تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > تركيب هنرمندانه سنت و مدرنيسم در قاب درختان


نگارخانه خيال نو ميزبان آثار حجمي عباس ميرشريفي
تركيب هنرمندانه سنت و مدرنيسم در قاب درختان

 

نمايشگاه «حجم هاي عباس ميرشريفي»، روز دوشنبه 5 دي‌ در نگارخانه خيال نو موسسه صبا گشايش يافت و اين نگارخانه ميزبان نقش‌ها و فرم‌هاي چوبي و ترکيب موادي شد كه سنت و مدرنيته را در قاب درختان به نمايش گذاشت. به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، در اين نمايشگاه بيش از 90 اثر به نمايش درآمده‌است، که مي‌توان آن‌ها را در سه مجموعه از فعاليت‌هاي عباس ميرشريفي که طي 8 سال اخير انجام داده تقسيم کرد.

نمايشگاه «حجم هاي عباس ميرشريفي»، روز دوشنبه 5 دي‌ در نگارخانه خيال نو موسسه صبا گشايش يافت و اين نگارخانه ميزبان نقش‌ها و فرم‌هاي چوبي و ترکيب موادي شد كه سنت و مدرنيته را در قاب درختان به نمايش گذاشت.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، در اين نمايشگاه بيش از 90 اثر به نمايش درآمده‌است، که مي‌توان آن‌ها را در سه مجموعه از فعاليت‌هاي عباس ميرشريفي که طي 8 سال اخير انجام داده تقسيم کرد.

پرنده‌هاي بزرگي که از ترکيب مواد و پاپيه ماشه (خمير کاغذ) درست شده‌اند، چوب و تنه درختان و الوارها که گاه با کنده کاري‌هايي که روي آن‌ها انجام شده بخشي از چوب کم شده و گاه اين تنه‌هاي چوبي تن به فلزي براق و صيقل خورده داده‌اند تا تفاوتي از تيرگي بافت چوب و درخشش فلز، رگه‌هايي از نوگرايي را در قاب سنت فرياد زند.

به گفته «بهنام کامراني» هنرمند نقاش، در آثار مير شريفي دو ويژگي حضور مداوم دارد. در اين تکه‌هاي چوبي از يک سو برخورد خلاق با نقش مايه‌ها و تزيينات هنر سنتي ايران به چشم مي‌خورد و از طرف ديگر مخاطب را به صورت ژرفي به طبيعت و عناصر آن ارجاع مي‌دهند.

وي معتقد است: «تراشيدگي مجسمه‌ها از آنها اندام واره‌هايي را مي‌سازد که رو به آسمان دارند و مانند درخت واره‌هاي «کنستانتين برانکوزي» هم به ستون و هم به درخت‌هايي نمادين اشاره دارند که آسمان و زمين را به هم پيوند مي‌دهند.»

با ديدن آثار اين نمايشگاه مي‌توان زمزمه نجواي کهن مايه ها را در درون خود شنيد. چوب ها، الوارها و تنه‌هاي درختان تراش خورده که بيش از هر چيزي طرح برگ و سرو و اشکال هندسي در آن‌ها رخ مي‌نماياند.

مير شريفي مي‌کوشد از نقوشي ساده که هم در هنر باستاني ايران، هم در هنر سنتي ديگر اقوام بومي مناطق مختلف وجود دارند بهره برد. همچنين مي‌توان نقش نگاره‌هاي روي اين کنده‌هاي درخت را در سفالينه‌هاي شوش و بقاياي تمدن جيرفت ديد.

شايد بتوان از ديد ديگري نيز به اين آثار نگريست چنانچه کامراني معتقد است: «ميرشريفي گاهي با اين آثار در صدد عنوان کردن مضموني درباره از دست رفتن درختان و طبيعت است و به اين نکته اشاره دارد.» مجموعه مرغان مير شريفي نيز نمايي بزرگ شده از نقاشي خط‌هاي آشنا براي مخاطب هستند که با انحناهاي مواج خود سعي در فهماندن مفهومي از آفرينش به مخاطب دارند که گاه با قلم آغشته به مرکب هنرمند، نقشي بر بدن آنها نگاشته شده است.

کامراني در تعبيري ديگر نقوش مرغان اين نمايشگاه را به نقوش قالي و منسوجات سنتي شبيه و ريشه آن را به هنر ساساني مربوط مي‌داند.

علاقه‌مندان مي‌توانند براي بازديد از اين نمايشگاه به خيابان ولي عصر (عج)، خيابان طالقاني غربي، خيابان شهيد برادران مظفر، شماره ۱۲۵ مراجعه كنند. اين نمايشگاه تا 29 دي همه روزه بجز ايام تعطيل، از ساعت 10 تا 19، ميزبان عموم بازديدکنندگان است.

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ١٠ دی ١٣٩٠ - ١٠:١٢ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.