• سه شنبه ٠٢ مرداد ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > کتاب کنکاشی در احوال مجالس مضحکه سده سیزده خورشیدی منتشرشد


کتاب کنکاشی در احوال مجالس مضحکه سده سیزده خورشیدی منتشرشد

 

کتاب کنکاشی در احوال مجالس مضحکه سده سیزده خورشیدی به همت موسسۀ تأليف، ترجمه و نشر آثار هنري(متن) و همچنین پژوهشکده هنر وابسته به فرهنگستان هنر، منتشر شد.

کتاب کنکاشی در احوال مجالس مضحکه سده سیزده خورشیدی به همت موسسۀ تأليف، ترجمه و نشر آثار هنري(متن) و همچنین پژوهشکده هنر وابسته به فرهنگستان هنر، منتشر شد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، كتاب کنکاشی در احوال مجالس مضحکه سده سیزده خورشیدی با پژوهش و قلم محمدحسین ناصربخت توسط این فرهنگستان منتشرشد.

پژوهشگر در ابتدای مقدمه آورده است: «نقالان و قصه‌گویان، معمولا سخن‌ چنین آغاز می‌کنند؛ اما، ما را که غرض پرداختن به راز و رمزهای برخی از خیل نمایش‌های روزگارِ رفته است، چاره طریقه‌ای دیگر است. قصد مکتوب حاضر، چنان‌که از عنوان آن برمی‌آید، بررسی فنون و شگردهای به کار گرفته شده در مجالس شادی‌آور رایج در سده سیزدهم خورشیدی است.»

ناصربخت در بخش دیگری از مقدمه به تعریف حوزه‌های مختلف متون خنده‌آور پرداخته و آنها را این‌گونه معرفی کرده است: «طنز، فکاهه، هجو و هزل واژه‌هایی هستند که از دیرباز در فرهنگ و هنر بشری و در عرصه ادبیات و هنرهای نمایشی مطرح بوده‌اند و علی‌رغم تفاوت‌هایی در تعریف و مقاصد، در نهایت، همگی برانگیختن یکی از انواع خنده (از نیشخند و پوزخند و ریشخند گرفته تا قهقهه‌ای فارغ از هرگونه بدخواهی) را مدنظر دارند.»

این کتاب با شمارگان 1000 نسخه، در 300 صفحه و با قيمت 39 هزار تومان توسط مؤسسه تأليف، ترجمه و نشر آثار هنري(متن) عرضه مي‌شود. علاقه‌مندان مي‌توانند اين كتاب را از كتاب‌فروشي فرهنگستان هنر به نشاني خيابان ولي‌عصر(عج)، پايين‌تر از چهارراه طالقاني، شماره 1550 تهيه کنند.

 

 

 

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ٢١ مهر ١٣٩٧ - ١٣:١٢ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;