تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > شرح عشق بازي خوشنويسان با كلام وحي


پايان نمايشگاه قطعه نويسي و كتابت
شرح عشق بازي خوشنويسان با كلام وحي

 

نمايشگاه «قطعه نويسي وكتابت» كه آخرين دستاورد هاي هنري كاتبان وخوشنويسان ممتاز ومعاصر قرآن كريم را درموسسه فرهنگي هنري صبا ارائه كرد، بانشستي تخصصي وباحضور پژوهشگران وصاحبنظران خوشنويسي وكتابت قرآن به كارخود پايان داد.

نمايشگاه «قطعه نويسي وكتابت» كه آخرين دستاورد هاي هنري كاتبان وخوشنويسان ممتاز ومعاصر قرآن كريم را درموسسه فرهنگي هنري صبا ارائه كرد، بانشستي تخصصي وباحضور پژوهشگران وصاحبنظران خوشنويسي وكتابت قرآن به كارخود پايان داد.


به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، درمراسم اختتاميه اين نمايشگاه كه عصر پنجشنبه 16 شهريور ماه در تالار فرهنگستان هنر با حضور علاقه‌مندان برگزار شد. در اين نشست «ايرج نعيمايي»، خوشنويس و پژوهشگر در زمينه خوشنويسي و موسيقي با شرحي از آداب كتابت قرآن در دوران شكوفايي و اوج اين هنر، اشاراتي به دستاوردهاي كاتبان مشهوري چون ياقوت نيريزي اشاره و خاطر نشان كرد: «در كار اين هنرمندان گونه‌اي از سلوك و طريقت را مي‌توان يافت‌،كه فراتر از مهارت صرف در خط وكتابت بوده و بحث فلسفه و زيبايي شناسي و نسبت عقلي و شهودي بين اخلاق و مذهب را براي شناخت عميق‌تر كار اينان ايجاب مي‌كند.»

وي ضرورت پژوهش دقيق در تاريخ كتابت را به قصد بيرون كشيدن مفاهيم و مباني اين هنر يادآور شد.

در ادامه استاد «احمد عبدالرضايي»، خوشنويس و كاتب قرآن به شمه‌اي از آئين‌هاي كتابت كهن در ايران اشاره كرد و دقايق و ظرايف پر شمار خطوط نسخ و ثلث در نزد كاتبان جهان اسلام را برشمرد. وي به لزوم مطالعات گسترده پژو هشي توسط علاقه‌مندان به مشق و كتابت در اين روزگار پرداخت و تصريح كرد:« اين مطالعات مي‌تواند پايه‌ها و پشتوانه‌هاي نظري اين فرهنگ و طريقت خوشنويسي را انسجام بخشد.»

«حميد رضا قليچ خاني» خوشنويس و پژوهشگر در زمينه خوشنويسي نيز به فصل‌هايي چند از سر‌گذشت هنر كتابت درطول چند قرن گذشته اشاره كرد و به آسيب شناسي اين هنر در روزگار معاصر پرداخت. وي خاطر نشان كرد:« قابليت تركيب در نسخ و ثلث با خط نستعليق متفاوت است و ظرفيت تنوع بخشي و فرم دهي به كلمات را در قالب اشكال در اين دو خط بسيار گسترده ترمي بينيم.»

در اين مراسم همچنين «مسعود ناصري» رياست م‍وسسه فرهنگي هنري صبا با بيان رويكرد اين مجموعه به احيا و باز خواني ميراث هنرهاي فاخر و از جمله هنرهاي مرتبط با كتابت و كتاب آرايي قرآن كريم كه جلوه گاهي از ذوق و خلاقيت هزار ساله هنرمندان ايران بوده است، از برنامه اين موسسه در انتشار مجموعه‌اي از آثار برگزيده كتابت و قطعه نويسي معاصر خبر داد.

پس از مراسم اختتاميه، حاضران به محل برپايي نمايشگاه رفته و با هنرمندان صاحب اثر كه در نگار خانه خيال حضور يافته بودند از نزديك گفتگو كردند.

نمايشگاه «قطعه نويسي و كتابت قرآن كريم» با همکاري موسسه فرهنگي هنري صبا و دارالکتابه و مرکز طبع و نشر قرآن کريم با ارائه 130اثر برگزيده از خوشنويسان معاصر و ممتاز قرآني، ظرايفي بديع از جلوهاي كلام وحي را در قالب هاي« قطعه نويسي، رنگه نويسي وكتابت نگاري» با گرايش‌هاي نسخ و ثلث براي علاقه‌مندان اين رشته از 10مرداد ماه تا 16 شهريور به تماشا گذاشت.


 
 
 

زمان انتشار: شنبه ١٨ شهريور ١٣٩١ - ١٥:٢٧ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.