آرم فرهنگستان هنر
اخبار > كتابخانه دكتر محمدحسن لطفي به فرهنگستان هنر اهدا شد


كتابخانه دكتر محمدحسن لطفي به فرهنگستان هنر اهدا شد

 

كتابخانه دكتر محمد حسن لطفي، مترجم فقيد كشورمان ، از سوي «زيگريد لطفي» همسر وي به فرهنگستان هنر اهدا شد.

 كتابخانه دكتر محمد حسن لطفي، مترجم فقيد كشورمان ، از سوي «زيگريد لطفي» همسر وي به فرهنگستان هنر اهدا شد.


به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، مرحوم محمدحسن لطفي پيش از مرگ وصيت كرده بود كتاب‌هايش اهداء شود، و همسرش به پيشنهاد دكتر رجايي و دكتر انوار، كتاب‌ها را به كتابخانه فرهنگستان هنر اهداء كرد.

از آثاري كه وي در دوران مختلف زندگي‌اش ترجمه كرده، مي‌توان به ترجمه آثار مهمي‌ از افلاطون و فلوطين، ياسپرس،‌پاريا، و متفكران يونان، و همچنين كتاب‌هايي چون «فرهنگ رنسانس در ايتاليا»، «خاطرات سقراطي»، «گفتارهاي ماكيا ولي»، «‌مرگ سقراط» و «تاريخ جنگ پلوپونزي» اشاره كرد.

هادي ربيعي، مدير كتابخانه فرهنگستان هنر، در اين زمينه مي گويد: «دكتر محمدحسن لطفي يكي از مترجمان خوب كشورمان بود كه كتب فلسفي كلاسيك مهمي ‌را ترجمه كرده‌است. به طوري‌كه مي‌توان گفت اغلب دانشجويان رشته‌هاي فلسفه و علوم انساني از كتاب‌هايي كه ايشان ترجمه كرده بودند، در دروس دانشگاهي استفاده مي‌كردند. مجموعه كتب ايشان در حيطه‌هاي مختلف فلسفي و بعضاً ادبي هستند. آثار ترجمه كتب فلسفي ايشان بيشتر در زمينه فلسفه غرب و فلسفه اسلامي ‌است.»

هادي ربيعي درباره تعداد كتاب‌هاي اهدايي از اين كتابخانه به فرهنگستان هنر مي‌گويد:«ما اين مورد را به عهده همسر دكتر قرار داديم. زيرا ايشان كه آلماني زبان هستند و خودشان هم آثاري را در زمينه ادبيات ترجمه كرده‌اند، بنابر سليقه خودشان كتبي را كه علاقه‌مند بودند، از ميان مجموعه حاضر برگزيدند و به كتابخانه فرهنگستان هنر اهدا كردند.»

او در پايان گفت: «مهم‌تر از ارزش مادي يك كتاب، ارزش معنوي اهداء آن كتاب است و ما بايد از اين امر قدرداني كنيم. فرهنگ اهداي كتاب به كتابخانه‌هاي عمومي‌ و تخصصي، فرهنگ بسيار ارزشمندي است. زماني كه ما نيازي به كتابي نداريم، بهتر است كه آن را در اختيار افرادي كه نيازمند آن كتاب‌ هستند، قرار دهيم.»

گفتني است در پايان اين ديدار، همسر دكتر لطفي دست خطي را به يادگار به همراه بخش عمده‌اي از كتب كتابخانه دكتر لطفي به فرهنگستان هنر اهدا كرد.

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ١٩ دی ١٣٨٦ - ١٣:٢٦ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;