اخبار > «صبا» میزبان نگین‌های نفیس سنت و هنر فرشبافی ایران شد


«صبا» میزبان نگین‌های نفیس سنت و هنر فرشبافی ایران شد

 

نگارخانه «آینه» موسسه فرهنگی هنری صبا، میزبان ده‌ها گوهر گرانقدر از سنت و هنر فرش و دستبافت‌های اصیل و ارزشمند ایرانی در نمایشگاه «گره بافته های تاریخی، تصویری» شد.

نگارخانه «آینه» موسسه فرهنگی هنری صبا، میزبان ده‌ها گوهر گرانقدر از سنت و هنر فرش و دستبافت‌های اصیل و ارزشمند ایرانی در نمایشگاه «گره بافته های تاریخی، تصویری» شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری صبا- وابسته به فرهنگستان هنر- این مجموعه نفیس و نایاب، در امتداد همایش «فرش، سنت، هنر» به همت معاونت پژوهشی و هنری فرهنگستان هنر و با حضور پژوهشگران،صاحب‌نظران و فعالان حوزه فرش ایران رونمایی شد.

نمایشگاه «گره بافته های تاریخی، تصویری» که ظهر دوشنبه 22 آذر 1400، در نگارخانه «آینه» صبا گشایش یافت، منظری است به رویت تاریخ، تغزل، حماسه و اسطوره در نقش‌ها و رنگهای اعجازگون فرش و دستبافته‌های ایران و سفری است از دل تار و پود و گره بافتها به عمق زیبایی‌ها و ظرافت‌های فرهنگ و تمدن و ادب ایرانی.

در این مجموعه که شامل 60 تخته فرش، گبه و گلیم قدیمی و نفیس جمع آوری شده از مجموعه‌های شخصی و خصوصی به همت تورج ژوله دبیر علمی همایش و محقق نام‌آشنای این حوزه در کشور است، جلوه‌هایی بدیع و رنگارنگ از داستان‌های اساطیری و حماسی کهن و مجالس بزمی شاهنامه، قصص قرآنی همچون یوسف و زلیخا، منظومه های عاشقانه همچون شیرین و فرهاد و لیلی و مجنون را بر پرده هزارنقشی از روایت‌های رنگین و رویاگون، شاهدیم.

فرش‌ها و بافته‌های به نمایش درآمده متعلق به دوران قاجار تا میانه قرن حاضر می باشند.

صبا با نمایش این جلوه‌های درخشان از آفرینش‌گری‌های ذوق و خیال ایرانی، تا چهارشنبه 24 آذر 1400، از ساعت ۱۰ تا ۱۸ میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

 

 

 

 

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ٢٣ آذر ١٤٠٠ - ١٥:١٠ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج