• چهارشنبه ٢٧ تير ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > پیوند فرهنگستان هنر با جامعه دانشگاهی، نیاز امروز و پشتوانه فرداست


دیدار سرپرست فرهنگستان هنر و رئیس پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران:
پیوند فرهنگستان هنر با جامعه دانشگاهی، نیاز امروز و پشتوانه فرداست

 

سرپرست فرهنگستان هنر و رئیس پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران در راستای همکاری‌های مشترک و انعقاد تفاهم‌نامۀ همکاری دیدار و گفتگو کردند.

سرپرست فرهنگستان هنر و رئیس پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران در راستای همکاری‌های مشترک و انعقاد تفاهم‌نامۀ همکاری دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش روابط عمومی فرهنگستان هنر، شاهین حیدری، رئیس پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران، با همراهی حسن بلخاری، مصطفی گودرزی و سیدغلامرضا اسلامی با علیرضا اسماعیلی، سرپرست این فرهنگستان، عصر سه‌شنبه، 17 مهرماه، دیدار و گفتگو کردند.

در ابتدای این نشست صمیمانه دکتر حیدری به خواست‌ها و نیازهای جامعه هنری و دانشگاهی اشاره و اظهار داشت: حرکت فرهنگستان هنر باید همسو با نیازها و خواست‌های جامعه امروزی باشد؛ که متاسفانه در گذشته به دلیل آنکه اسباب آن فراهم نشده بود، این امر محقق نشد.

رئیس پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران هدف خود از این دیدار را فراهم آوردن فضای تعاملی بیشتر با فرهنگستان هنر عنوان و تصریح کرد: به دلیل ظرفیت‌های موجود در این دو نهاد دانشگاهی و پژوهشی، امید است که با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای به این امر دستیابیم و بتوانیم خواست‌ها و نیازهای جامعه امروزمان را برطرف سازیم.

در ادامه علیرضا اسماعیلی، سرپرست فرهنگستان هنر نیز با اشاره به پژوهشی که در گذشته در راستای فعالیت‌های پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران از بدو تأسیس به انجام رسانده بود، خاطر نشان کرد: دانشگاه تهران و پردیس هنرهای زیبا به عنوان دانشگاه مادر در حوزه فرهنگ و هنر کشور تأثیر‌ زیادی داشته است. فرهنگستان هنر نیز با هدف‌ پژوهش‌های بنیادین و ایجاد فضای تعاملی با نهادهای تاثیر گذار، نظیر دانشگاه‌های کشور در سطح ملی آماده همکاری و تعریف برنامه‌های مشترک است. در اساسنامة‌ این فرهنگستان نیز بر این تعاملات تأکید شده است.

وی به اهداف فرهنگستان هنر اشاره و یادآور شد: فرهنگستان قبلاً، تعاملات خوبی با دانشگاه‌ها داشت و امیدواریم این تعاملات در بخش‌های مختلف آموزش و پژوهش همچون ایجاد رشته‌های جدید به خصوص در مباحث بین رشته‌ای، هدایت و استفاده از پژوهش‌های مقاطع تحصیلات تکمیلی برای ارتقاء و اعتلای هنر کشور و جریان سازی در این زمینه گسترش یابد.

سرپرست فرهنگستان هنر راه اندازی مجدد گروه‌های تخصصی که مرکب از استادان دانشگاهی و هنرمندان طراز اول هستند را رهیافتی در جهت پیشبرد مقاصد و اهداف فرهنگستان دانست و تصریح کرد: استفاده از ظرفیت‌های علمی و هنری کشور سرفصل فعالیت‎‌های این فرهنگستان را شکل می‌دهد. ما علاقه‌مندیم که پیوندهای ناگسستنی با جامعه دانشگاهی و هنرمندان داشته باشیم.

در ادامه این دیدار غلامرضا اسلامی، استاد تمام دانشکده معماری دانشگاه تهران به حساسیت‌های جامعه کنونی کشور اشاره و اظهار داشت: خوشحالم امروز شرایطی ایجاد شده که به مغفولاتی که نزدیک به یک دهه در فرهنگستان هنر ایجاد شده، بپردازیم. جامعه علمی ما بدون چشم‌داشت به مسایل اقتصادی، آماده است تا با فرهنگستان تعامل داشته و موجبات سازندگی کشور را فراهم سازد.

وی تعامل با فرهنگستان را به عنوان نیاز، ضرورت و از واجبات دانست و عنوان داشت: آنچه جامعه امروز طلب می‌کند، رسیدن به هویت، ملیت و حمیت است که باید با همکاری سازمان‌ها و نهادهای پژوهشی و دانشگاهی حاصل شود.

سپس مصطفی گودرزی، رئیس دانشکده هنرهای تجسمی دانشگاه تهران، مأموریت اصلی فرهنگستان هنر را حمایت‌ از جامعه دانشگاهی عنوان کرد و گفت: فرهنگستان هنر می‌تواند از طرح‌های پژوهشی که بسیاری از استادان و دانشجویان دارند، استفاده نماید و این تعامل موجباتی را برای رویدادهای جدید هنری و اعتلای فرهنگ و هنر کشور ایجاد می‌کند.

در ادامه حسن بلخاری، استاد تمام و مدیر گروه مطالعات عالی هنر در پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران به نقش فرهنگستان‌ها در سطح جهانی اشاره و یادآور شد: نقش فرهنگستان‌ها در تمامی دنیا سیاست‌گذاری‌های کلان، در سطح ملی است. توقع می‌رود که فرهنگستان هنر نیز به رویه اصلی خود بازگشت نماید، زیرا عقل فعال هر حکومتی در دست نخبگان و سیاست‌گذارانی است که در این نهادها فعالیت دارند، خصوصا در حوزه علم و هنر که توجه ویژه‌ای را می‌طلبد.

رئیس گروه‌های سنتی فرهنگستان هنر در ادامه گفت: امیدواریم همکاری این دو نهاد برتر بتواند به افزایش ظرفیت‌های علمی جامعه کمک کند.

در این نشست، علی تقوی، مسعود ناصری، عبدالحسین لاله و اسماعیل پناهی، مدیران فرهنگستان هنر، حضور داشتند و به ارائه نظریات و دیدگاه‌های خود درباره تعاملات آینده پرداختند.

در پایان نشست مقرر شد تا نمایندگانی از سوی فرهنگستان هنر و پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران انتخاب شوند و مفاد تفاهم‌نامه همکاری فی مابین مورد ارزیابی قرار گیرد.

 

 

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ١٨ مهر ١٣٩٧ - ١١:٠٥ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;