• سه شنبه ٠٢ مرداد ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > بررسی آثار به جای مانده از سلطان محمد در فرهنگستان هنر


بررسی آثار به جای مانده از سلطان محمد در فرهنگستان هنر

 

همايش «سلطان محمد معمار يزدي» ارديبهشت 1397، در فرهنگستان هنر برگزار مي‌شود.

همايش «سلطان محمد معمار يزدي» ارديبهشت 1397، در فرهنگستان هنر برگزار مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، در آخرين نشست شوراي علمي همايش «سلطان محمّد معمار یزدی» كه به بررسي و اعلام نظر نهايي دربارۀ مقالات رسيده به دبيرخانه اين همايش اختصاص داشت، اعضاء نظر نهايي خود درباره مقالات رسيده به دبيرخانه را عنوان كردند و به انتخاب سخنرانان و چگونگي ارائه مقالات پرداختند.

در اين نشست مهدي مكي‌نژاد، عضو هيئت علمي فرهنگستان هنر و دبير علمی همایش سلطان محمد به همراه ‌‌زهره بزرگمهري، فريبا كرماني، سيدمحمدعلي گلاب‌زاده‌، سيد مجيد هاشمي، سلمان نقره‌كار‌، اعضای شورای علمی این همایش، و الهام فتاحي، دبير اجرايي آن حضور داشتند.

سلطان محمّد معمار یزدی از نام‌‌آوران و سرآمدان فنّ و هنر معماری ایرانی در اوایل قرن یازدهم هجری است که طراحی مجموعۀ بزرگ گنجعلیخان کرمان در دورۀ صفویّه به نام وی ثبت شده و بر اساس طراحی او، پاگرفته و توسعه یافته است. این مجموعه شامل میدان،‌ کاروانسرا، حمّام، ‌مسجد،‌ آب‌انبار، ضرّابخانه،‌ چهارسوق و بازار است که هر یک از این بناها دورنمایی از شگفتی‌ها و راز و رمزهای معمارانه را جلوه‌گر ساخته است. این معمار بزرگ، تسلّطی تمام و کمال بر انواع فنون معماری ایرانی و نیز مقرنس‌سازی‌، رسمی‌بندی و یزدی‌بندی داشته است .

فرهنگستان هنر با همکاری سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی و علمی کرمان، همايش «سلطان محمد معمار يزدي» را 24 ارديبهشت در اين فرهنگستان برگزار مي‌كند.

 

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ٢٧ فروردين ١٣٩٧ - ٠٩:٥٤ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;