• يکشنبه ٢٤ تير ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > هنرنمایی بانوان خوشنویس در نقش جهان + تصاویر


به مناسبت چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران
هنرنمایی بانوان خوشنویس در نقش جهان + تصاویر

 

نمایشگاه خوشنویسی بانوان با عنوان «چله خط»، به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران گشایش یافت.

نمایشگاه خوشنویسی بانوان با عنوان «چله خط»، به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران گشایش یافت.

به گزارش روابط عمومی فرهنگستان هنر، نمایشگاه «چله خط» با حضور استادان غلامحسین امیرخانی، امیراحمد فلسفی، الهه خاتمی، ازهار شرکا، رسول مرادی، غلامرضا سپهری، دکتر محمدحسین ساکت، نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در انجمن خوشنویسان و بسیاری از بانوان خوشنویس عصر پنجشنبه 25 بهمن‌ماه در مرکز هنر پژوهی نقش جهان گشایش یافت.

در این نمایشگاه حدود 90 تابلو خوشنویسی از بانوان هنرمند به نمایش گذاشته شد.

استاد غلامحسین امیرخانی، عضو پیوسته فرهنگستان هنر و چهره ماندگار عرصه خوشنویسی، این هنر را دارای قدرتی بسیار در عرصه هنرخواند و توسعه این هنر را در سراسر جهان بسیار فرخنده دانست و اظهار داشت: امروز انجمن خوشنویسان ایران این افتخار را دارد که در 12 کشور جهان دارای شعبه بوده و به آموزش این هنر می‌پردازد.

وی به بودجه‌ای که دولت در اختیار عرصه فرهنگ و هنر قرار می‌دهد، اشاره و عنوان داشت: همیشه در تمام نشست‌ها عنوان می‌کنم که بودجه‌ای که صرف فرهنگ و هنر کشور می‌شود باید صد برابر شود، زیرا انسان‌های خوب، جامعه را می‌سازند و باید برای نیروی انسانی هزینه کرد.

استاد امیرخانی همچنین به نقل خاطره‌ای پرداخت از بانویی خوشنویس که توانست با آموزش این هنر به بانوان، چهره و افکار شهرش را نسبت به عملکرد زنان در عرصه اجتماعی تغییر دهد.

عارف براتی، مدیر اجرایی انجمن خوشنویسان نیز آماری از بانوان خوشنویس ارائه کرد و گفت: هنر خوشنویسی را باید یکی از سخت‌ترین هنرها بدانیم که در نزد مسلمانان نیز به دلیل اتصال به کلام وحی از جایگاهی خاص برخوردار است و امروزه تعداد بانوان خوشنویس ما از مردان پیشی گرفته و در این سال‌ها 1709 بانو در درجه ممتاز و 240 بانو در درجه فوق ممتاز از انجمن خوشنویسان مدارک خود را دریافت داشتند.

سپس الهه خاتمی، بانوی خوشنویس ایران با خوانش سروده‌ای از مجتبی کاشانی - هیچکس جز تو نخواهد آمد / هیچکس بر در این خانه نخواهد کوبید/ شعله روشن این خانه تو باید باشی/ هیچکس چون تو نخواهد تابید/ سرو آزاده این باغ تو باید باشی/ هیچکس چون تو نخواهد رویید- سخن آغاز کرد و عنوان داشت: نقش زن‌ها در طول تاریخ در تمام عرصه‌های زندگی بسیار زیاد بوده است. ما شاهد بسیاری از زنانی بودیم که در طول تاریخ خصوصا در عرصه خوشنویسی اثر گذار بودند اما متاسفانه این هنر در دست خواص بوده، اما امروز زمینه‌ای فراهم شده که هنر خوشنویسی برای همه کسانی که علاقه‌مند هستند، قابل آموزش و پیگیری است.

همچنین ازهار شرکا، بانوی خوشنویس نیز در این نشست به سخنرانی پرداخت، گفت: همیشه پاکی و صداقت در مقابل کدورت قرار می‌گیرد و هنرمند برای آماده شدن و به مرتبه بالا رسیدن باید متصل به مقام الوهیت باشد که به اصطلاح عرفا با قلم علا و روح اعظم می‌توان به مرحله تجلی و قلمرو مرتبه انسان کامل رسید و این مرحله اتصال برای هنرمند بسیار مهم است.

در این نشست همچنین غلامرضا سپهری، گزارشی از آثار خوشنویسی که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شد، ارائه کرد.

در پایان این نشست، مریم الیاسی و منصوره شیروانی دوبانوی خوشنویس مدرک فوق ممتاز خود را از استادان حاضر در این نشست دریافت کردند.

نمایشگاه «چله خط»، تا دوم اسفندماه از ساعت 10 تا 18 میزبان بازدیدکنندگان است. علاقه‌مندان می‌توانند برای دیدن این نمایشگاه به نشانی خیابان ولی‌عصر(عج)، بالاتر از خیابان شهید بهشتی، ضلع جنوب غربی بوستان ساعی، پلاک 2169 مرکز هنرپژوهی نقش جهان مراجعه نمایند.

 برای مشاهده عکس‌های بیشتر از این برنامه اینجـا کلیک کنید.

 

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ٢٧ بهمن ١٣٩٧ - ١١:٤٣ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;