• شنبه ٠٥ خرداد ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > منابع بسیار محدودی در زمینه سفال و سرامیک داریم


در نشست نقد و بررسی کتاب لعاب عنوان شد:
منابع بسیار محدودی در زمینه سفال و سرامیک داریم

 

کتاب لعاب، تألیف امید قجریان، چهارشنبه، 20 دی 1402، در سالن گلستان هنرِ فرهنگستان هنر، نقد و بررسی شد.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، نشست نقد و بررسی کتاب لعاب، تألیف امید قجریان، چهارشنبه، 20 دی 1402، به صورت حضوری و برخط برگزار شد. در این نشست مهدی مکی‌نژاد، عضو هیئت‌علمی فرهنگستان هنر، درباره پیشینه تاریخی سفال و سرامیک در ایران عنوان کرد: سفال در ایران پیشینه‌ای لااقل ده‌هزارساله دارد و ما در این حوزه تاریخی غنی داریم و همچنین در حوزه رنگ و لعاب نیز تقریباً 3هزار سال قدمت داریم و نقش‌برجسته هخامنشی در تخت‌جمشید و آثار به‌جامانده در چغازنبیل و شوش نشانگر این است که ما این دانش فنی را هزاران سال در کشور خود داشته‌ایم.

او به مشکلات و چشم‌انداز فناوری سرامیک پرداخت و انتشار کتاب‌هایی را که می‌تواند این دانش فنی را از حالت سینه‌به‌سینه به‌صورت عمومی انتقال دهد بسیار ارزشمند دانست.

در ادامه، محمود سالاری، مدرس دانشگاه و مدیر کارخانه چینی بهداشتی آرمیتاژ، به سخنرانی پرداخت و اظهار کرد: در اینجا، باید اذعان کنم کتابی که آقای قجریان تألیف کردند بسیار ارزشمند است و امیدوارم بتوانیم ارتباط میان علم و هنر را بیشتر کنیم تا داده‌های بهتری برای کسانی فراهم آوریم که می‌خواهند در این زمینه اشتغال داشته باشند.

او به مشکلاتی که در زمینه سفال و سرامیک در کشور وجود دارد اشاره کرد و افزود: متأسفانه به‌علت بحران‌هایی که در هنر و صنعت وجود دارد، ازجمله مواد اولیه، کارآفرین‌های کمی در این زمینه داریم؛ البته کسانی هستند که سفال را به‌عنوان هنر دنبال می‌کنند؛ ولی ما نتوانسته‌ایم بر این عدد اشتغال بیفزاییم و در این زمینه باید از حمایت حاکمیت بهره‌مند شویم.

سالاری سپس وارد نقد و بررسی کتاب شد و به فرمول‌های شیمیایی که منجر می‌شود تا لعاب بهتری روی سفال ایجاد شود پرداخت.

این نشست با سخنرانی نگار کفیلی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه هنر، ادامه پیدا کرد. او با عنوان‌کردن خاطره‌ای از دوران دانشجویی خود خاطرنشان کرد: در دوران دانشجویی، منابع بسیار کمی، آن هم به‌صورت ترجمه، داشتیم که از انگشتان یک دست هم کمتر بود؛ اما با وجود چنین کتاب‌هایی که استادم، آقای قجریان، تألیف کرده‌اند، دانشجویان و هنرآموزان کمتر به مشکلی برخورد خواهند کرد.

او کاربرد فرمول‌نویسی‌های زِگر در لعاب‌کاری برای هنرمندان را چندان موفق ندانست و با طرح این موضوع که هنرمند باید تجربه عملی به دست آورد که چگونه لعاب را به‌درستی روی سفال اجرا کند، به تصاویر کتاب اشاره کرد و افزود: از 55 تصویری که در کتاب لعاب آمده، فقط 10 تصویر متعلق به آثار خارجی است و 45 تصویر مربوط به فرهنگ و هنر ایران است و این کتاب به آثاری ارجاع داده که بسیار ارزشمندند و برای آیندگان بسیار مفید خواهند بود.

امید قجریان، عضو هیئت‌علمی دانشگاه هنر اصفهان و نویسنده کتاب لعاب اظهار کرد: قطعاً کتابی که تألیف شده مشکلاتی دارد و کامل نیست؛ ولی من این کتاب را مخصوص هنرمندان نگاشتم و ممکن است برای کسانی که در حوزه مهندسی سرامیک کار می‌کنند چندان به کار نیاید. تألیف این کتاب از سال 1388 آغاز شده و طی پژوهش‌هایی که در این سال‌ها انجام دادم، توانستم آن را کامل کنم.

او به متونی که در گذشته درباره سفال و سرامیک توسط اندیشمندان یا حتی برخی از شعرا به نگارش درآمده اشاره کرد و افزود: تلاش کردم تا حتی این متون را بازیابی و در این کتاب از آن‌ها استفاده کنم. به کشورهای هم‌جوار سفر کردم و منابعی را که در این زمینه وجود داشت بررسی کردم تا امروز به شکل کتاب حاضر برای مخاطبان این مرزوبوم مورد استفاده قرار گیرد.

این نشست با پرسش و پاسخ حاضران به پایان رسید.

گفتنی است کتاب لعاب امید قجریان در 9 فصل به نگارش درآمده و انتشارات فرهنگ معاصر آن را به‌تازگی منتشر کرده است. در فصل نخست این کتاب که «شناخت لعاب» نام دارد، به تعریف لعاب، ساختار شیشه و لعاب و تفاوت شیشه و لعاب پرداخته شده است. فرایند ساخت شیشه و لعاب، مواد اولیه شبکه‌ساز، مواد اولیه دگرگون‌ساز و مواد اولیه واسطه مطالبی‌اند که تحت عنوان «ترکیبات پایه لعاب» در فصل دوم خواهید خواند. فصل سوم به «شیوه فرمول‌نویسی و ساخت لعاب» اختصاص دارد. «منابع تأمین‌کننده مواد اولیه لعاب»، «ساخت لعاب»، «اکسید‌های رنگ‌دهنده لعاب»، «ویژگی‌های لعاب»، «عیب‌یابی لعاب» و «لعاب‌های ویژه» به‌ترتیب عناوین فصل‌های ششم تا نهم این کتاب‌اند.

فایل صوتی این نشست را اینجا بشنوید.

 

 

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ٢٣ دی ١٤٠٢ - ١١:٤٥ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;