تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > نمایشگاه آثار اعضای جاوید فرهنگستان هنر گشایش یافت


نمایشگاه آثار اعضای جاوید فرهنگستان هنر گشایش یافت

 

نگارخانه‌های ممیز و خیال در موسسه فرهنگی هنری صبا میزبان نگین‌هایی درخشان از خلاقیت و خیال زنده‌نامان فرهنگستان هنر شد.

نگارخانه‌های ممیز و خیال در موسسه فرهنگی هنری صبا میزبان نگین‌هایی درخشان از خلاقیت و خیال زنده‌نامان فرهنگستان هنر شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری صبا، وابسته به فرهنگستان هنر، نمایشگاه آثار اعضای جاوید فرهنگستان هنر، ساعت 18 عصر روز چهارشنبه، 2 آبان، با حضور علیرضا اسماعیلی، سرپرست فرهنگستان هنر، مدیران و شمار زیادی از هنرمندان و اهالی فرهنگ از جمله محمود فرشچیان، غلامحسین امیرخانی، جلال شباهنگی، مجید مجیدی، داریوش مهرجویی، محمد احصایی و... در نگارخانه‌های ممیز و خیال به همراه نمایشگاهی از کارنامه انتشارات فرهنگستان هنر، طی چهارده سال فعالیت مستمر در حوزه فرهنگ و هنرپژوهی در موسسه صبا گشایش یافت.

در نگارخانه ممیز که آغاز این نمایشگاه محسوب می‌شود، آثار دو چهره نام‌آور از پیش‌گامان هنر معاصر ایران شامل شش اثر از زنده یاد استاد جواد حمیدی و پنج اثر از استاد مرتضی ممیز؛ چهره ماندگار و جریان ساز تاریخ گرافیک ایران، در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است.

در ورود به نگارخانه خیال در صبا، از دو سو، آثار دو چهره جاودان دیگر در هنر نوگرای معاصر کشورمان به چشم می‌خورد.

زنده یاد استاد محمود جوادی پور با پنج اثر از نفیس‌ترین و ارزشمندترین آثار این هنرمند که متعلق به سال‌های اخیر و نمایانگر آخرین دوره فعالیت اوست و از سوی دیگر زنده یاد منصوره حسینی با یک نقاشی طبیعت و پنج اثر از ترکیب‌های انتزاعی این هنرمند، که راه تازه‌ای در تلفیق خلاقه خط ایرانی با نقاشی و ایجاد ترکیب‌بندی مبتنی بر فضاسازی مفهومی و رویکرد تازه به فرم خط و قابلیت‌های ترکیبی و انتزاعی آن گشوده، دیده می‌شود.

 

در امتداد نگارخانه خیال، شش اثر از مرحوم آیت‌الله مرتضی حسینی نجومی شامل: پنج خط نفیس از کتابت‌های ثلث آن عالم صاحب ذوق و هنر و از استادان صاحب سبک و شیوه، در خوشنویسی قرن حاضر و نیز یک اثر منحصر بفرد از نقاشی‌های ایشان‌ـــ‌متعلق به 45 سال پیش‌ـــ‌به معرض نمایش گذاشته شده است.

زنده یاد استاد علی اصغر شعرباف، عضو جاوید دیگر از خانواده فرهنگستان هنر است، که با پنج اثر از طرح‌های دستی نقوش مقرنس، در این نمایشگاه حضور دارد.

 

همچنین شش اثر از نقاشی‌های استاد صاحب‌نام نقاشی و پیکره‌سازی معاصر، زنده یاد استاد علی‌اکبر صنعتی شامل دو پرتره و سه منظره از هنرآفرینی‌های این چهره ماندگار هنری به نمایش گذاشته شده است.

آثار زنده یاد استاد باقر آیت‌الله زاده شیرازی، چهره نام‌آشنای مرمت آثار تاریخی ایران، با پنج عکس از فعالیت‌های آن استاد فقید و یک طرح‌ــ‌کروکی از نقشه‎های مرمت ایشان، زینت بخش نمایشگاه است.

 

مرحوم استاد اکبر مختار تجویدی نیز با یک اثر قدیمی و بسیار ارزشمند از نقاشی‌های خود به همراه شش اثر از چاپ‌های دستی استاد فقید حسین کلاقیچی؛ پدر چاپ باتیک و چاپ دستی، در این نمایشگاه حاضر است.

 

زنده یاد استاد حسین لرزاده، چهره ماندگار معماری سنتی ایران که تاریخ یکصد سال معماری این سرزمین با سیزده اثر دیدنی و ارزنده که ده‌ها سال فعالیت این پیر معماری ایران را جلوه می‌بخشد: از طرح‌های گره‌چینی و طرح مقرنس برای آموزش تا طرح آرامگاه حکیم طوس متعلق به سال 1313 شمسی و دو اثر خوشنویسی که گستره‌ای متنوع از ظرافت‌های ابداع و اندیشه را توامان در قاب نشانده است.

گفتنی است در حاشیه این نمایشگاه آثار، نمایشگاهی نیز از تمامی کتاب‌های انتشار یافته فرهنگستان هنر در حوزه‌های وسیعی از فلسفه هنر، حکمت هنر، تاریخ و گنجینه‌های هنری ایران، معماری، ادبیات، شاهنامه نفیس شاه طهماسبی، از نگین‌های پر درخشش هنر ایرانی، مباحث نظری هنر ایران، شرق-

هنر مدرن و.... برای بازدید علاقه‌مندان، مهیاست.

علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند تا 9 آبان همه روزه، به جز روزهای تعطیل، از ساعت 10 تا 18 به موسسه صبا واقع در خیابان ولی‌عصر(عج)، خیابان طالقانی، خیابان برادران شهید مظفر، پلاک 125 مراجعه کنند.

 

 

 

 

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ٢ آبان ١٣٩٧ - ٢١:٢٥ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.