• شنبه ١٢ اسفند ١٤٠٢
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > نقاشي‌هاي چشم نواز ايراني بر ديوارهاي موزه


نقاشي‌هاي چشم نواز ايراني بر ديوارهاي موزه

 

نمايشگاه «باغ ملكوت» آثار نگارگري، تذهيب و گل و مرغ هنرمندان پيشكسوت به همراه جوانان هنرمند در موزه هنرهاي فلسطين به نمايش درآمد.نمايشگاه «باغ ملكوت» آثار نگارگري، تذهيب و گل و مرغ هنرمندان پيشكسوت به همراه جوانان هنرمند در موزه هنرهاي فلسطين به نمايش درآمد.

«نگارگري» جلوه‌اي از هنر ايراني است كه با مفاهيم خاص و عالم معنا گره خورده، مفاهيمي كه گاه با تصاويري كه حاصل تخيل هنرمند است به خلق تابلوهايي چون «عصر عاشوراي» فرشچيان، «ققنوس» مجيد مهرگان و «فردوسي» محمد باقر آقاميري به جلوه در مي‌آيد و برخي اوقات نيز حكايت داستان‌هاي شاهنامه و جنگ‌هاي ايرانيان با زبان تصوير حسين و كمال‌الدين بهزاد را روايت مي‌كند و ديگر بار تاريخ جلال و جبروت حكمراناني است كه به دست سلطان محمد به تصوير درآمده يا اشعار عرفاني حافظ، عطار و مولانا را به سر پنجه هنرمندانه علي زاويه، حسين الطافي، هادي خان و محمد تجويدي مزين كرده است.

نقاشي‌ ايراني تنها به نگاره‌هايي اين چنين ختم نمي‌شود بلكه تذهيب، تشعير، حاشيه سازي، جدول کشي، گل‌و مرغ نيز در دل اين هنر اصيل ايراني نهفته است، كه خود به تنهايي تزييناتي خاص براي كتابت و كتاب‌آرايي، ديوارنگاري، طراحي فرش، نقوش بناها و بوم‌ها را شكل مي‌دهد و هنرمند پنجره‌اي به سوي دنيايي ديگر را پيش روي مخاطبش مي‌گشايد.

نقاشي ايراني عاشقان بسيار دارد كه در اين راه قدم برداشته و ادامه دهنده راه استادانشان هستند. چنانكه عصر چهارشنبه 18 بهمن موزه هنرهاي معاصر فلسطين جلوه‌اي ديگر از اين هنر جاويد را با برپايي نمايشگاهي با عنوان «باغ ملكوت» به علاقه‌مندانش نشان داد. نمايشگاهي كه با 50 اثر نگارگري، تذهيب و گل و مرغ همراه بود و آثاري از هنرمنداني چون عليرضا برزكار، سميه شيرمحمدي، محيا ماندني، مهسا كردستاني، محمد امين اشرفيان، مينا كاتبي، عاطفه شجاعي منش، محمد كرمي و بهنام جعفر نژاد در آن شركت داشت.

عليرضا برزكار از هنرمندان تذهيب كاري است كه برخي از آثارش در اين نمايشگاه به نمايش درآمده است. وي متولد سال 1349 است و از سال 1372 به دليل علاقه وافري كه به هنر تذهيب‌ داشته وارد اين عرصه هنري شد و زير نظر استاد «محمد طريقتي» تذهيب را آموخت. برزكار همچنين چند جلسه‌اي را نيز زير نظر استاد «حسينعلي ماچياني» به فراگيري گل و مرغ پرداخت و پس از آن به مشق و تمرين اين هنر نيز مبادرت ورزيد. وي درباره آثارش در اين نمايشگاه مي‌گويد:« سعي دارم آثاري متفاوت از ديگر استادان به تصوير درآورم، گرچه تمامي نقوش و موتيوها همان نقوشي است كه استادان گذشته ما كشيده‌‌اند اما من سعي دارم با حسي ديگر آن‌ها را خلق كنم.»

وي كه در نمايشگاه‌هاي گوناگون داخل و خارج شركت داشته و هم‌اكنون نيز از استادان برجسته رشته تذهيب با استادان بنام خوشنويسي همكاري مي‌كند، درباره مشكلات خاص اين رشته نيز مي‌گويد:« متاسفانه كاربرد هنر تذهيب در ميان اكثر اقشار ايراني ناشناخته باقي مانده و اميدوارم صدا و سيما برنامه‌هايي به صورت پيوسته از اين هنر ايراني براي مشتاقانش توليد و در شبكه‌هاي آموزش پخش كند تا اين هنر مهجور نمانده و ادامه يابد.»

برزكار مشكلات مادي را سدي براي ادامه راه بسياري از هنرمندان دانسته و عنوان مي‌كند:« متاسفانه براي بازارهاي داخلي تدابيري صورت نگرفته و كارهايي كه در نمايشگاه‌هاي داخلي عرضه مي‌شود حتي با قيمت‌هاي بسيار نازل نيز از فروش خوبي برخوردار نيستند در صورتي كه همين‌ كارها در نمايشگاه‌هاي خارجي بسيار پرفروش بوده و با بهايي سنگين خريداري مي‌شوند و اميدوارم تدابيري براي اقتصاد هنر انديشيده شود تا مشكلات هنرمندان در تمامي عرصه‌هاي هنري از بين رفته و هنرمندان اين عرصه را دلخوش نمايد.»

بهنام جعفرنژاد جوان‌ترين هنرمند نمايشگاه باغ ملكوت است كه نقاشي‌هايش در كنار آثار استادش محمد امين اشرفيان به چشم مي‌خورد اين هنرمند 17 ساله از كودكي به رشته نگارگري علاقه‌مند بوده و شيفته آثار استاد فرشچيان است به طوري كه مي‌توان ردي از آثار فرشچيان را در تابلوهايش ديد. وي ضمن ابراز خرسندي از شركت در اين نمايشگاه، اظهار اميدواري كرد كه بتواند فعاليتش را در اين عرصه ادامه دهد.

نمايشگاه « باغ ملكوت » تا 5 اسفند ميزبان علاقه‌مندان به نقاشي ايراني است كه در ميدان فلسطين، خيابان شهيد برادران مظفر، تقاطع خيابان بزرگمهر، شماره 74 موزه هنرهاي معاصر فلسطين برپا شده است. ساعات بازديد از اين نمايشگاه به جز روزهاي تعطيل «شنبه تا چهارشنبه» ساعت 10 تا 17 و روزهاي پنجشنبه ساعت 10 تا 15 است.


 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ٢٥ بهمن ١٣٩١ - ١٢:١٠ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;