تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > صبا میزبان 35 کشور جهان شد


بوم هایی به رنگ کهکشان؛
صبا میزبان 35 کشور جهان شد

 

مؤسسه فرهنگی هنری صبا با حضور بی سابقه و چشمگیر هنرمندان، میزبان 35 کشورجهان درچهارمین دوسالانه بین المللی نقاشی معاصرجهان اسلام، شد.

مؤسسه فرهنگی هنری صبا با حضور بی سابقه و چشمگیر هنرمندان، میزبان 35 کشورجهان درچهارمین دوسالانه بین المللی نقاشی معاصرجهان اسلام، شد.

به گزارش روابط عمومی مؤسسه فرهنگی هنری صبا وابسته به فرهنگستان هنر، چهارمین دوسالانه بین المللی نقاشی معاصر جهان اسلام با حضور چشمگیر و بی سابقه هنرمندان و مسئولان فرهنگی در صبا گشایش یافت. گفتنی است در مراسم افتتاحیه که روز دوشنبه رأس ساعت 16 صورت گرفت چهره های برجسته فرهنگی و هنری کشور، سفرا و هنرمندان خارجی شرکت کننده در دوسالانه چهارم حضور داشتند. از جمله این اساتید محمود جوادی پور، احمد اسفندیاری، منصوره حسینی، علی اصغر شعرباف، محمد احصایی، جلال شباهنگی، کاظم چلیپا، حسین محجوبی، مهین افشانپور، بهمن آزموده، دکتر بهمن نامور مطلق(دبیر فرهنگستان هنر)، دکتر مهدی حسینی(دبیر چهارمین دوسالانه)، محسن زارع(مدیرعامل مؤسسه فرهنگی هنری صبا)، حبیب اله صادقی(رئیس موزه هنرهای معاصر تهران)، محبوبه پلنگی(رئیس موزه هنرهای معاصر فلسطین)، ... و رئیس موزه هنرهای معاصر افغانستان، هنرمندان تاجیکستان، مراکش، تونس، عربستان، سنگاپور، عمان، ترکیه، و ... و تعدادی از سفرا و رایزنان فرهنگی سفارتخانه های خارجی در این مراسم حضور داشتند.

گفتنی است این مرکز که در حال حاضر بزرگترین فضای نمایشگاهی خاورمیانه را در اختیار دارد، از دوشنبه میزبان بزرگترین حرکت هنری و مهمترین اتفاق در عرصه نقاشی ایران و جهان اسلام (جوامع اسلامی در تمامی کشورهای جهان) شد، که هم اکنون بعنوان مهمترین و معتبرترین دوسالانه هنری در این گستره وسیع فرهنگی، تمدنی و جغرافیایی شناخته شده و جایگاه آن در سطح بین المللی تثبیت شده است. این دوسالانه با جذب و جهت بخشی به فعالیتهای هنری نقاشان داخلی و خارجی با محور هویت ، اندیشه و میراث معنوی و باورهای مشترک اسلامی، چشم اندازی وسیع از آفاق خیال و خلاقیت هنرمندان جوامع اسلامی را به نمایش گذاشته و آخرین تحولات ، هنری و دستاوردهای این عرصه را پیش رو نهاده است.

آثار راه یافته به نمایشگاه شامل 1042 اثر از مجموع 11064 اثر ارسال شده از سوی بیش از 1900 هنرمند از ایران و 35 کشور جهان می باشد.

آثار یادشده شامل بخشهای داخلی، خارجی، آذربایجان و بخش اساتید و پیشکسوتان می باشد.
1- در بخش داخلی: از مجموع 9500 اثر از 1621 هنرمند ایرانی به تعداد 1181 اثر از 587 هنرمند پذیرفته شده است که از این میان 927 اثر متعلق به بخش آزاد و 254 اثر متعلق به بخش خیال شرقی است.
2- در بخش خارجی: از مجموع 1564 اثر از 274 هنرمند از 35 کشور جهان ، 67 اثر به دوسالانه راه یافته است.
مجموع این آثار در 6 نگارخانه مجموعه صبا شامل نگارخانه ملی ایران، خیال شرقی، آینه ، خیال، صبا شماره 1 و شماره 2، به نمایش درآمده است.
344 اثر از هنرمندان داخلی در بخش آزاد در نگارخانه ملی ایران،
255 اثر از هنرمندان داخلی در بخش خیال شرقی در نگارخانه خیال شرقی،
217 اثر از هنرمندان 32 کشور خارجی در نگارخانه آینه،
153 اثر از بخش اساتید و پیشکسوتان (خارج از مسابقه) در نگارخانه خیال،
40 اثر متعلق به بخش آذربایجان در نگارخانه صبا (شماره 2)
15 اثر از آقای مهداوی هنرمند تونسی و از اعضای هیأت داوران در نگارخاه صبا (شماره 1)
به معرض نمایش گذاشته شده است.

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ٧ آذر ١٣٨٥ - ١١:٢٢ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.