• سه شنبه ٢٦ تير ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > بهرام باجلان: آموزش صداسازی در کشور روشمند نیست


بهرام باجلان: آموزش صداسازی در کشور روشمند نیست

 

بهرام باجلان در گفتگويي از اجباري بودن آموزش موسيقي در كشورهاي اروپايي چون سوئد و نحوه اين آموزش سخن گفت.بهرام باجلان در گفتگويي از اجباري بودن آموزش موسيقي در كشورهاي اروپايي چون سوئد و نحوه اين آموزش سخن گفت.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، پاييز امسال يك دوره كارگاه «صدا سازي در آواز ايراني» با حضور «بهرام باجلان» از خوانندگان موسيقي سنتي در فرهنگستان هنر برگزار شد. باجلان درباره برگزاري اين كارگاه به خبرنگار فرهنگستان هنر گفت:‌ «برخي از هنرجويان با صداي اصلي خود آشنا نبوده و سعي مي‌كنند مدلي را براي خود انتخاب كنند كه در واقع تقليد محسوب مي‌شود. شايد تقليد صدا در مراحل اوليه يادگيري آواز به شخص كمك نمايد، اما در طول مدت به صداي اصلي او خدشه وارد كرده و هنرمند به دليل آنكه شناختي از صداي خود ندارد،‌ قادر نخواهد بود تا از صداي اصلي خود بهره ببرد.»

وي صدا سازي را «فني» دانست كه بايد به صورت علمي به خوانندگان آموزش داده شود و در اين باره تصريح كرد:«صدا سازي در ايران به صورت متدولوژي و روشمند تدريس نمي‌شود.  در مسئله صدا سازي بايد هر خواننده در ابتدا با آناتومي بدن آشنا شود تا بداند هر گام از صدا چگونه توليد مي‌شود و از چه ناحيه‌اي از بدن خارج مي‌شود سپس با تمرين مي‌تواند صداي اصلي خود را بشناسد.»

باجلان درباره آموزش موسيقي در ساير كشورها تصريح كرد:«آموزش موسيقي در برخي كشورهاي اروپايي چون سوئد از كودكي آغاز مي‌شود و در واقع رشته‌اي اجباري محسوب مي‌شود. خصوصا فراگيري آواز به صورت گروهي يا «كُر» كه در كليساها اجرا مي‌شود،‌ بسيار مورد توجه قرار دارد. بنابر اين اغراق نيست اگر بگوييم بيشتر آن‌ها با موسيقي آشنا هستند. اما نحوه تعليم يك آواز خوان در آنجا بسيار متفاوت است. هركس بخواهد در اين زمينه آموزش ببيند پس از دوره‌هاي مقدماتي موسيقي در مدرسه به كالج مي‌رود و در آنجا تحت تعليم چندين استاد قرار مي‌گيرد و واحدهاي مختلف درسي را مي‌گذراند كه با موسيقي و اجرا ارتباط دارد. اين دروس شامل تاريخچه موسيقي، تئوري موسيقي،‌ سازها، طرز ايستادن و اجرا روي سن، روانشناسي ارتباط با مخاطبان، شناخت فيزيولوژي و آناتومي بدن، صدا سازي و هر آنچه كه به يك اجراي خوب و درست بيانجامد، مي‌شود و خوانندگان در سطوح عالي تحصيلي دوره‌هاي بسيار سخت و توان فرسايي را پشت سر مي‌گذراند.»

اين هنرمند درباره دور اول برگزاري كارگاه نيز گفت:« در نخستين دور اين كارگاه، در حدود 10 نفر انتخاب و به آن‌ها «صدا سازي» آموزش داده شد و قرار است كه اين كارگاه در دورهاي بعدي نيز ادامه يابد.»

بهرام باجلان متولد 20 آذر 1338 در تهران است. وي موسيقي را نزد پدر و دايي خود با شاهنامه خواني آغاز كرد. او از محضر استادان بزرگي چون زنده ياد اصغر بهاري، استاد نصراللله ناصح‌پور، زنده ياد عبدالوهاب شهيدي و زنده ياد حسين عمومي بهره برد. او علاوه بر آواز با ساز «سه تار» نيز آشنايي دارد. باجلان  پس از انتشار آلبوم‌هايي، در سال 1378 به سوئد رفت و در دانشگاه استهكلم علاوه بر تدريس سه تار در اين دانشگاه، نيز مشغول تحصيل موسيقي و صدا سازي شد. وي تاكنون كنسرت‌هايي در كشورهاي آلمان، سوئد و آمريكا برگزار كرده است.


 
 
 

زمان انتشار: شنبه ٢١ دی ١٣٩٢ - ٠٨:٣٢ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;