• سه شنبه ٠٢ مرداد ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > خوشنويسي اسلامي به نمايشگاه كتاب امسال رسيد


خوشنويسي اسلامي به نمايشگاه كتاب امسال رسيد

 

كتاب خوشنويسي اسلامي، از تازه‌های نشر فرهنگستان هنر، در سي و يكمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران عرضه مي‌شود.

كتاب خوشنويسي اسلامي، از تازه‌های نشر فرهنگستان هنر، در سي و يكمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران عرضه مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، كتاب خوشنويسي اسلامي تاليف شيلا بلر و ترجمه ولي‌الله كاووسي است كه به تازگي توسط موسسه تاليف، ترجمه و نشر آثار هنري (متن) منتشر شده است و در سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه مي‌شود.

ولي‌الله كاووسي در توضيح اين كتاب آورده است: «شاید برای ما که در دل این فرهنگ زیسته‌­ایم، درکِ پیوستگیِ تمامی اجزاء حیات تاریخی­مان با خوشنویسی کاملاً مقدور نباشد. اما طی یکصد سال اخیر حجم حیرت­‌انگیزی از تحقیقات دانشگاهی و موشکافانه دربارۀ ابعاد و لایه­‌های گونه­‌گون خطوط اسلامی در جهان غرب انجام پذیرفته است. در این مدت هر یک یا هر گروهی از پژوهشگران کوشیده­‌اند از منظری خاص به این هنر نزدیک شوند و پیوستگی­‌اش را با دیگر اجزاء تمدن اسلامی به نمایش بگذارند. گروهی آن را از منظر قرآن­پژوهی و تاریخ و تفسیر قرآن یا علم­‌القرائات دیده­‌اند؛ گروهی دیگر نگاه باستان­شناسانه یا کهن­ خط­ شناسانه به آن افکنده­‌اند؛ برخی آن را از دریچۀ نسخه­‌شناسانه یا بررسی مواد و مصالح نگریسته­‌اند، و بعضی دیگر پیوندهای آن را با ادبیات یا عرفان و تصوّف وارسی کرده­‌اند. کسانی دیگر پژوهشگر جریان­‌های معاصر در خوشنویسی اسلامی بوده­‌اند. روشن است که تنها با کنار هم چیدن همۀ این زوایا می­‌توان به تصویری کامل و همه­ جانبه از خوشنویسی در متن تمدن اسلامی دست یافت. و همنشینی همۀ این زوایا حدود یک دهۀ پیش در کتابی رخ نموده که ترجمۀ فارسی آن اکنون پیش روی ماست.»

كتاب خوشنويسي اسلامي با قطع رحلي و شمارگان 1000 نسخه، 764 صفحه، به قيمت يكصد و پنجاه هزار تومان در غرفۀ فرهنگستان هنر در سي‌ و يكمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران عرضه مي‌شود.

 

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ٥ ارديبهشت ١٣٩٧ - ١٠:١٦ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;