تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > ميزگرد نشانه‌شناسي سومين دوسالانه گرافيک در صبا


ميزگرد نشانه‌شناسي سومين دوسالانه گرافيک در صبا

 

سومين نشست پژوهشي صبا با موضوع «بررسي نشانه‌شناختي آثار سومين دوسالانه بين‌المللي گرافيک جهان اسلام» با حضور کارشناسان اين هنر برگزار شد.

سومين نشست پژوهشي صبا با موضوع «بررسي نشانه‌شناختي آثار سومين دوسالانه بين‌المللي گرافيک جهان اسلام» با حضور کارشناسان اين هنر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي مؤسسه فرهنگي-هنري صبا، وابسته به فرهنگستان هنر، سومين نشست پژوهشي- تحليل سومين دوسالانه بين‌المللي «گرافيک جهان اسلام» به بررسي نشانه‌شناختي آثار ارئه شده در اين دوسالانه اختصاص داشت.

در اين نشست که در قالب ميزگردي با حضور دکتر عباسي و دکتر پاکتچي، دو عضو گروه نشانه‌شناسي فرهنگستان هنر، برگزار شد، ابتدا دکتر عباسي با بررسي نشانه‌شناختي پوسترهاي بخش فلسطين، در يک مطالعه و سير موردي و تطبيقي، به نقش‌هاي ارجاعي و استعاري در اين آثار با نشان دادن نمونه‌ها پرداخت. سپس دکتر پاکتچي با استناد به الگوي تضاد و تقابل، مباحثي را در خصوص نشانه‌شناسي و ديالوگ رنگ و بي‌رنگي در آثار اين دوسالانه مطرح كرد. وي عناوين و سرفصل‌هايي چون پارادايم و فضاي گزينش و انتخاب، تلقي اجتماعي و فهم فرهنگي از رنگ در مقابل بي‌رنگي با پرده‌هاي رنگ، وارياسيون‌ها و مشخصه‌هاي آن را تشريح کرد. اين مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: «در ديالوگ رنگ و بي‌رنگي، ما با تعامل ذهنيت و عينيت روبرو هستيم و اين ديالوگ مي‌تواند حامل مفاهيم و تعابير فرهنگي باشد.» وي آنگاه ردپاي مفاهيم انتزاعي و ماورايي، شکست زمان و مکان، پويايي و ايستايي، روند تحول دروني و بيروني، ارجاعات رنگ‌ها به شکل درون ذات و ارجاع به مفاهيم خارجي و سيستم پيام‌سازي و مفهوم‌سازي رنگ‌ها و همچنين تلقي‌هاي مختلف و متفاوت از معنا در نظام نشانه‌اي رنگ‌ها را با ارائه اسلايد و تصاوير آثار عرضه شده در اين دوسالانه بررسي و جستجو کرد.

يادآور مي‌شود نشست‌هاي پژوهشي و تخصصي تا پايان کار دوسالانه ادامه خواهد يافت.

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ٢٤ آبان ١٣٨٨ - ٠٩:٥٥ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.