• سه شنبه ٠٢ مرداد ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > «سودای قطاعی» با بازخوانی هنری هفتصدساله، به «صبا» می‌آید


با برپایی نمایشگاهی از آثار سید رضا خضرایی
«سودای قطاعی» با بازخوانی هنری هفتصدساله، به «صبا» می‌آید

 

نمایشگاه آثار قطاعی، با نگاهی نو به زیبایی‌های یک هنر فراموش شده و از یادرفته ایرانی، به روایت سیدرضا خضرایی در موسسه صبا به نمايش در مي‌آيد.

نمایشگاه آثار قطاعی، با نگاهی نو به زیبایی‌های یک هنر فراموش شده و از یادرفته ایرانی، به روایت سیدرضا خضرایی در موسسه صبا به نمايش در مي‌آيد.

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری صبا، وابسته به فرهنگستان هنر، «سودای قطاعی» با بازخوانی نوینی از یک سنت هنری اصیل، زیبا و از یادرفته در ایران، با نمایش مجموعه‌ای از آثار سیدرضا خضرایی،هنرمند خوشنویس، که از انگشت شمار هنرمندان فعال در عرصه قطاعی است، دوشنبه 10 اردیبهشت ساعت 16 در نگارخانه «فرشچیان» گشایش خواهد یافت.

مجموعه ارائه شده، شامل 35 اثر قطاعی است که حاصل چهار سال فعالیت اخیر هنرمند به شمار می‌رود. ویژگی آثار این نمایشگاه، به گفته هنرمند: استفاده از دانگ‌های ریز خط نگاری، به ویژه خط شکسته، و نیز چشمگیر بودن جلوه هنر تذهیب با استفاده از رنگ‌های متفاوت و منحصر بفرد، و البته با حفظ اصالت‌های کهن این هنر است که تجربه‌ای نو و بی‌سابقه در هنر قطاعی است.

هنر قطاعی، حدود 700 سال پیش در مسیر جاده ابریشم از چین به ایران آمد و در طول تاریخ، کاربرد وسیعی در هنرهایی چون: صحافی، وراقی، تجلید، کتاب آرایی و خوشنویسی یافت و از 150 سال پیش نیز به‌تدریج رو به افول و فراموشی نهاد.

نمایشگاه «سودای قطاعی» تا 18 اردیبهشت، از 10 صبح تا 18 عصر، همه روزه به‌جز روزهای تعطیل، در نگارخانه «استاد فرشچیان» موسسه صبا، به نشانی: ورودی شرقی: خیابان ولی‌عصر(عج)، نرسیده به طالقانی، جنب رواق هنر، کتاب فروشی فرهنگستان هنر، پلاک 1550 يا ورودی غربی: خیابان ولی‌عصر(عج)، خیابان طالقانی، خیابان برادران مظفر، پلاک 125 مراجعه کنند.

 

 

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ٨ ارديبهشت ١٣٩٧ - ١١:٤٩ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;