قرآن (۶۸۸ق)عنوان اصلی :

قرآن

عنوان دیگر :

-

زبان:

عربی

مولف :

-تاریخ تالیف :

-

تاریخ کتابت :

دهه اول محرم سال ۶۸۸ق.

کاتب :نگارگر :

-تذهیب کار :

-سایر پدیدآورندگان :

-منشا (مکان جغرافیایی اثر) :

احتمالاً عراق

تعداد برگ، تعدادسطر، اندازه سطور، قطع:

۲۱۱برگ، ۱۶سطر، اندازه سطور: ۹۷× ۱۱۹؛ قطع: ۱۵۵×۱۹۱م.م.

تعداد تصاویر (شامل نگاره، حدول، نمودار، شکل، نقشه):

-

مکتب نگارگری (نام دوره هنری و تاریخی نسخه):

«عباسی»

نوع و درجه خط:

نسخ

تزئینات متن:

شروع نسخه با دوکتیبه مذهب با نقوش هندسی با قلم زر، آبی، قرمز، سیاه و سبز؛ چهار ضلع کتیبه‌ها و در اواسط یکی از اضلاع کتیبه‌ها نقوش تزئینی گل و ترنج؛ آیات دو صفحه آغازین نسخه در کتیبه‌های تزیین شده مشابه کتیبه‌های قرینه در ابتدای نسخه، کتابت شده است ؛ عناوین برخی سوره‌ها از جمله "فاتحه"، "بقره"، "نساء"، " ناس" و عبارت "صدق الله العظیم و صدق رسول" در کتیبه‌های چهارگوش مذهب و مابقی سوره‌ها بدن کتیبه و درسرسوره‌ها عنوان سوره، تعداد آیات و نوع سوره از لحاظ مکی و مدنی آمده است؛ نشانه‌گذاری آیات در حاشیه سوره‌ها با واژه‌های «خمس» و «عشر» در دایره‌هایی به رنگ زر و شماره جزء در کتیبه‌های کوچک مذهب با قلم زر و لاجورد و در برخی برگ‌ها بدن کتیبه کتابت شده؛ ترنج‌های مذهب با رنگ‌های مختلف در حاشیه برگ‌ها؛ واژه "حزب" و "سجده" در حاشیه نسخه با جوهر به رنگ زر کتابت شده؛ گل‌های زرین با مرکز به رنگ لاجورد در پایان هر آیه؛ متن با مرکب مشکی و سرسوره‌ها با رنگ زر و عبارات حاشیه برگ‌ها با رنگ آبی و مرکب مشکی کتابت شده است.

نوع کاغذ:

کاغذ شرقی

نوع و تزئینات جلد:

«چرم قهوه‌ای رنگ با نقش ترنج و سرترنج» (جلد به سبک شرقی صحافی شده و بازسازی شده است).

آغاز:

بسمله، الحمدلله رب العالمین... (سوره فاتحه).

انجام:

« ... من الجنه و الناس» (سوره ناس).

انجامه:

«صدق الله العظیم و صدق رسوله الکریم و نحن علی ذلک من الشاهدین و کتب یاقوت المستعصمی فی العشر الاول من المحرم من سنه ثمان و ثمانین و ستمائه حامدا الله تعالی علی نعمه و مصلّیا علی نبیه محمد و آله و مسلّما».

یادداشت تملک و سجع مهر :

«یادداشت اول فرهاد میرزا (ابتدای نسخه): این کلام الله مجید را که خط یاقوت مستعصمی است [... قدر قدرت] ولیعهد مرحوم مبرور ـ البسه الله حلل النور ـ در دار السلطنه تبریز بهجت انگیز بدست مبارک خود به این بنده درگاه مرحمت فرمودند. و کان ذلک فی رمضان سنه۱۲۴۵ هجری خمس و اربعین و مأتین بعد الالف من الهجرة النبویة علی هاجرها الف الف سلام. نعم ما قیل: یک پسر گم کرد یعقوب از فراقش کور شد/ چون ننالد من که یک عالم پدر گم کرده ام. حرّرها عبدالحقیر الفقیر طالب الرشاد فرهاد» (مهر بیضی شکل به سجع: فرهاد)

«یادداشت دوم فرهاد میرزا:این قرآن را به نور چشمی احتشام الملک نیاز کردم که بسلامتی هر ماه مبارک رمضان یک ختم قرآن برای ولیعهد مرحوم هدیه بفرستد. ۷ شهر رمضان المبارک سنه ۱۳۰۲هجری».

«یادداشت احتشام الملک: بسم الله خیر الاسماء: این کلام مجید ربانی و فرقان حمید یزدانی «الذی لایأتیه الباطل من بین یدیه و لا من خلفه تنزیل من حکیم حمید» را که از انعامات مرحوم مبرور الملک المعظم و السلطان الافخم ولیعهد مفغور ـ البسه الله حلل النور ـ به حضرت اشرف امجد والا معتمدالدوله فرهاد میرزا ـ روحی فداه ـ است، چنانچه به خط مبارک خودشان چگونگی را مرقوم فرموه اند، امشب که شب دوشنبه هفتم شهر رمضان المبارک سنه ۱۳۰۲ هجری است حضرت اشرف معظم الیه به این غلام خاکسار خود احسان و انعام فرمودند در معنی این علق نفیس و گوهر گران بها میراث از جد والا گهر تاجدار و در نیکو سیر بزرگوار است. اللهم وفقنی لتلاوته فی آناء اللیل و اطراف النهار بحق من ارسلته الیه، محمد و آله الاطهار و اغفر امواتنا یا غفار یا غفار، و انا العبد عاشق الحکمة المتعالیة عبدالعلی» (مهر بیضی شکل به سجع: احتشام الملک و تاریخ ۱۲۹۹)موضوع اثر و توصیفگرها :

«قرآن، هنر قرآنی، ی‍اق‍وت‌ م‍س‍ت‍ع‍ص‍م‍ی، نسخه‌خطی هنری»

چکیده یا خلاصه نسخه :

«نسخه خطی مذهب از قرآن که توسط یاقوت مستعصمی به خط نسخ در سال ۶۸۸ق کتابت شده است و دارای آرایه‌های تزئینی و هنری فراوان است».

اطلاعات تکمیلی :

کلیه اطلاعات نسخه‌شناختی به جز اطلاعات داخل «گیومه» بر اساس اطلاعات ارائه شده در محل نگهداری نسخه است.شماره نسخه :

Bibliothèque nationale de France. Département des Manuscrits. Arabe 6716  محل نگهداری نسخه :منابع و ماخذ :

Coran(1289). Bibliothèque nationale de France. Département des Manuscrits. Arabe 6716.

 یادداشت حق مولف :

 

جهت اطلاع از ضوابط بهره‌برداری از این اثر به اینجا مراجعه فرمایید.

 فهرست پیشینه های فارسی :

 

هاشمی نژاد، علیرضا (۱۳۹۲). بررسی شیوه‌های کتابت نسخه‌های خطی به قلم نسخ، از قرن هشتم تا سیزدهم هجری قمری. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه شهید بهشتی.

 فهرست پیشینه های لاتین :

-تصاویر گزیده صفحات :کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.