• سه شنبه ٠٢ مرداد ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > موزه هنرهای معاصر فلسطین همواره به‌عنوان نماد مقاومت عمل کرده است


پیام فرهنگستان هنر درخصوص موزه هنرهای معاصر فلسطین منتشر شد
موزه هنرهای معاصر فلسطین همواره به‌عنوان نماد مقاومت عمل کرده است

 

در پی انتشار اخباری درخصوص موزه هنرهای معاصر فلسطین در برخی از رسانه‌ها، جمعی از اعضای پیوسته این فرهنگستان و هنرمندان حوزه‌های تجسمی و سنتی و صنایع دستی پیامی منتشر کردند.

 در پی انتشار اخباری درخصوص موزه هنرهای معاصر فلسطین در برخی از رسانه‌ها، جمعی از اعضای پیوسته این فرهنگستان و هنرمندان حوزه‌های تجسمی و سنتی و صنایع دستی پیامی منتشر کردند.

به گزارش روابط عمومی فرهنگستان هنر، متن پیام گروه‌های تخصصی هنرهای تجسمی و هنرهای سنتی و صنایع دستی فرهنگستان هنر بدین شرح است:

 

باسمه تعالی

 

ضرورت توسعۀ

موزه هنرهای معاصر فلسطین

 

بنیان‌گذار انقلاب اسلامی و رهبر ضد استکبار و ضد امپریالیسم، حضرت امام خمینی (ره)، فلسطین را مسئله اصلی دنیای اسلام می‌دانستند. مسئله فلسطین از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، همیشه از مسائل راهبردی نظام جمهوری اسلامی بوده است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مد ظله‌العالی) نیز مسئله اول امت اسلامی را مسئله فلسطین می‌دانند.

 

بر اساس بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی، چندین دلیل محکم برای اصلی‌بودن مسئله فلسطین در دنیای اسلام وجود دارد. از نظر ایشان، فلسطین مسئله اول در میان همه موضوعات مشترک کشورهای اسلامی است. مشخصات منحصربه‌فردی در این مسئله وجود دارد:

ـ اول اینکه یک کشور مسلمان از ملت آن، غصب و به بیگانگانی سپرده شده است که از کشورهای گوناگون گردآوری شده و جامعه‌ای جعلی و موزاییکی تشکیل داده‌اند.

ـ دوم اینکه این حادثه بی‌سابقه در تاریخ، با کشتار و جنایت و ظلم و اهانت مستمر انجام گرفته است.

ـ سوم آنکه قبله اول مسلمانان و بسیاری از مراکز محترم دینی که در این کشور قرار دارد، به تخریب و توهین و زوال تهدید شده است.

ـ چهارم آنکه جامعه و دولت جعلی و اشغالگر صهیونیستی، در حساس‌ترین نقطه جهان اسلام، از آغاز تاکنون، نقش پایگاهی نظامی و امنیتی و سیاسی برای دولت‌های استکباری بازی کرده و محور غرب استعماری که به علل گوناگون دشمن اتحاد و اعتلا و پیشرفت کشورهای اسلامی است، از آن همواره چون خنجری بر پیکر امت اسلامی استفاده کرده است.

ـ پنجم آنکه صهیونیسم که خطر اخلاقی و سیاسی و اقتصادی بزرگی برای جامعه بشری است، این جای‌پا را وسیله‌ای و نقطه اتکایی برای گسترش نفوذ و سلطه خود در جهان قرار داده است.

ـ نکاتی دیگر هم می‌توان بر اینها افزود: هزینه مالی و انسانیِ سنگینی که کشورهای اسلامی تاکنون پرداخته‌اند؛ اشتغال ذهنی دولت‌ها و ملت‌های مسلمان؛ رنج میلیون‌ها آواره فلسطینی که بسیاری از آنان پس از شش دهه هنوز در اردوگاه‌ها زندگی می‌کنند؛ انقطاع تاریخ یک کانون مهمِ تمدنی در جهان اسلام؛ و الی غیر ذلک.

