تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > از امروز نگارخانه‌هاي صبا جلوه گاه 6 دهه هنر ارامنه ايران مي‌شود


از امروز نگارخانه‌هاي صبا جلوه گاه 6 دهه هنر ارامنه ايران مي‌شود

 

مؤسسه فرهنگي-هنري صبا درهاي نگارخانه‌هاي خود را به روي دستاوردهاي شش دهه فعاليت هنرمندان معاصر ارامنه، در دو بخش نقاشي و عكس، مي‌گشايد تا بخشي از گنجينه هنر ملي ايران كه حاصل كار دهها هنرمند ارمني است، بازخواني شود.

 مؤسسه فرهنگي-هنري صبا درهاي نگارخانه‌هاي خود را به روي دستاوردهاي شش دهه فعاليت هنرمندان معاصر ارامنه، در دو بخش نقاشي و عكس، مي‌گشايد تا بخشي از گنجينه هنر ملي ايران كه حاصل كار دهها هنرمند ارمني است، بازخواني شود.


به گزارش روابط عمومی مؤسسه فرهنگی-هنری صبا، وابسته به فرهنگستان هنر، نگارخانه‌هاي صبا امروز ميزبان آثار چند نسل از هنرمندان، از پيش‌كسوت تا جوان ارمني است. با گشايش نمايشگاه هنرمندان معاصر ارامنه در اين مؤسسه، فرصتي براي مشاهده دستاوردهاي شش دهه فعاليت هنري در دو بخش: نقاشي و عكس، فراهم خواهد شد.

اين نمايشگاه كه حاصل كار ده‌ها هنرمند معاصر ارمني را براي اولين بار در سطحي وسيع و در كنار هم ارائه مي‌كند، منظري از شش دهه فعاليت هنري را در دو حوزه عكاسي و نقاشي و با رويكردي پژوهشي و تخصصي به نمايش مي‌گذارد. انتخاب و گزينش آثار، توسط دبيران هر دو بخش و بر اساس معيارهاي حرفه‌اي انجام گرفته و تنوع چشمگيري از گرايش‌ها و جريان‌هاي مختلف را در روند فعاليت حرفه‌اي اين هنرمندان بازتاب مي‌دهد. در بخش عكاسي، نام چهره‌هايي شاخص و جريان ساز در عكاسي حرفه‌اي ايران همچون نيكول فريدني، آلفرد يعقوب زاده، سيحون آيوازيان، آرمان استپانيان، و ... به چشم مي‌خورد. اين بخش همچنين شامل طيف وسيعي از آثار بوده كه تمامي ‌گونه‌هاي عكاسي از خبري، مستند، ورزشي، طبيعت، خلاقه و ... را پوشش مي‌دهد. در بخش نقاشي نيز با حجم گسترده‌اي از آثار تقريباً در تمامي‌ گرايش‌هاي موجود در نقاشي چند دهه اخير ايران روبرو خواهيم بود، كه در اين بخش نيز نام‌هايي چون ماركوگريگوريان، سيراك ملكونيان، سركيس زاكاريان (واسپور)، ميشا، سروژ باسقيان، و ... قابل تأمل است. در آثار ارائه شده در اين نمايشگاه همچنين بازتاب سنت‌هاي فرهنگي، ارزش‌هاي اجتماعي، بومي، آئيني و باورهاي قومي‌ارامنه را شاهد خواهيم بود. در مجموع كارنامه جامعي از چند دهه كار هنرمندان معاصر ارامنه در نمايشگاه اخير پيش روي همه علاقه‌مندان، پژوهشگران و محققان تاريخ هنر معاصر ايران خواهد بود.

گفتني است موزه هنرهاي معاصر، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، مجموعه تاريخي-فرهنگي سعد آباد، سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري، نگارخانه لازار، و تعدادي از مجموعه‌داران خصوصي، در برپايي اين نمايشگاه مشاركت دارند.

نمايشگاه هنرمندان ارامنه روز يكشنبه 17 آذر ماه ، رأس ساعت 16 ، با حضور شمار زيادي از هنرمندان و مسئولان فرهنگي در مؤسسه فرهنگي-هنري صبا گشايش خواهد يافت تا بخشي ديگر از گنجينه هنر ملي در آثار هنرمنداني كه تعلق خود را نزديك به دو قرن با فرهنگ و هويت اين سرزمين حفظ كرده‌اند، به نمايش گذاشته شود.

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ١٧ آذر ١٣٨٧ - ١١:١٨ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.