• سه شنبه ٠٢ مرداد ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > خیال و ذوق و زیبایی در آرای امام محمد غزالی منتشر شد


خیال و ذوق و زیبایی در آرای امام محمد غزالی منتشر شد

 

کتاب خیال و ذوق و زیبایی در آرای امام محمد غزالی، نوشته حسن بلخاری قهی را مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن) منتشر کرد.

 کتاب خیال و ذوق و زیبایی در آرای امام محمد غزالی، نوشته حسن بلخاری قهی را مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن) منتشر کرد.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، کتاب خیال و ذوق و زیبایی در آرای امام محمد غزالی در دو بخش به نگارش درآمده است. بخش نخست کتاب در احوال و آثار محمد غزالی است که چهار فصل را شامل می‌شود. در فصل نخست کتاب به «غزالی و آثارش» پرداخته شده است. در فصل دوم به «حقیقت غزالی به روایت خویش در المنقذ من الضلال (از شک تا یقین)» پرداخته شده است. فصل سوم کتاب «آشنایی با دو کتاب احیاءالعلوم و کیمیای سعادت» است و آخرین فصلِ بخش نخست به «امام محمد غزالی و شیخ شهاب‌الدین سهروردی (پیدایش و تکوین حکمت مبتنی بر نور)» اختصاص دارد.

در بخش دوم این کتاب نیز که مشتمل بر یک مقدمه و پنج فصل است، درباره حکمت هنر و زیبایی در آرای امام محمد غزالی می‌خوانید. «غزالی، خیال و تخیل»؛ «جمال و زیبایی از منظر غزالی»؛ «قوه ذوق در آرای امام محمد غزالی و ایمانوئل کانت»؛ «غزالی، سماع و موسیقی»؛ و «غزالی و تمثیل معماری در تبیین آفرینش عالم»؛ به‌ترتیب مباحثی‌اند که در پنج فصل این بخش بررسی شده‌اند.

در معرفی این کتاب آمده است:

امام محمد غزالی بی‌تردید یکی از متفکران بزرگ جهان اسلام است که به‌رغم اشتهارش به فلسفه‌ستیزی و تهافتِ فلاسفه، در احیای راستین اندیشه‌های اسلامی و نیز انس عقل و دل یا شریعت و تصوف، نقشی بی‌نظیر و بی‌بدیل دارد. از جمله اختصاصات آرا و نظرهای غزالی و کارکردهای فلسفه هنری آثار او نگاشتن بابی مستقل و وسیع در باب موسیقی، هم در احیاء‌العلوم و هم در کیمیای سعادت؛ ارائه تأملات بسیار غنی و عمیق درباره جمال و زیبایی در احیاء‌العلوم؛ تبیین لطایفی در کارکرد قوه خیال و کارکردهای عظیم هنری آن؛ ارائه تحلیل قَدَری از قوه ذوق که چند قرن بعد مشابه آن را ایمانوئل کانت بیان کرد؛ و مهم‌تر استناد به مثال‌های هنری چون نقاشی چینیان و رومیان است.

قصد نگارنده در خیال و ذوق و زیبایی در آرای امام محمد غزالی، تأمل بر آرای عمیق و تأثیرگذار او در احیاءالعلوم، کیمیای سعادت، مشکوة‌الانوار و بعضی دیگر از آثار او چون مقصدالاسنی فی شرح اسماءالحسنی درباره هنر (فن)، زیبایی، خیال و به‌ویژه ذوق است که همه از بنیادهای اصلی فلسفه هنر و زیبایی‌شناسی محسوب می‌شوند.

مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن) این کتاب را در پنج فصل، 250 صفحه، و با شمارگان 500 نسخه و بهای 45500 تومان، به بازار عرضه کرده است.

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند به نشانی خیابان ولیعصر، نرسیده به چهارراه طالقانی، شماره 1550، کتاب‌فروشی فرهنگستان هنر مراجعه کنند.

برای اطلاعات بیشتر اینجـا کلیک کنید.

 

 

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ٢٠ مهر ١٣٩٩ - ١١:٢٩ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;