تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > آخرين نشست آيين و آيينه برگزار شد + گزارش تصويري


آخرين نشست آيين و آيينه برگزار شد + گزارش تصويري

 

آخرين نشست از سلسله نشست هاي آيين و آيينه، سه شنبه، 24 مرداد در مجموعه هنرپژوهي نقش جهان برگزار شد.آخرين نشست از سلسله نشست هاي آيين و آيينه، سه شنبه، 24 مرداد در مجموعه هنرپژوهي نقش جهان برگزار شد.

در اين نشست كه به همت مركز هنرپژوهي نقش جهان وابسته به فرهنگستان هنر برگزار شد، «محمد مكاري»، دبير علمي نشست هاي آيين و آيينه و كارشناس ارشد مردم شناسي، مقاله خود را با عنوان «پوشاك محلي مركز ايران (يزد، فارس و اصفهان)»، ارائه كرد. وي در اين باره اظهار داشت: «پوشاك در يك جامعه، مقوله‌اي مجرد نيست و درواقع بازتابي از قابليت‌هاي فرهنگي و اجتماعي، باورهاي مذهبي و پايبندي هاي رسمي و سنتي، توان اقتصادي و نگرش سياسي است. بنابراين پوشاك همانند ساير پديده‌هاي فرهنگي، تابع وضع و شرايط اقليمي، جغرافيايي طرز زندگاني، آداب و رسوم، ذوق و سليقه، مذهب و اعتقادات هر جامعه‌اي است.»


مكاري افزود: «در مركز ايران پوشاك بر اساس عوامل مختلف طبيعي، اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي شكل گرفته و تحول يافته است. مواردي كه جزو عوامل موثر بر پوشاك مركز ايران است، شامل استفاده از پارچه هاي گرم و ضخيم چون پشم و نمد در فصول سرد، استفاده از پارچه‌هاي مرغوب براي تهيه پوشاك توسط مالكان بزرگ و ارباب ها، است. همين طور پوشاك محلي شهر اصفهان با ساير مناطق در جنس و دوخت ودوز كاملا متفاوت است و پوشاك روستاي ابيانه كاشان تقريبا با تمام اين منطقه از لحاظ رنگ و فرم فرق مي‌كند.»


«مينو سليمي»، كارشناس ارشد پژوهشكده مردم شناسي، سخنران ديگر اين نشست بود كه مقاله خود را با عنوان «آداب و رسوم ماه مبارك رمضان در مركز ايران» ارائه كرد، او در اين باره بيان كرد: «ماه رمضان با معنويت خاص خود در گوشه و كنار كشور با آيين‌هاي ويژه‌اي گره خورده است كه امروزه بسياري از آن‌ها در گذر زمان رنگ باخته و شايد هم به دست فراموشي سپرده شده باشد. برخي از آيين‌هاي ويژه ماه مبارك رمضان در نقاط مختلف كشور عموميت دارد و تنها با تفاوت‌هاي جزئي و يا نام‌هاي متفاوت، اجرا مي‌شود، اما نقطه مشترك همه آن‌ها روح معنويت و صفاي ايراني است كه بيش از ابعاد ظاهري آن‌ها، خود نمايي مي‌كند.»


وي افزود: «اهالي مركزي ايران هم با رسم‌هاي خاصي به استقبال اين ماه مي‌روند. يافته‌ها نشان مي‌دهند كه با وجود از بين رفتن برخي از آيين‌هاي گذشته مربوط به اين ماه، شكل جديدي از تنوع آييني و عمومي بودن آن‌ها در سطح كشور، با توجه به تاثير ارتباطات و شكل نوين زندگي ايجاد شده و با استقبال شديد مردم مواجه و تداوم يافته است.»

 اين نشست كه با حضور جمعي از قشرهاي مختلف مردم برگزار شد، با مراسم صرف افطار خاتمه يافت.

براي ديدن گزارش تصويري از 4 نشست تخصصي اينجـــا كليك كنيد


 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ٢٥ مرداد ١٣٩١ - ١٥:٠٩ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.