• سه شنبه ٠٢ مرداد ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > انديشه‌هاي علمي فارابي دربارة موسيقي، به چاپ سوم رسيد


انديشه‌هاي علمي فارابي دربارة موسيقي، به چاپ سوم رسيد

 

كتاب انديشه‌هاي علمي فارابي دربارة موسيقي در مؤسسه متن براي سومين بار منتشر شد.

كتاب انديشه‌هاي علمي فارابي دربارة موسيقي در مؤسسه متن براي سومين بار منتشر شد.

 

به گزارش روابط عمومی فرهنگستان هنر كتاب انديشه‌هاي علمي فارابي دربارة موسيقي به همت انتشارات فرهنگستان هنر و به قلم مهدي بركشلي به چاپ سوم رسيد.

در مقدمه كتاب آمده است: «بين قرن سوم تا دهم هجري قمري، دانشمندان بزرگي در دنياي اسلام ظهور كردند كه بيشترشان ايراني بودند يا در مهد تمدن ايران پرورش يافته و از آن خوشه‌چيني كردند. اين دانشمندان به سبب آن‌كه در قلمرو تسلط اعراب مي‌زيستند، كه زبان عربي از لحاظ مذهبي و سياسي جايگزين زبان فارسي شده بود، بيشتر آثار خود را به زبان عربي نگاشته‌اند و همين مسئله سبب شده است كه مستشرقين آنان را به فرهنگ عرب نسبت دهند. تا اين اواخر ابن‌سينا در لغت‌نامه‌ها و دانشنامه‌هاي خارجي، عرب خوانده مي‌شد. پس از كنگرة ابن‌سينا چند سالي است، مستشرقين اشتباه خود را تصحيح كرده‌اند و در كتاب‌ها او را ايراني معرفي مي‌كنند.»

این کتاب از آثار مهم و تأثیرگذار مرحوم دکتر مهدی برکشلی، موسیقیدان فقید ایران و حاصل تحقیقات مفصل وی در زمینه اندیشه‌های فارابی دربارۀ موسیقی است که ابتدا پیش از انقلاب به صورت سخنرانی ارائه شد و سپس از سوی پژوهشگاه موسیقی‌شناسی چاپ و منتشر گردید؛ ولی در سال 1389 به دلیل نایاب شدن نسخه‌های آن و با توجه به جایگاه و اهمیت آن به همت فرهنگستان هنر بازنشر شد. دکتر برکشلی در کتاب حاضر با نظری اجمالی به کتاب موسیقی فارابی، به بیان شرح حال وی و مقایسه موسیقی او و موسیقی ایرانی می‌پردازد و سپس مطالبی دربارۀ طنبور خراسانی و موسیقی فارابی و طنبور خراسان، اصول اولیۀ علم موسیقی از نظر فارابی، درجات ملایمت فواصل موسیقی از نظر فارابی و در نهایت به ذکر گام‌های موسیقی زمان فارابی و گام‌های پیشنهادی او می‌پردازد. اين كتاب به سرفصل‌هاي موسيقي فارابي، فارابي و موسيقي ايراني، موسيقي فارابي و طنبور خراسان، اصول اولية علم موسيقي از نظر فارابي، درجات ملايمت فواصل موسيقي از نظر فارابي و همچنين گام موسيقي زمان فارابي و گام‌هاي پيشنهادي او،  پرداخته است.

اين كتاب در شمارگان 500 نسخه، در 166صفحه و بهای 14000 تومان توسط مؤسسه متن منتشر شده است.

علاقه‌مندان مي‌توانند اين كتاب را از كتاب‌فروشي فرهنگستان هنر به نشاني خيابان ولي‌عصر(عج)، پايين‌تر از چهارراه طالقاني، شماره 1550 تهيه نمايند.

 

گفتني است، مؤسسه متن فرهنگستان هنر در سي ‌و يكمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران، که از 12 تا 22 اردیبهشت در مصلاي امام خميني‌(ره) برگزار می‌شود، در سالن شبستان، راهروي 26، غرفۀ 21، از ساعت 10 تا 20،‌ میزبان اهالي كتاب است. 

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ١٠ ارديبهشت ١٣٩٧ - ١٢:٢٢ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;