• يکشنبه ٢٤ تير ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > دو اثر دیدنی از محمود جوادی‌پور در وبگاه فرهنگستان هنر به نمایش درآمد


دو اثر دیدنی از محمود جوادی‌پور در وبگاه فرهنگستان هنر به نمایش درآمد

 

دو اثر نقاشی از آثار زنده‌یاد محمود جوادی‌پور، عضو جاوید فرهنگستان هنر، در وبگاه این فرهنگستان به نمایش درآمد.

دو اثر نقاشی از آثار زنده‌یاد محمود جوادی‌پور، عضو جاوید فرهنگستان هنر، در وبگاه این فرهنگستان به نمایش درآمد.

به گزارش روابط عمومی فرهنگستان هنر، دو اثر نقاشی با تکنیک رنگ و روغن از آثار زنده‌یاد محمود جوادی‌پور، عضو جاوید فرهنگستان هنر و از پیشگامان هنر نوگرای ایران، از مجموعه آثار محفوظ در گنجینة فرهنگستان هنر، در وبگاه این فرهنگستان به نمایش گذاشته شد.

محمود جوادي‌پور در 13 شهريور 1299 در محله اميريه تهران به دنيا آمد. پدر و مادرش اهل هنر بودند. تحصيلاتش را از دبستان سلطاني آغازكرد و سپس در دبستان علامه ادامه داد و در سال 1312 گواهينامه ششم هنرستان صنعتي ايران و آلمان را در رشته آهنگري و ماشين‌سازي دريافت كرد. آموزگار ادبياتش در هنرستان، نيمايوشيج بود. پس از اتمام دوره تحصيل در هنرستان، در آزمون ورودي دانشكده هنرهاي زيبا پذيرفته شد.

علاقه جوادي‌پور به عالم هنر باعث شد تا در سال 1322 در چاپخانه بانك ملي ايران به عنوان نقاش چاپخانه به صورت نيمه‌وقت استخدام شود. در اين زمان با مطالعه و تلاش، شيوه چاپ رنگي عكاسي را آزمود و موفق شد نخستين چاپ رنگي را در ايران انجام دهد.

وی همچنین عـضو هيئت موسس اولين مركز هنرهای تجسمی در ايران به نام «آپادانا كـاشانـه هـنرهـای زيبا» (١٣٢٨)، تدريس در دانشكده هنرهای زيبای دانشگاه تهران (١٣٥٨-١٣٣٢)، مدير گروه هنرهاى تجسمی دانشكده هنرهاى زيبای دانشگاه تهران (١٣٥٤-١٣٥٢)، سرپرست آموزشی دانشكده هنرهاى زيبای دانشگاه تهران (١٣٥٨-١٣٥٦) و ... را در کارنامه خود دارد.

جوادی‌پور آثار ارزنده فراوانی در کارنامه هنری خود به یادگار گذاشته است که برخی از این آثار زینت‌بخش موزه‌های ايران و آمريكاست.

چهره ماندگار هنر کشور، استاد محمود جوادي‌پور پس از سال‌ها فعالیت مستمر و خلق آثار هنری جاودانه، سرانجام در روز 13 آذر 1391، در قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) آرام گرفت.

علاقه‌مندان می‌توانند برای دیدن این آثار ارزشمند اینجا کلیک کنند.

 

 

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ١٩ شهريور ١٣٩٩ - ١٠:٠٢ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;