تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > نمايشگاه آثار 9 نقاش نوگراي تبريز گشايش يافت


نمايشگاه آثار 9 نقاش نوگراي تبريز گشايش يافت

 

نمايشگاه آثار نقاشي 9 نقاش نوگراي تبريز، يكشنبه 6 مهرماه در حضور اين هنرمندان، اصحاب مطبوعات و علاقه‌مندان افتتاح شد.


نمايشگاه آثار نقاشي 9 نقاش نوگراي تبريز، يكشنبه 6 مهرماه در حضور اين هنرمندان، اصحاب مطبوعات و علاقه‌مندان افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، در اين نمايشگاه حدود 100 اثر از رفيع مؤتمني طباطبائي، محمد فاسونكي، كيومرث‌كياست، محمد نوريان، حسنيه زعفرانچي‌زاده، فهميه جمال فريد، سيما حسيني، بابك امجد و هما امداديان در معرض ديد عموم قرار گرفت.

در نمايشگاه 9 نقاشي نوگراي تبريز، يك گالري به 40 اثر از محمد فاسونكي، عضو انجمن نقاشان برلين و عضو هيئت رئيسه انجمن هنرهاي تجسمي تبريز، اختصاص داده شد و گالري ديگر به 60 اثر از هشت نقاشي ديگر.

گفتني است اين دومين نمايشگاه گروهي، اين گروه است كه در معرض ديد عموم قرار گرفته است. پيش از اين اين گروه با همكاري انجمن هنرهاي تجسمي تبريز نمايشگاهي در نگارخانه استاد ياسمي تبريز برپا كرده بود.

كيومرث كياست، يكي از هنرمندان اين نمايشگاه كه جوايز بسياري را از نمايشگاههاي كره جنوبي، ژاپن، تركيه و ايران كسب كرده است، طي يادداشتي دربارة اين نمايشگاه اينگونه مي‌نويسد:

تجربة شهرستاني بودن و نقاش و هنرمند بودن خصوصيت ديگري دارد و ممكن است براي كساني كه در اين شرايط نبوده‌اند قابل لمس نباشد. در قرون گذشتة دور هواي تبريز را عاشـقان عارفان و نگارگران عـطرآگين كرده بودند ولي كـمتر كـسي را مـي‌توان سراغ گرفت كه از راز و رمز اين عطر آفرينان سخني براند. يك وقفة طولاني در نقاشي اين شهر روي داده است و روزگاري سپري شده است نسلي بعد از نسلي آمدند و رفتند و ما نتوانستيم آنها را در تبريز ماندگار كنيم و نهايتاً جذب مركز شدند.
از سال‌ها قبل يك نياز درون ما را مي‌كاويد و حسي و حالي در خود داشتيم كه دور هم جمع شويم تا باتفاق هم كار كنيم، گفتگو و نقد داشته باشيم از خود و ديگران بگوئيم و اگر بتوانيم آيندة نقاشي شهرمان را رقم بزنيم. چنين بود كه اولين گفتگو شروع شد. نسلي از گذشته و نسلي جديد كنارهم اولين حركت‌ها را شروع كرديم. حركتي فعال در همه به چشـم مي‌خورد.
زمان ما را به آينده مي‌راند. اكـنون ما تغيــيرات سريع جهــاني را چـون رخدادهاي معمول زندگي شاهد هستيم، اگر واقع بين باشيم اين تغيرات در هستي هنرمند و هنر جهاني تأثير شديدي گذاشته است. اين ناموزوني جهاني را در هر نمايشگاهي و از جمله نمايشگاه حاضر نظاره‌گر هستيم و اين حس و حالا از نسلي به نسلي مشهود مي‌باشد. ولي شكل تغيير و نو شدن را در كارها مي‌توان ديد،
اين نو شدن در جوهرة انسان نهفته است و اين حكــمت وجودي جهان هــستي است، سكون صورت مرگ را تداعي مي‌كند، دراين وضعيــت قياس بين عهد عتيق و سده‌هاي ميانه و قرن بيســت و يكم سرگيجه‌آور است و همين در هم‌رفتگي زمان بيروني و رودرروئي آن با زمان دروني هنرمند صورتي ديگر به هنر داده است، اين ناموزوني در طول تاريخ هنرمندان خلاق را به ارمغان آورده است و اين در حالي است كه هنرمند به بياني به آينده پرتاب شده و از زمان خود فاصله گرفته است. چگونه مي‌توان در قرون آينده به چنين وضعيتي رسيد، فن‌آوري‌هاي جديد راه‌هاي نو را پيش روي هنرمند باز مي‌كنند ولي حال شاهد هستيم كه ابزارها نيز عمر چنداني را سپري نمي‌كنند هر چه به سوي آينده پيش مي‌رويم فاصلة بين تولد و مرگ اين ابزارها كوتاه‌تر مي شود. دل بستن به اين ابزارها مردن و صدها بار مردن را به سراغ هنرمند خواهد آورد.
چگونه مي‌توان گذشته و حال را به آينده پيوند داد؟ ما سعي خود را خواهيم كرد.

قابل ذكر است نمايشگاه ياد شده از 7 تا 26 مهر ماه، ساعت 10 الي 20 ( پنجشنبه‌ها از 10 الي 14 ) در مركز فرهنگي ـ هنري صبا واقع در ميدان فلسطين ، نبش سينما فلسطين، خيابان شهيد برادران مظفر، شماره 53 پذيراي علاقه‌مندان بود.

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ٧ مهر ١٣٨٢ - ٠٩:١٧ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.