اخبار > همه چيز درباره دوتار نوازي شمال خراسان


همه چيز درباره دوتار نوازي شمال خراسان

 

«مكتب دوتار نوازي شمال خراسان» طي كارگاهي با حضور «سعيد طهراني‌زاده» 19 تير در فرهنگستان هنر بررسي مي‌شود.«مكتب دوتار نوازي شمال خراسان» طي كارگاهي با حضور «سعيد طهراني‌زاده» 19 تير در فرهنگستان هنر بررسي مي‌شود.


به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، اين كارگاه به همت معاونت پژوهشي فرهنگستان هنر برگزار مي‌شود. سعيد طهراني‌زاده درباره برگزاري اين كارگاه اظهار كرد:« اين برنامه كارگاهي يك روزه مختص دوتار نوازي شمال خراسان است و براي نخستين بار است كه دوتار نوازي در اين ناحيه مورد بررسي قرار مي‌گيرد. برخي بر اين باورند كه دوتار نوازي در تمامي نواحي به مثابه يكديگر است اما با تحقيقاتي كه درباره اين ساز در نواحي خراسان صورت گرفت، بايد گفت، گرچه تشابهاتي در نواختن اين ساز وجود دارد اما ويژگي‌هايي وجود دارد كه اين ناحيه را از ساير نواحي متفاوت مي‌كند.»

وي در همين باره تصريح كرد:« در واقع دوتار نوازي در اين منطقه داراي تفاوت‌هايي است كه آن را به سه مكتب يا سبك تقسيم مي‌كند و در اين كارگاه مي‌خواهيم درباره وجوه اشتراك و افتراق آن‌ها بحث كنيم. به عنوان نمونه اين كاملا بديهي است كه نوازنده شيرواني كارش متفاوت از نوازنده قوچاني است و در واقع محور اصلي بحث در اين كارگاه معرفي اين مكاتب است.»

بنا بر اين گزارش در اين برنامه طهراني زاده ابتدا قطعاتي را اجرا مي‌كند سپس به تشريح هر يك از قطعات مي‌پردازد و نوازندگاني را كه مربوط به هر دوره يا مكتب هستند معرفي مي‌كند. در پايان نيز قطعاتي از نوازندگي استادان دوتار نواز به صورت فيلم به نمايش در مي‌آيد.

سعيد طهراني‌زاده در خانواده‌اي هنرمند به دنيا آمده، او نوازندگي «دو تار» را از زمان كودكي نزد پدر و عموهاي خويش فرا گرفت ولي به دليل آنكه آنان به صورت حرفه‌اي اين ساز را نمي‌نواختند از 10 سالگي نزد مرحوم «حسين يگانه» به فراگيري آن به صورت حرفه‌اي پرداخت. سپس نزد «احمد قلي احمدي» رفت و با سبك متفاوتي به آموختن دوتار پرداخت. « محمد يوسفي» نيز از ديگر استاداني است كه با او «مكتب درگز» را آموخت. وي از سال 1365 به مدت پنج سال در جشنواره‌هاي مختلف به صورت گروهي و تكنوازي ساز مي‌زد و به مقام‌هايي در آن‌ها دست يافت. از وي تاكنون مجموعه دو جلدي «دستور دوتار نوازي» منتشر شده است.

طهراني‌زاده اكنون در حال تاليف كتابي در زمينه موسيقي خراسان است. همچنين در تاليف بخش دوتار شمال خراسان در مجموعه 12 جلدي فرهنگ موسيقي مشاركت دارد.

«مكتب دوتار نوازي شمال خراسان» دوشنبه 19 تير ساعت 17 تا 19 در فرهنگستان هنر به نشاني خيابان ولي‌عصر(عج)، پايين تر از خيابان طالقاني، شماره 1552 برگزار مي‌شود.

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ١٧ تير ١٣٩١ - ١٦:٣٣ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج