• يکشنبه ٢٤ تير ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > نام استاد امیرخانی در فهرست نادره‌کاران میراث فرهنگی ناملموس ثبت شد


نام استاد امیرخانی در فهرست نادره‌کاران میراث فرهنگی ناملموس ثبت شد

 

نام استاد غلامحسین امیرخانی، عضو پیوسته فرهنگستان هنر به عنوان گنجینة زنده بشری، ثبت شد.

نام استاد غلامحسین امیرخانی، عضو پیوسته فرهنگستان هنر به عنوان گنجینة زنده بشری، ثبت شد.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، نام استاد غلامحسین امیرخانی، عضو پیوسته فرهنگستان هنر به عنوان گنجینة زنده بشری در فهرست «نادره‌کاران میراث فرهنگی ناملموس» ثبت شد.

فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران ضمن تبریک و تهنیت برای این خبر مسرت بخش، توفیقات بیشتر این هنرمند گران‌مایه را از درگاه خداوند متعال خواستار است.

 

غلامحسین امیرخانی ۲ بهمن‌ماه ۱۳۱۸ در طالقان متولد شد. وی سال‌های آغازین دبستان را در طالقان طی کرد، سپس با استقرار خانواده‌اش در تهران تحصیلات ابتدایی خود را در دبستان مسعود سعد سلمان، به پایان رساند و پس از اتمام دبیرستان به آموختن هنر خوشنویسی روی آورد. غلامحسین امیرخانی شاگرد استادانی چون سیدحسین میرخانی و سیدحسن میرخانی در خط نستعلیق بود.

او همچنین از خط استادان قدیمی مانند میرعمادالحسنی، عمادالکتاب، میرزای کلهر، علی‌اکبر کاوه و چند تن دیگر مشق کرد.

شیوة ویژه‌ای که او در نستعلیق‌نویسی دارد مورد اقبال بسیاری از استادان خوشنویسی است و معتقدند او برترین نستعلیق‌نویس حال حاضر است زیرا در نگارش خط نستعلیق از ریز و درشت دستی قوی و مهارتی مثال زدنی و فوق‌العاده دارد.

استاد امیرخانی از سال ۱۳۴۰ در اداره کل هنرهای زیبا در وزارت فرهنگ و هنر سابق (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) به سمت خطاط استخدام شد. از فعالیت‌های دیگر او می‌توان به مدیریت و ریاست شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران، مدیریت فرهنگسرای ارسباران و ریاست شورای عالی خانه هنرمندان ایران نیز اشاره کرد. او همچنین در انجمن خوشنویسان ایران به کار تعلیم خط به خوشنویسان و استادان دیگر مشغول است.

بسیاری از خوشنویسان صاحب نام معاصر از جمله کرمعلی شیرازی و امیراحمد فلسفی شاگرد غلامحسین امیرخانی هستند و بیشتر خوشنویسان معاصر به‌طور مستقیم یا غیر مستقیم از خط او مشق کرده‌اند.

 

 

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ٣١ تير ١٣٩٩ - ١٤:٠٢ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;