• شنبه ١٢ اسفند ١٤٠٢
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > زنگ «ثلث اول» در موزه فلسطين به صدا در آمد


زنگ «ثلث اول» در موزه فلسطين به صدا در آمد

 

نمايشگاه آثار خوشنويسي هنرمند خراساني در موزه هنر هاي معاصر فلسطين افتتاح شد.

نمايشگاه آثار خوشنويسي هنرمند خراساني در موزه هنرهاي معاصر فلسطين افتتاح شد. به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، «ثلث اول» نمايشگاه آثار خوشنويسي عبدالله قهرمان، روز گذشته 24 دي در موزه هنرهاي معاصر فلسطين افتتاح شد.


در این نمایشگاه، 40 اثر خوشنویسی از عبدالله قهرمان با خط ثلث، كه به تذهيب‌هاي پرنقش و نگار و ظريف زينب زلفي و امين انعامي آراسته شده، به نمايش در آمده ست.

مراسم افتتاحيه اين نمايشگاه  با حضور استاد «محمد علي سبزه‌كار»، رييس انجمن خوشنويسان شرق تهران، «موسي ثروتي»، نماينده خراسان شمالي در مجلس شوراي اسلامي و «حسين ثابت قدم»، مديركل ارشاد خراسان شمالي و جمعي از هنرمندان و علاقمه مندان برگزار شد.
عبدالله قهرمان، هنرمند بجنوردي از كلاس‌هاي استاد مدحت در بجنورد، به عنوان اولين آشنايي خود با خوشنويسي ياد كرد و ادامه داد: با توجه به علاقه شديدي كه به خط ثلث داشتم، به طور تخصصي زير نظر استاد «ابراهيم العبودي» به خط ثلث ادامه دادم و درجه فوق ممتاز انجمن خوشنويسان ايران را كسب كردم.

وی نوشتن اسماء الحسني و آيات قرآني را يكي از دغدغه‌ها و علايق شخصي خود دانست و ادامه داد: خط ثلث، خطي است كه براي نوشتن آيات قرآن استفاده مي‌شود. آيات و كلماتي‌ كه در اين نمايشگاه به نمايش درآمده، مورد توجه خوشنويسان در تمام جهان اسلام بوده و بر مبنای آن تبلوهای بسیاری خلق مي‌شود. با توجه به ايام ولادت پيامبر نور و رحمت و علاقه بسياري كه به برگزاري نمايشگاهي با موضوع اسماء الحسني و آيات قراني داشتم به نگارش تابلو‌هايي كه در اين نمايشگاه مشاهده مي‌كنيد، پرداختم.

اين خوشنويس جوان ادامه داد: در كشورهاي جهان اسلام هر هنرمند از سبك و سياق استاد خاصي پيروي مي‌كند. در خوشنويسي به خط ثلث «جلي سامي افندي» و در ثلث عادي «محمد شوقي» از اساتيدي هستند كه هنرمندان آن‌ها را الگوي خود قرار مي‌دهند.

عبد الله قهرمان نيز خود را از اين قائده مستثنا ندانست و به دليل حضور در محضر «ابراهيم العبودي» و «جواد خوران» خود را پيرو ثلث سامي افندي دانست. او در عين حال در هنر خوشنويسي خود را مديون رهنمود‌هاي گذشتگان مي‌داند و با خلاقيت‌هاي فردي و با استفاده از فضاي ذهني و شخصي خود، سعي كرده تا آثار متفاوتي را خلق نمايد.

وي ادامه داد: قاعده اصلي خوشنويسي من بر خط ثلث است، ولي تمام تلاش خود را كرده‌ام كه با حركات خاصي در حروف و حتي رنگ بندي مركب مورد استفاده، كار را شخصي تر و خلاقانه تر كنم.

نمايشگاه «ثلث اول» روز سه‌شنبه، 24 دي در موزه هنرهاي معاصر فلسطين گشايش يافت و تا 20 بهمن نيز ادامه دارد.

علاقه‌مندان براي بازديد از اين نمايشگاه مي‌‌توانند به نشاني ميدان فلسطين، خيابان شهيد برادران مظفر، تقاطع خيابان بزرگمهر، شماره 74 مراجعه نمايند. ساعات بازديد از اين نمايشگاه به غير از روزهاي تعطيل «شنبه تا چهارشنبه» ساعت 10 تا 17 و روزهاي پنجشنبه ساعت 10 تا 15 است.

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ٢٥ دی ١٣٩٢ - ١٠:٠٦ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;