تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > نمايشگاه جديدم ابراز ارادت و عشق هنرخوشنويسي، به ‌ساحت مولاي عارفان است


استاد اميرخاني:
نمايشگاه جديدم ابراز ارادت و عشق هنرخوشنويسي، به ‌ساحت مولاي عارفان است

 

استاد غلامحسين اميرخاني، هنرمند خوشنويس برجسته كشورمان كه به تازگي نمايشگاهي از جديدترين آثار خود را با موضوع مناجات منظوم امير مومنان، در صبا تقديم دوستداران اين هنر كرده است، اين نمايشگاه را عرض ارادت و اخلاصي از جانب تاريخ هنر خوشنويسي ايران به ساحت عشق و عرفان، مولاي پرهيزگاران، علي (ع) دانست.

 استاد غلامحسين اميرخاني، هنرمند خوشنويس برجسته كشورمان كه به تازگي نمايشگاهي از جديدترين آثار خود را با موضوع مناجات منظوم امير مومنان، در صبا تقديم دوستداران اين هنر كرده است، اين نمايشگاه را عرض ارادت و اخلاصي از جانب تاريخ هنر خوشنويسي ايران به ساحت عشق و عرفان، مولاي پرهيزگاران، علي (ع) دانست.


به گزارش روابط عمومي مؤسسه فرهنگي-هنري صبا وابسته به فرهنگستان هنر، استاد غلامحسين اميرخاني كه به تازگي نمايشگاهي از جديدترين آثار خود را در نگارخانه لرزاده اين موسسه تقديم دوستداران هنر خوشنويسي ايران كرده است، برپايي اين نمايشگاه را عرض اخلاص و ارادتي به ساحت اميرمومنان دانست و گفت: «اين نمايشگاه هم ابراز ارادتي به اين مناجات زيبا و پرشور عارفانه بود و هم در امتداد و به پيروي از كار استادان بزرگي چون ميرعلي هروي و ميرزا غلامرضا اصفهاني كه از دوره تيموري تا عصر قاجار، از اين اثر بزرگ به‌عنوان يك منبع زاينده و غني الهام هنري و زيبايي شناساسي، بهره بردند و روايت‌هايي ماندگار از آن خلق كردند.»

اين هنرمند ارزشمند كشورمان خاطر نشان كرد: «در هنر خوشنويسي ايران افزون بر آنچه هدف اصلي است يعني رسيدن به حد اعلاي زيبايي ،‌آراستگي،‌ اعتدال و توازن؛ ايجاد تنوع و ابتكار هم مور توجه است به طوري كه چيزي به آن داشته‌ها و پشتوانه‌هاي تاريخي بيفزايد. يكي از اين راه‌ها استقبال از آثار درخشان گذشته است. در اين راستا مناجات منسوب به امير مومنان يكي از زيباترين اين گوهرهاي نفيس و نادره در طول تاريخ است.» وي با بيان سابقه توجه هنرمندان بزرگ خوشنويسي ايراني به اين اثر- از مير علي هروي در دوره تيموري تا ميرعماد بزرگ در دوره صفوي و ميرزا غلامرضا اصفهاني در عصر قاجار- افزود: «اين مناجات عارفانه و عاشقانه با اين استقبال هنرمندان در طول تاريخ خوشنويسي ما، شخصيت دومي هم پيدا كرد و افزون بر آن جنبه راز آلود و مجذوبانه و معنوي، به‌عنوان يك اثر كاملاً هنري و زيبايي شناسانه جاودانه شد. به‌گونه‌اي كه موجب يك حركت گسترده در فكر و ذوق هنرمندان شد و تأثيري عميق به‌جا نهاد. در طول پانصد سال، اين اثر با اين دو بال توانست، آفاق متعالي و جايگاه بلندي را از آن خودسازد.»

گفتني است نمايشگاه «تجلي نياز» شامل تازه‌ترين آثار خوشنويسي استاد غلامحسين اميرخاني از مناجات منسوب به اميرمومنان علي (ع) است. اين نمايشگاه در آستانه عيد سعيد غدير خم گشايش يافت و تا 21 دي ماه در نگارخانه لرزاده در مؤسسه فرهنگي-هنري صبا، ميزبان علاقه‌مندان و شيفتگان ظرافت‌ها و زيبايي‌هاي اين هنرماندگار ايراني است تا يكي از بديع‌ترين جلوه‌هاي اسرار و رموز عرفان عاشقانه علوي را در سنت زيبايي‌شناسي خوشنويسي اصيل، معنانگر و معرفت آئين اين سرزمين از نزديك مشاهده كنند.

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ١٠ دی ١٣٨٦ - ٠٨:٥٨ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.