آرم فرهنگستان هنر
اخبار > کتاب فلسفه هنر در عشق‌شناسی ملاصدرا تجدید چاپ شد


کتاب فلسفه هنر در عشق‌شناسی ملاصدرا تجدید چاپ شد

 

کتاب فلسفه هنر در عشق‌شناسی ملاصدرا نوشته سیدمهدی امامی جمعه به چاپ سوم رسید.

کتاب فلسفه هنر در عشق‌شناسی ملاصدرا نوشته سیدمهدی امامی جمعه به چاپ سوم رسید.

به گزارش روابط عمومی فرهنگستان هنر، کتاب فلسفه هنر در عشق‌شناسی ملاصدرا نوشته سیدمهدی امامی جمعه توسط مؤسسه تالیف ترجمه و نشر آثار هنری (متن) تجدید چاپ شد. اين كتاب در خصوص ديدگاه ملاصدرا درباره‌ هنر و عشق، در ده فصل تنظيم گرديده كه عبارت است از: فلسفه‌ اسلامي و راز پيوند عشق و هنر در ساحت ربوبي، ويژگي‌هاي نگاه ملاصدرا به هنر و زيبايي‌شناسي هنري، سه قاعده‌ اصلي در رويكرد وجودي ملاصدرا به هنر و زيبايي‌شناسي هنري، زيبايي‌شناسي بديع ملاصدرا در عشق‌هاي عفيف انساني، تصویر تمثیلی معشوق یا اثر هنری عاشق، التذاذ جنسی يا التذاد هنري و زيبايي‌شناسانه در عشق مجازي، آسيب‌شناسي عشق و مباني فلسفي نقد هنر، مباني هرمنوتيكي نقد هنر در عشق‌شناسي، ملاصدرا و جايگاه بيان‌گري در فلسفه نقد هنر و رنسانس هنري، نگارگري عصر صفوي و زيبايي‌شناسي صدرايي.
نگارنده برخي از نظريات ملاصدرا را در عشق و هنر و زيبايي‌شناسي چنين برمي‌شمارد: 1- در نگاه ملاصدرا هم طبيعت و هم آثار هنري، صنع لطيف و زيبايي‌شناسيك هستند. 2- هنر و اثر هنري انسان از ديدگاه ملاصدار اين است كه چون خداوند هنرمند است و انسان را قايم مقام خويش در همه‌ اسماء قرار داده، بنابراين اراده كرده است كه انسان نيز هنرمند باشد. 3- از نظر ملاصدرا مراتب خاصي از عشق مي‌تواند با هنر يا زيبايي‌شناسي در صنايع لطيف، نسبت داشته باشد. به طور كلي آن مراتب خاصي از عشق كه ملازم با خلق صورت و صورت‌پردازي‌اند، واجد چنين نسبتي هستند. 4- ارزش هنر، صنايع لطيفه و زيبايي‌شناسي هنري از نظر ملاصدرا از آن جهت است كه اين موارد، وجوه زيبايي‌شناختي حقيقت را آشكار و انگيزه‌ لازم را براي تحقق آن زيبايي‌ها فراهم مي‌كند. هنري كه زمينه‌ شدن را فراهم مي‌كند، بسيار فراتر از احساس است. 5- استحسان و تمثل دو وجه مشترك عشق مجازي نفساني و زيبايي‌شناسي در صنايع لطيفه است و همين دو وجه اشتراك در چشم‌انداز ملاصدرا پيوند بين عشق عفيف و صنايع لطيفه را برقرار كرده است. 6- عاشق و خيال عاشق در مشاهدات اوليه، منفعل است و تصاوير حاصله از مشاهدات، صرفاً انعكاسي از بيرون به درون هستند. اما از مرحله‌اي از مسير عشق كه ملاصدرا از آن به انظار متوارد، تعبير كرده است، ابتكارات و فعاليت‌هاي عاشق شروع و تا مرحله‌ تمثيل پيش مي‌رود. 7- شدت عشق و لذت به مراتب حضور صورت جمال و زيبايي بستگي دارد. ملاصدرا حضور صورت و زيبايي را در سه مرتبه‌ي تمثل خيالي، تمثل حسي و شهود اشراقي مي‌داند.
چاپ سوم کتاب فلسفه هنر در عشق‌شناسی ملاصدرا در شمارگان 500 نسخه، 316 صفحه و بهای 37000 تومان توسط مؤسسه متن منتشر شد.
علاقه‌مندان مي‌توانند اين كتاب را از كتاب‌فروشي فرهنگستان هنر به نشاني خيابان ولي‌عصر(عج)، پايين‌تر از چهارراه طالقاني، شماره 1550 تهيه نمايند

 

 

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ٤ دی ١٣٩٧ - ١٠:٤٣ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;