بر اساس این دلایل و بر مبنای یک طرح راهبردی فرهنگی‌هنری، فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران در طی دو دهه فعالیت خود، موضوع فلسطین و مقاومت را به‌عنوان موضوعی ثابت در جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها و فعالیت‌های تجسمی خود قرار داد. در هر دوره از دوسالانه‌های هنر معاصر جهان اسلام از حوالی سال 1385، در رشته‌های متنوع عکس، گرافیک، طراحی، کاریکاتور، نقاشی، تصویرسازی، نگارگری، خوش‌نویسی، طرح‌های حجمی و دیگر رشته‌ها، دریچه‌ای ملی و منطقه‌ای و جهانی، بر موضوع هنر مقاومت و فلسطین گشوده شد.

فرهنگستان هنر با هدف تأسیس موزه بین‌المللی هنر مقاومت و به‌عنوان نمادی از آن، تولیدات مرتبط با مسئله فلسطین و همچنین تشکیل اتحادیه هنرمندان معاصر جهان اسلام با تأکید بر هنرمندان عرصه مقاومت و پایداری، اقدام به جمع‌آوری اطلاعات و داده‌های مرتبط با هنر مقاومت کرد. نمایندگان فرهنگستان، متشکل از چند تن از هنرمندان انقلاب اسلامی، با هماهنگی اشخاص تأثیرگذار در حوزه مقاومت، از جمله مجاهد غیور، زنده‌یاد آقای مهندس حسین شیخ‌الاسلام (رحمت‌الله‌علیه)، سفیر سابق ایران در سوریه، با هنرمندان فلسطینی، سوری، لبنانی، اردنی، عراقی، کویتی و دیگر کشورها، گفت‌و‌گوهای متعددی کردند؛ به نحوی که تعداد قابل‌توجهی از این هنرمندان، در دوسالانه‌های هنر معاصر جهان اسلام که فرهنگستان هنر آن را طراحی و اجرا می‌کرد، شرکت کردند. با توجه به اینکه متأسفانه پشتیبانی‌های لازم بعدی، چنان‌که بایست، از این حرکت اساسی صورت نگرفت، تأسیس یک مرکز بین‌المللی به نام مقدّس فلسطین به تأخیر افتاد (که همچنان از جمله طرح‌های مهم زمین‌مانده در قلمرو هنر پایداری و مقاومت است)؛ تا آنکه با کمک شهرداری تهران، ساختمان اندیشه، واقع در ضلع جنوب‌غربی خیابان صبا، نبش خيابان بزرگمهر، به موزه‌ای با موضوع هنر پایداری و مقاومت و به نام «موزه هنرهای معاصر فلسطین» تبدیل شد. با واگذاري ساختمان مذکور از سوی شهرداری برای راه‌اندازی موزه هنرهاي معاصر فلسطين، با وجود آنکه بنای مذکور بسیار کوچک بود و آن‌چنان‌که باید قابلیت پشتیبانی از طرح کلان فرهنگستان هنر و ایده هنرمندان انقلاب اسلامی در خصوص تشکیل مرکزی برای هنر مقاومت و فلسطین را نداشت، اما با انجام تعمیراتی، به‌عنوان هسته اولیه موزه جامع هنر فلسطین آماده شد؛ به آن امید که نهادهای مختلف، از جمله شهرداری تهران، به این مسیر مقدّس کمک کنند و با گسترش فضای فیزیکی و حمایت همه‌جانبه، زمینه ایجاد مرکز و موزه مورد نظر و اجرای برنامه‌های متعددی را که برای آن در نظر گرفته شده بود، فراهم آورند.

موزه هنرهای معاصر فلسطین در طی سال‌های فعالیت خود، ده‌ها رویداد نمایشگاهی و کارگاه (ورک‌شاپ) مرتبط با هنر دفاع مقدّس، فلسطین، هنر عاشورایی، هنر پایداری و مقاومت، فرهنگ ایثار و شهادت، و... را با کمک هنرمندان و مراکز و نهادهای مرتبط، از جمله جمعیت دفاع از ملت فلسطین، بنیاد روایت فتح، انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدّس، شهرداری تهران، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، بسیج دانشجویی تهران بزرگ، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، و نظایر اینها برگزار کرده است.

