تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > ارائه گنجينه‌اي از 6 دهه عكاسي حرفه‌اي ايران در نمايشگاه عكاسان معاصر ارامنه در صبا


آرمان استپانيان (دبير عكس نمايشگاه هنر ارامنه):
ارائه گنجينه‌اي از 6 دهه عكاسي حرفه‌اي ايران در نمايشگاه عكاسان معاصر ارامنه در صبا

 

آرمان استپانيان، دبير بخش عكس نمايشگاه هنرمندان معاصر نوگراي ارامنه، از ارائه گنجينه‌اي ارزشمند از شش دهه عكاسي حرفه‌اي ايران كه حاصل كار ده‌ها عكاس ارمني در كشورمان است در اين نمايشگاه خبر داد.

 آرمان استپانيان، دبير بخش عكس نمايشگاه هنرمندان معاصر نوگراي ارامنه، از ارائه گنجينه‌اي ارزشمند از شش دهه عكاسي حرفه‌اي ايران كه حاصل كار ده‌ها عكاس ارمني در كشورمان است در اين نمايشگاه خبر داد.


به گزارش روابط عمومي مؤسسه فرهنگي-هنري صبا، وابسته به فرهنگستان هنر، آرمان استپانيان، دبير بخش عكس نمايشگاه هنرمندان نوگراي معاصر ارامنه، خبر از ارائه گنجينه‌اي ارزنده از شش دهه تاريخ عكاسي حرفه‌اي ايران داد كه در شمار آثار عكاسان ارمني قرار دارد. اين هنرمند عكاس با اشاره به اينكه بخش عكس اين نمايشگاه آثار بيش از 95% عكاسان ارامني كشورمان را دربرمي‌گيرد خاطرنشان كرد: «هنر ارامنه بازتاب يك هويت اصيل قومي است و در كنار آن، تبلوري از يگانگي و پيوند ريشه‌دار و عميق اين قوم با فرهنگ، تمدن و تاريخ ايران را به نمايش مي‌گذارد.»

وي گفت: «بخش عكس اين نمايشگاه شامل 230 عكس از 49 عكاس است، كه يك دوره بيش از شصت ساله، از دهه 20 به بعد، را پيش چشم مي‌گذارد. در انتخاب اين آثار كيفيت زيبايي شناسانه آن‌ها به دقت بررسي شده است.» وي ارائه آثاري از پيش‌كسوتان عكاسي ايران همچون ترپانچيان، نيكول فريدني و سيمون آيوازيان را از ويژگي‌هاي قابل توجه اين نمايشگاه دانست و تأكيد كرد: «آثار ترپانچيان و فريدني، تصويري از تهران قديم و ايران قديم را به نمايش گذاشته است كه مجموعه بسيار نفيس و ماندگاري است.» وي افزود: «در آثار راه يافته به نمايشگاه جلوه‌هايي از انقلاب اسلامي، جنگ تحميلي و پايداري مردم، مقاومت فلسطين و آئين‌هاي مذهبي و مناسك ديني مسلمانان و ديگر اديان جهان به چشم مي‌خورد.» وي تأكيد كرد: «در تمامي گرايش‌هاي عكاسي حرفه‌اي، همچون طبيعت، ورزشي، مستند، خبري، خلاقه و... ، آثار چشمگيري ارائه شده است كه نام‌هاي همچون آلفرد يعقوب زاده، نيكول فريدني، قاراپچيان و... را بر پيشاني خود دارد.»

دبير بخش عكس نمايشگاه هنر ارامنه ادامه داد: «در هر حوزه و گرايش عكاسي، آثار چهره‌هاي شاخص و برجسته‌اي را داريم، از جمله عكس‌هاي آلفرد يعقوب زاده در بخش خبري و مستند، سيمون آيوازيان در عكاسي معماري، نيكول فريدني در بخش طبيعت و....»

گفتني است در اين نمايشگاه، مجموعه‌اي يك‌دست، منسجم و ارزشمند از شش دهه فعاليت هنري اين هنرمندان در دو بخش عكاسي و نقاشي، در انواع زمينه‌ها و گرايش‌ها وجود دارد كه مي‌تواند نموداري از كليت اين هنرها را كه از پيكرة هنر و هويت ملي ايران، هرگز جدا نبوده و نيست براي همه علاقه‌مندان ترسيم كند.

يادآور مي‌شود نمايشگاه بزرگ هنر نوگراي معاصر ارامنه، 17 آذر ماه در مؤسسه فرهنگي-هنري صبا گشايش خواهد يافت.

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ١٢ آذر ١٣٨٧ - ١١:٤٦ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.