• سه شنبه ٠٢ مرداد ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > همایش هنر و تمدن حوزه هیرمند در فرهنگستان هنر برگزار می‌شود


همایش هنر و تمدن حوزه هیرمند در فرهنگستان هنر برگزار می‌شود

 

فرهنگستان هنر، پاییز امسال همايش «هنر و تمدن حوزه هيرمند: شهر سوخته» را همزمان در تهران و زاهدان برگزار می‌کند.

فرهنگستان هنر، پاییز امسال همايش «هنر و تمدن حوزه هيرمند: شهر سوخته» را همزمان در تهران و زاهدان برگزار می‌کند.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، منیژه کنگرانی، مدیرکل گروه‌های علمی معاونت پژوهشی فرهنگستان هنر، از برگزاری همايش «هنر و تمدن حوزه هيرمند: شهر سوخته» خبر داد. او درباره هدف برگزاری این همایش اظهار کرد: پژوهش‌هاي باستان‌شناسي درباره تمدن‌هاي واقع در بخش شرقي فلات ايران، به‌ويژه استان سيستان‌وبلوچستان، نسبت به دیگر بخش‌ها مغفول مانده و پژوهشي جدي و برنامه‌ريزي‌شده درباره مطالعات باستان‌شناسي اين استان انجام نشده است. حال آنكه اين مناطق رازهاي سربه‌مُهري درباره فرهنگ و هنر ايران ‌در دل خود نهفته دارد كه مي‌تواند تاريخ تمدن و هنر ايران و بلكه جهان را دگرگونه كند؛ از اين‌رو فرهنگستان هنر پس از برگزاري «همايش بين‌المللي تمدن جيرفت» در نظر دارد با برگزاري همايش هنر و تمدن حوزه هیرمند با مركزيت شهر سوخته، آخرين دستاوردهاي پژوهشگران و باستان‌شناسان در اين زمينه را ارائه کند. در برنامه اين همایش موضوعات باستان‌شناسي، هنرهاي باستاني، معماري باستاني و باورهاي باستاني در سه دوره پيش از تاريخ (آغاز تاريخي)، تاريخي (دوره هخامنشي) و دوره اسلامي مورد توجه و بررسي قرار خواهد گرفت.

مدیرکل گروه‌های علمی فرهنگستان هنر به مهم‌ترین دستاوردهای این همایش اشاره کرد و ادامه داد: از مهم‌ترین دستاوردهای این همایش، انتشار کتاب «باستان‌شناسي و هنر حوزه دلتاي رودخانه هيرمند؛ با محوريت شهر سوخته از آغاز تا دوران اسلامي» به کوشش سید منصور سیدسجادی، مدیرگروه باستان‌شناسی شهر سوخته و دبیر علمی این همایش است. این کتاب که در دو جلد به زبان فارسي و انگليسي و نزدیک به 1500 صفحه تهيه شده و انتشارات فرهنگستان هنر آن را منتشر می‌کند، در زمره مهم‌ترین منابع دانشگاهی و پژوهشی قرار خواهد گرفت.

وی در پایان با اشاره به همکاری دیگر نهادها در این همایش گفت: همايش «هنر و تمدن حوزه هيرمند: شهر سوخته» با همكاري وزارت ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي، پژوهشكده باستان‌شناسي ايران و... در پاییز امسال در تهران و زاهدان برگزار خواهد شد.

برنامه‌های این همایش متعاقباً اعلام خواهد شد.

 

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ٢٥ شهريور ١٣٩٨ - ١٣:١٥ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;