• پنج شنبه ١٠ خرداد ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > نگاهی به هنر پیشرو و اجتماعی (هنر متعهد، هنر اجتماعی)


یادداشتی از حبیب‌الله صادقی به مناسبت روز جهانی قدس
نگاهی به هنر پیشرو و اجتماعی (هنر متعهد، هنر اجتماعی)

 

یادداشتی از حبیب‌الله صادقی به مناسبت روز جهانی قدس منتشر شد.


حبیب­‌الله صادقی، عضو پیوسته و رئیس گروه هنرهای تجسمی فرهنگستان هنر

در تمامی جوامع بشری، هنر انقلاب با تلاش هنرمندان و توجه آنها به مباحث معرفت‌­شناسی، زیبا­یی‌شناسی، نشانه­‌شناسی و مواردی از این دست شکل گرفته ‌است. آثار هنری خلق‌شده، دارای ویژگی­‌های خاص فرهنگی است و توجه به مضامین، نمادها و نشانه‌ها به گونه‌ای است که هویتی تصویری را برای این دوره‌های تاریخی به وجود آورده است.

از قرن هفدهم تا قرن بیستم، ضرورت بازشناسی و توجه جدی به نقش راویان این هنر و تحلیل هنرمندان احساس شد. این مسئله موجب شد تا به مدارس به عنوان جایگاه اصلی در امر آموزش و پژوهش توجه ویژه شود و مباحثی در شکل‌گیری هنر اجتماعی، هنر احیاگر، هنر بیداری و... طرح گردد که در نهایت این امر در جهت ثبت آرمان‌ها، ارزش‌ها و پدیدارشناسی هر دوره و تصویرکردن اندیشه و باورهای نهضت‌های اجتماعی به کار خواهد آمد.

از آرمان‌های انقلاب اسلامی ایران که در این سال‌ها نیز تداوم یافته، توجه جدی به ارزش­‌های اسلامی، معصومیت و مظلومیت مردم جهان، به‌ویژه ملت مظلوم فلسطین است. نزدیک به هشت دهه از حضور دشمنان و کینه­‌توزان صهیونیست و غصب قبلۀ اول مسلمانان (قدس شریف) می­‌گذرد و نمادها و نشانه­‌های بسیاری برای ترجمۀ این تجربۀ تلخ بشری به صورت هنرهای مختلف به تصویر درآمده است.

در فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران، دست‌اندرکاران و پژوهشگران هنری به اندیشۀ دینی، ارزش‌ها و باورهای انقلاب اسلامی به‌عنوان کلیدواژه‌های اصلی در پژوهش‌های هنری، توجه ویژه دارند؛ آرمان‌هایی که در این دوران تاریخی هنرمندان را تحت تأثیر خود قرار داد و دستاوردهای هنری بی‌شماری به یادگار گذاشت.

فرهنگستان هنر با ایجاد موزة هنرهای معاصر فلسطین و برگزاری دوسالانه­‌های نقاشی و گرافیک جهان اسلام که در نوع خود بسیار ممتاز و برجسته برگزار می‌شد، آثاری را به نمایش گذاشت که راوی مضامین و ارزش‌های این دورة تاریخی بودند. این امر شوق و تلاش جامعۀ هنرهای تجسمی که مفاهیم دوران انقلاب اسلامی را تجلی یافته در انقلاب و آزادی مردم فلسطین می­‌شناسند، دربرداشت و حاصل آن آثار فاخر و با ارزشی شد که در گنجینة فرهنگستان هنر به یادگار ماند.

«روز قدس»، «پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن» و «آزادی خرمشهر و پیروزی دلیرمردان آزاده در انقلاب اسلامی ایران» از جمله مضامینی به شمار می‌روند که هنرمندان آزادی‌خواه، فکور و توانمند در آیینۀ تاریخ با هوشمندی زیباشناسانه و ارائۀ نمونه­‌های برجسته و موفق توانستند به روایت تصویر درآورند و سندها و چشم­‌اندازهای جدیدی را برای آزادی مردم فلسطین و روز قدس به تصویر کشند. این آثار دائره­‌المعارف­‌های تصویری و سند تاریخی ارزشمند زمانة خود محسوب می‌شود. فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران گنجینه‌ای از این آثار را در گذشته به نمایش گذاشته و در آینده امکان نمایش مجازی آنها را فراهم خواهد کرد.

 چند نمونه از این آثار را در این متن مشاهده می‌کنید.

نام هنرمند: هند حجازی

عنوان اثر: چهره دیگر

تکنیک: رنگ روغن روی بوم

سال خلق اثر : 1982 م.

ابعاد اثر: 75*65


 

نام هنرمند: سعید حسین

عنوان اثر:روبرو شدن

تکنیک: گواش روی مقوا

سال خلق اثر : 1981 م.

ابعاد اثر: 76*40


 

نام هنرمند: سعید حسین

عنوان اثر: لیل الثور

تکنیک: رنگ روغن روی بوم

سال خلق اثر : 1982 م.

ابعاد اثر: 76*45


نام هنرمند: سعید حسین

عنوان اثر: الیسانه

تکنیک: آبرنگ روی مقوا

سال خلق اثر : 1982 م.

ابعاد اثر: 60*44


نام هنرمند: محمد الشاعر

عنوان اثر: فریاد

تکنیک: طراحی با کنته روی مقوا

سال خلق اثر : 1990 م.

ابعاد اثر: 68*50


 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ٣١ ارديبهشت ١٣٩٩ - ١٥:٣٦ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;