار نوازي مكتب خراسان» را بر روي صحنه برد. در آغاز مجموعه اي از مقام ها و آهنگ هاي شمال خراسان را اجرا كرد و پس از آن روايت موسيقايي«طاهر و زهره» را اجرا كرد. اين روايت دلنشين و شيرين براي حضار جذابيت هاي خاصي داشت.

پير مرد پرده به پرده روايت را به زبان كردي و تركي مي‌خواند و مي‌نواخت.

«دوتار نوازي مكتب خراسان» در حالي پايان يافت كه حضار زمان قابل تاملي را به تشويق استاد آلماجوقي ادامه دادند. بنا بر گفته برگزار كنندگان اين اجرا، تمام عوايد اين كنسرت بصورت تمام و كمال در اختيار استاد آلماچوقي قرار مي گيرد.

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ٢٠ اسفند ١٣٩١ - ١٠:٠٣ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج