تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > صبا 25 سال پوستر تئاتر ايران مرور مي‌كند


صبا 25 سال پوستر تئاتر ايران مرور مي‌كند

 

با گشايش نمايشگاه «25 سال پوستر تئاتر ايران» در مؤسسه فرهنگي-هنري صبا، اين موسسه ميزبان علاقه‌منداني خواهد بود كه مجموعه‌اي ارزشمند از تاريخ پوستر تئاتر ايران را، به‌روايت شاخص‌ترين چهره هاي گرافيك معاصر، براي اولين بار مشاهده خواهند كرد.

 با گشايش نمايشگاه «25 سال پوستر تئاتر ايران» در مؤسسه فرهنگي-هنري صبا، اين موسسه ميزبان علاقه‌منداني خواهد بود كه مجموعه‌اي ارزشمند از تاريخ پوستر تئاتر ايران را، به‌روايت شاخص‌ترين چهره هاي گرافيك معاصر، براي اولين بار مشاهده خواهند كرد.

به گزارش روابط عمومي مؤسسه فرهنگي-هنري صبا وابسته به فرهنگستان هنر، هم‌زمان با ايام مبارك دهه فجر، در طليعه آغاز بيست و ششمين جشنواره بين المللي تئاتر فجر ،‌ دو نگارخانه اين مؤسسه، شاهد حضور چهره‌هاي برجسته، هنرمندان و مسئولان تئاتر كشورمان بود تا طي مراسمي، رونمايي تاريخ مصور 25 سال پوستر تئاترايران را با نمايش آثار برجسته‌اي، از پيش‌كسوتان گرافيك معاصر، جشن بگيرد. مرور بخش مهمي از تاريخ پوستر ايران، با گرايش هنري، حرفه‌اي و زيبايي‌شناسانه و مشاهده آثار شاخص از چهره هايي چون مرتضي مميز، صادق بريراني، آيدين آغداشلو، ابراهيم حقيقي، فرزاد اديبي، ساعد مشكي، قباد شيوا، رضا عابديني و .... رخدادي بود كه يك روز پيش از آغاز به كار بيست و ششمين جشنواره تئاتر فجر، پيوند تصوير و نمايش را به نمايش‌گذاشت.

در اين مراسم كه با حضور دكتر حبيب الله صادقي، مدير كل هنرهاي تجسمي وزارت ارشاد، مجيد سرسنگي، دبير بيست و ششمين جشنواره تئاتر فجر، احمد نادعليان، ‌محمد معمار زاده، و شمار زيادي از هنرمندان در نگارخانة‌ لرزاده و نگارخانه 2 صبا، اين مؤسسه برگزار شد، دويست اثر منتخب از ميان نزديك به هشتصد پوستر تئاتر، از هنرمندان شاخص گرافيك و طراح پوستر ايراني، ارائه شد تا از خلال آن، علاقه‌مندان، كشف و بازخواني فصلي مهم از شكوفايي پوستر هنري و گرافيك حرفه اي ايران را به روايت اين آثار تجربه كنند.

خاطره انگيز بودن و تداعي و تكرار نوستالژي‌هاي ناب، براي بسياري از تئاتري‌ها و تماشاگران حرفه‌اي آثار شاخص و بيادماندني هنرنمايش در سال‌هاي پس از انقلاب تا امروز، يكي از عوامل جذابيت و ماندگاري اين پوسترهاست. تلقي و شناخت طراحان گرافيك و پوستر، ازهنر نمايش و فضاسازي‌هاي تئاتري و جلوه‌هاي مختلف از اين نزديكي، ‌يكي ديگر از ارزش‌هاي منحصربه فرد اين نمايشگاه است كه تلاش و تجربه و گرافيست‌ها را براي تجسم فضاهاي تئاتري از فاخرترين تا فانتزي‌ترين آن‌ها و ميزان موفقيتشان در اين مسير را، پيش چشم نهاده است.

اين نمايشگاه تا 16 اسفندماه، در مؤسسه فرهنگي-هنري صبا، آماده بازديد تمامي علاقه‌مندان پوستر تئاتر ايران خواهد بود.

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ١٧ بهمن ١٣٨٦ - ١٠:٢٧ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.