نمایشگاه نقاشی «فلسطین در آیینه خیال هنرمندان ایرانی و فلسطینی»؛ نمایشگاه عکس «به کدامین گناه»، به مناسبت روز همبستگی با کودکان و نوجوانان فلسطین؛ نمایشگاه عکس «مظلومیت غزه»؛ نمایشگاه کاریکاتور به مناسبت روز قدس؛ نمایشگاه کاریکاتور «آیا صبح نزدیک نیست؟»؛ نمایشگاه پوسترهای «تموز مقاومت»؛ نمایشگاه پوسترهای مقاومت 33روزه حزب‌الله لبنان در تقابل با رژیم صهیونیستی؛ نمایشگاه نقاشی و کاریکاتور «تجلی مقاومت» به مناسبت روز قدس و روز آزادسازی خرمشهر؛ نمایشگاه‌های انقلاب و دفاع مقدّس (از جمله نمایشگاه «چهل‌سالگی انقلاب»؛ «چهل سال اسناد تئاتر پس از انقلاب اسلامی»؛ نمایشگاه خوش‌نویسی و نقاشی‌خط «دختران خیابان انقلاب»، به مناسبت میلاد حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله علیها، و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی؛ نمایشگاه «کجایند مردان بی ادعا»؛ نمایشگاه تصویرسازی «چلچراغ» به مناسبت دهه مبارک فجر و با موضوع ارزش‌های انقلاب اسلامی؛ نمایشگاه «همت کارگر، ایرانی سربلند»؛ نمایشگاه عکس و نقاشی «سرچشمه سرخ»؛ نمایشگاه «حماسه مقدّس»؛ نمایشگاه «پرچم و کتیبه‌های آیینی عاشورایی / سرمنزل عشاق حسین‌بن علی علیه‌السلام»؛ نمایشگاه عاشورایی کالیگرافی «سیاه، سفید، سرخ»)؛ و ده‌ها نمایشگاه دیگر فردی و جمعی از هنرمندان معاصر؛ و همچنین برگزاری ده‌ها کارگاه‌ هنری متنوع، از جمله چندین دوره کارگاه‌های حماسه سوم خرداد و آزادی خرمشهر؛ کارگاه و نمایشگاه «سرو بلند انقلاب اسلامی(با موضوع شهید حاج قاسم سلیمانی)»؛ و نظایر این‌ها، بخشی از فعالیت‌هایی است که در دو سال گذشته در موزه هنرهای معاصر فلسطین صورت گرفته است.

اکنون، در اوضاع و شرایط خاص جهان اسلام و خصوصاً فلسطین و جبهه مقاومت، انتظار می‌رود که نهادها، سازمان‌ها و مراکز مرتبط با ارزش‌های انقلاب اسلامی، خصوصاً شهرداری محترم تهران، گشاده‌دست‌تر از گذشته، با انگیزه و همت والا به حمایت و تقویت جریان هنر متعهد انقلاب اسلامی در سطح ملی و بین‌المللی و در گستره جهان اسلام بپردازند و ضمن تقویت «موزه هنرهای معاصر فلسطین»، زمینه و فرصتِ توسعه و تعمیق برنامه مهم برای تشکیل موزه جامع آن را فراهم آورند و ادامه‌دهنده کلام و راه و عمل امام خمینی (ره) در حمایت از مردم مظلوم فلسطین و غزه و جبهه مقاومت و دفاع مقدّس باشند؛ إن‌شاءالله.

 

به امید پیروزی جبهه مقاومت و رزمندگان اسلام بر مستکبران جهانی

گروه‌های تخصصی هنرهای تجسمی و هنرهای سنتی و صنایع دستی فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران

 

 

 

 

 

 
 
 

زمان انتشار: پنج شنبه ٨ آبان ١٣٩٩ - ٢١:٥٦ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;