• سه شنبه ٠٢ مرداد ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > کتاب «شاهکارهای فرشبافی مشهد در عصر قاجار» منتشر شد


کتاب «شاهکارهای فرشبافی مشهد در عصر قاجار» منتشر شد

 

کتاب شاهکارهای فرش­بافی مشهد در عصر قاجار به همت مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن)، وابسته به فرهنگستان هنر منتشر شد.

کتاب شاهکارهای فرش­بافی مشهد در عصر قاجار به همت مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن)، وابسته به فرهنگستان هنر منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی فرهنگستان هنر، کتاب شاهکارهای فرش­بافی مشهد در عصر قاجار نوشته حسین کمندلو در مؤسسه متن منتشر شد.

نویسنده این کتاب در مقدمه آورده است: «مشهد یکی از مراکز مهم تولید و بافت قالی در عصر قاجار بوده است. هنرمندان در این ناحیه در کنار شهرهای مهم دیگر همچون کرمان، تبریز، کاشان و اراک قالی‌های زیبا و منحصر به­فردی تولید می­کردند. حفظ سنت­ها و تکیه بر طرح­های اصیل دوران صفوی و قیمت مناسب تولیدات، به مرور حجم فرش­بافی در این منطقه را افزایش داد. ورود صاحبان هنر از شهرهای مختلف و ساکن شدن در مشهد و همچنین سفارش­های دربار، حکام ولایات و اشراف باعث افزایش کیفیت­ قالی­های مشهد در اواخر دوران قاجار و اوایل حکومت پهلوی شد؛ اوجی که به‌تدریج خاموش شده و اکنون هیچ نشانی از آن نیست و تنها حسرت آن به یادگار مانده­است.»

در این کتاب سعی شده با نگاهی به قالی‌های محفوظ در موزۀ فرش ایران، موزه ملی ملک، موزۀ فرش آستان قدس رضوی و کاخ موزه‌های گلستان، سعدآباد، صاحبقرانیه و نیاوران، قسمتی از گذشته قالی‌بافی، استادکاران و هنرمندان صاحب‌نام ایرانی معرفی شود. آثاری که هر کدام از آنها بر ظرافت بافت، زیبایی و اصالت طرح، چیدمان دقیق رنگ و مدیریت صحیح بافت فرش در شهر مشهد گواهی می‌دهند.

کتاب شاهکارهای فرش­بافی مشهد، در 200 صفحه مصور، با شمارگان 1000 نسخه، و بهای 55 هزار تومان، توسط مؤسسه تأليف، ترجمه و نشر آثار هنري(متن) عرضه مي‌شود.

علاقه‌مندان مي‌توانند اين كتاب را از كتاب‌فروشي فرهنگستان هنر به نشاني خيابان وليعصر(عج)، پايين‌تر از چهارراه طالقاني، شماره 1550 تهيه کنند.

 

 

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ١٤ اسفند ١٣٩٦ - ١٢:٠٥ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;