• سه شنبه ٠٢ مرداد ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > رساله در بيان موسيقي‌شرقي و مقايسة آن با موسيقي اروپايي تجديد چاپ شد


رساله در بيان موسيقي‌شرقي و مقايسة آن با موسيقي اروپايي تجديد چاپ شد

 

كتاب رساله در بيان موسيقي‌شرقي و مقايسة آن با موسيقي اروپايي تجديد چاپ شد.

كتاب رساله در بيان موسيقي‌شرقي و مقايسة آن با موسيقي اروپايي، به همت موسسۀ تأليف، ترجمه و نشر آثار هنري(متن)، وابسته به فرهنگستان هنر، تجديد چاپ شد. 

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، كتاب رساله در بيان موسيقي‌شرقي و مقايسة آن با موسيقي اروپايي نوشته شارل فُنتُن، با ترجمه ساسان فاطمي تجديد چاپ شد و دردسترس علاقه‌مندان و پژوهشگران هنرايراني قرارگرفت.

«اثر حاضر، با همه اختصار، از اسناد باارزش تاريخي درباره موسيقي عثماني است كه بدون واردشدن به جزئيات، تصويري كلي از ويژگي‌هاي اين موسيقي در ميانه قرن هجدهم ميلادي ارائه مي‌دهد. مولف آن، شارل فُنتُن، ديلماجي فرانسوي بوده كه به گفته خودش، بدون مراجعه به كتاب‌هاي فارسي و تركي درباره موسيقي عثماني كه وي، در ضمن، از آنها به علت نپرداختن به جزئيات و نيز متناقض‌بودن انتقاد مي‌كند، مطالب رساله خود را با رجوع مستقيم به استادانِ فن تهيه كرده است. فُنتُن، قبل از اينكه مدتي در ازمير، حلب و قاهره سكونت كند، به مدت هفت‌سال (از 1756 تا 1753)، تقريبا به تمامي در دوره سلطنت محمداول (سلطنت؛ 54 - 1730) كه نه تنها موسيقي دوست، بلكه، خود همان‌گونه كه در اين رساله به آن اعتراف شده، موسيقيدان قابلي بوده و در استانبول سكونت داشته است. مطالب اين رساله پس از پنج سال اقامت در استانبول و در سال 1751 نوشته شده و نشانگر داوري‌هاي ناظري بيروني است كه برخلاف بسياري از همگنانِ معاصر و غيرمعاصرش، نسبي‌نگريِ پيش‌رسي در نگاه خود دارد و به وسواس مي‌كوشد از قضاوت عجولانه بپرهيزد.»

كتاب رساله در بيان موسيقي‌شرقي و مقايسة آن با موسيقي اروپايي، با شمارگان 1000 نسخه، در 216 صفحه و با قيمت 17هزار تومان توسط مؤسسه تأليف، ترجمه و نشر آثار هنري(متن) عرضه مي‌شود. علاقه‌مندان مي‌توانند اين كتاب را از كتاب‌فروشي فرهنگستان هنر به نشاني خيابان وليعصر(عج)، پايين‌تر از چهارراه طالقاني، شماره 1550 تهيه کنند.

 

 

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ٢٣ اسفند ١٣٩٦ - ١٥:٠١ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;