• سه شنبه ٠٢ مرداد ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > مجموعه مقالات هنر و اخلاق منتشر شد


مجموعه مقالات هنر و اخلاق منتشر شد

 

مجموعه مقالات هنر و اخلاق، به همت معاونت پژوهشی فرهنگستان هنر و با همکاری مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن) وابسته به فرهنگستان هنر، منتشر شد.

مجموعه مقالات هنر و اخلاق، به همت معاونت پژوهشی فرهنگستان هنر و با همکاری مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن) وابسته به فرهنگستان هنر، منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی فرهنگستان هنر، این کتاب  شامل مقالات  نخستین هم‌اندیشی هنر و اخلاق است که اسفندماه 1394، در فرهنگستان هنر برگزار شد.

مجموعه مقالات هنر و اخلاق شامل 9 مقاله با عنوان‌های «امانوئل لویناس و اثر هنری: امکان بازکشف امر اخلاقی در تجربه زیباشناسانه»، «نسبت "زیبایی" و "ارزش" در فلسفه جورج سانتایانا»، «کارکرد روایت در تعمیق اخلاق فضیلت»، «نویسندگی و تعهد؛ بررسی رویکرد اخلاقی سارتر به ادبیات»، «مناسبات هنر و اخلاق در "نقد قوه حکم" کانت»، «نسبت هنر و تباهی اخلاقی دولت شهر از نظر افلاطون»، «نقد زیبایی‌شناختی و نقد اخلاقی: جستاری در دفاع از خودآیینی»، «نسبت میان هنر (ادبیات) و اخلاق در پارادایم نظریه فضیلت‌نگرانه با تکیه بر دو اثر کمدی الهی و سیرالعباد الیالمعاد»، «نسبت اخلاق و معماری در آرا وارویک فاکس» از صاحب‌نظران حوزه فلسفه و هنر است که به کوشش فاطمه بنویدی گردآوری شده است.

در مقدمه این کتاب به قلم انشاءالله رحمتی، دبیرعلمی هم اندیشی هنر و اخلاق، آمده است: «آدمی هم در زندگی فردی و هم در زندگی اجتماعی خویش با "بایدها و نبایدهای" بسیاری مواجه می‌شود. اساسا همین "بایدها و نبایدها" مسیر او را در زندگی مشخص می‌کند. اما همین که او در مقام عمل به این "بایدها و نبایدها"، از مرحله هدایت از طریق دیگران یا هدایت از طریق سنت اجتماعی فراتر می‌رود و به نوعی خودمختاری می‌رسد به این معنا که می‌خواهد خود معلوم کند که چرا باید از این "بایدها و نبایدها" پیروی کرد - در آن صورت در می‌یابد که همه آن "بایدها و نبایدها" وزن یکسانی ندارند.»

رحمتی در ادامه درباره بایدها و نبایدهای عرصه اخلاق چنین قلم زده است :«بخش عمده‌ای از این "بایدها و نبایدهای" اخیر ذیل اخلاق قرار می‌گیرد که پدیده‌ای جهانشمول است و احکام آن در میان همه اقوام و در همه ادوار تاریخ، سیطره‌ای بی‌چون و چرا داشته است و دارد؛ چندان که آدمیان حتی اگر در عمل به آنها، به هر دلیل، کامیاب نباشند، این قدر هست که بدان‌ها تظاهر می‌کنند و به‌ندرت پیش می‌آید که کسی به خود جرأت دهد و در اعتبار آنها مناقشه کند. اما در طول تاریخ این قسم "بایدها و نبایدها" و نهاد متشکل از آنها که "اخلاق" (morality/morals) نامیده می‌شود، موضوع دقت‌ورزی‌ها و نظریه‌پردازی‌های پیگیر فرزانگان بشر قرار گرفته است و رهاورد آن همه دقت‌ورزی‌ها و نظریه‌پردازی‌ها، بحث‌های تبیینی و تاسیسی، چه در مقام سلب و چه در مقام ایجاب بوده است و همه آن مباحث امروزه در دانشی که با عنوان نه چندان دقیق فلسفه اخلاق (philosophy ethics/moral)  شناخته می‌شود، نظم و نسق یافته‌اند. »

مجموعه مقالات هنر و اخلاق، با شمارگان 500 نسخه، در 190 صفحه و بهای 25 هزار تومان به همت مؤسسه متن منتشر شده است. علاقه­مندان می­‌توانند این کتاب را از کتاب­‌فروشی فرهنگستان هنر به نشانی خیابان ولی­‌عصر(عج)، پایین­‌تر از چهار راه طالقانی، شماره 1550 تهیه کنند.

 

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ٢٩ ارديبهشت ١٣٩٨ - ١٢:٣٤ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;