آرم فرهنگستان هنر
اخبار > آثار برجسته پژوهشگران مصر به فرهنگستان هنر اهدا شد


آثار برجسته پژوهشگران مصر به فرهنگستان هنر اهدا شد

 

عبدالرحيم فيروززاده، مديركل امور بين‌الملل فرهنگستان هنر، از اهداي 50 عنوان كتاب تخصصي هنر مصر به كتابخانه تخصصي فرهنگستان هنر خبر داد.

عبدالرحيم فيروززاده، مديركل امور بين‌الملل فرهنگستان هنر، از اهداي 50 عنوان كتاب تخصصي هنر مصر به كتابخانه تخصصي فرهنگستان هنر خبر داد.
به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، مديركل امور بين‌الملل فرهنگستان هنر از اهداي بيش از 50 عنوان كتاب تخصصي هنر مصر به كتابخانه تخصصي فرهنگستان هنر خبر داد و افزود: «كتاب‌هايي كه به اين مركز اهدا شده، از جمله آثار برجسته تاليفي بوده و توسط استادان برجسته دانشگاه و پژوهشگران مصري در قاهره به زبان عربي و انگليسي چاپ و منتشر شده‌اند.»
فيروززاده در خصوص تعاملات فرهنگي دو كشور در سال گذشته، افزود: «براساس رايزني‌هاي اداره كل امور بين‌الملل فرهنگستان هنر در سال 1392،‌ تعاملات فرهنگي‌اي با كشور مصر صورت گرفت كه ديدار گروهي از هنرمندان و سينماگران برجسته مصر از ايران و فرهنگستان هنر در زمستان گذشته، بخشي از آن بود. در ادامه اين همكاري‌ها اين كتاب‌ها از طرف رايزني فرهنگي ايران در قاهره جمع‌آوري شده و به ‌كتابخانه تخصصي فرهنگستان هنر اهدا شده است.»
وي ادامه داد: ‌«اين كتاب‌ها در زمينه‌هاي مختلف هنر مصر است؛ غالب آنها درباره هنر سينما از زواياي مختلف سينما و تاريخ، بازيگران سينما، نقش ادبيات سياسي در سينما، سينماي سياسي در مصر، سينماي كودكان در مصر و موضوعاتي از اين قبيل است. همچنين تعدادي از كتب هم به تئاتر مصر اختصاص دارد كه از نمايش‌هاي شعبي تا اپرا را در بر مي‌گيرد. همچنين در ميان اين كتب، يك مجموعه 5 جلدي فرهنگ هنر تئاتر مصر نيز موجود است.»
عبدالرحيم فيروززاده بخش ديگري از كتاب‌هاي اهدايي را مربوط به تاريخ موسيقي مصر شمرد و در اين باره تصريح كرد: «برخي از كتاب‌ها كه درباره موسيقي اين كشور است نيز به همراه خود لوح فشرده ويژ‌ه‌اي دارا هستند و مي‌توان همراه با خوانش كتاب، نمونه‌هاي بسيار قديمي از سبك‌هاي مختلف موسيقي مصر را شنيد.»
وي سپس به كتب ادبي ارزشمندي كه در ميان اين مجموعه اهدايي يافت مي‌شود، اشاره كرد و افزود: «در ميان اين مجموعه، اثر ارزشمند ديگري نيز به چشم مي‌خورد كه پژوهشي درباره هنر مصر در قرن بيستم است كه توسط متخصصان هنر آمريكايي و مصر به زبان انگليسي توسط دانشگاه قاهره منتشر شده است.»
مديركل امور بين‌الملل فرهنگستان هنر از تمام متخصصان هنر كه به زبان عربي تسلط دارند، دعوت كرد تا با مراجعه به بخش عربي كتابخانه فرهنگستان هنر از اين امكان پژوهشي جديد بازديد كنند.
اين آثار در كتابخانه تخصصي فرهنگستان هنر به نشاني خيابان ولي‌عصر(عج)، پايين‌تر از طالقاني، شماره 1552 در اختيار پژوهشگران قرار خواهد گرفت تا علاقه‌مندان به پژوهش در هنر مصر بتوانند از آن استفاده كنند.

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ١٤ ارديبهشت ١٣٩٣ - ١٤:٠٧ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;