تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > صبا با كارگاه‌هاي تخصصي به استقبال گنجينه‌هاي از ياد رفته هنر مي رود


صبا با كارگاه‌هاي تخصصي به استقبال گنجينه‌هاي از ياد رفته هنر مي رود

 

مؤسسه فرهنگي-هنري صبا با برپائي نخستين كارگاه، از مجموعه كارگاه‌هاي تخصصي هنرهاي سنتي، كه در 18 رشته هنري مختلف برگزار مي‌شود به استقبال گنجينه‌هاي از ياد رفته هنر مي‌رود.

مؤسسه فرهنگي-هنري صبا با برپائي نخستين كارگاه، از مجموعه كارگاه‌هاي تخصصي هنرهاي سنتي، كه در 18 رشته هنري مختلف برگزار مي‌شود به استقبال گنجينه‌هاي از ياد رفته هنر مي‌رود.

به گزارش روابط عمومی مؤسسه فرهنگي-هنري صبا وابسته به فرهنگستان هنر، اين مجموعه با برپائي اولين كارگاه‌هاي تخصصي هنرهاي از ياد رفته ايران در محوطه و گالري‌هاي خود، به استقبال گنجينه‌هاي از ياد رفته هنر ايران مي‌رود. اين كارگاه‌ها كه در 18 رشته تخصصي، نظير مليله دوزي،‌ مهره سازي،‌ چاقو سازي، ‌گيوه بافي، قطاعي،‌ صحافي، زري بافي، قالي‌بافي،‌ رنگرزي و ... است با حضور استادكاران برجسته اين هنرها، در شهرهاي مختلف ايران، تشكيل مي‌شود. اين كارگاه‌ها براي نخستين بار و درقالب مجموعه‌اي گسترده، تداوم هنر اصيل سنتي و ميراث هنر آئيني- قومي و تجلي ارزش‌هاي فرهنگ بومي، زيبايي شناسي سنت‌هاي فرهنگي و آداب و رسوم اقوام و مناطق مختلف كشورمان را در جريان توليد و خلق آثار هنري، به‌صورت زنده و مستقيم، براي علاقه‌مندان به نمايش مي‌گذارد. در اين كارگاه‌ها مي‌توان از نزديك شاهد احياي هنرهايي بود كه در گذر زمان و با نفي جنبه‌هاي كاربردي و عمومي خود، از عرضه حيات اجتماعي، پيوند گسسته‌اند اما اين بار، دوباره و به گونه‌اي ديگر، زندگي خود را از سر مي‌گيرند و ارزش‌ها و ويژگي‌هاي بديع و منحصر به فرد خود را، از رهگذر قرن‌ها جلوه‌گر مي‌كنند.

گفتني است ‌نشست‌هاي پژوهشي، سخنراني‌ها و نمايش فيلم‌هاي مستند، از كارگردانان برجسته، در كنار اين كارگاه‌ها، ابعاد و جنبه‌هاي متنوع و نايافته و ارزشمندي از اين هنرها را معرفي و بازشناسي خواهد كرد.

اين مجموعه همراه با نمايشگاه بزرگ گنجينه‌هاي از ياد رفته هنر كه از دوشنبه 26 آذر ماه، در مؤسسه فرهنگی-هنری صبا برگزار مي شود، علاقه‌مندان را به تماشاي يكي از زيباترين تجليات استمرار هويت،‌ فرهنگ، ‌تاريخ و مدنيت مردم اين سرزمين، ميهمان خواهد كرد.

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ٢٥ آذر ١٣٨٦ - ١٠:٤٤ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.