آرم فرهنگستان هنر
اخبار > مجمع سالیانه فرهنگستان هنر برگزار شد


مجمع سالیانه فرهنگستان هنر برگزار شد

 

هفدهمین جلسه مجمع عمومی فرهنگستان هنر با حضور اعضای پیوسته این فرهنگستان و با یاد و خاطره زنده‌یاد حبیب‌الله صادقی، عضو جاوید این فرهنگستان تشکیل شد.

هفدهمین جلسه مجمع عمومی فرهنگستان هنر با حضور اعضای پیوسته این فرهنگستان و با یاد و خاطره زنده‌یاد حبیب‌الله صادقی، عضو جاوید این فرهنگستان تشکیل شد.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، در هفدهمین جلسه مجمع عمومی فرهنگستان هنر، بهمن نامورمطلق، رئیس و عضو پیوسته این فرهنگستان با دیگر اعضای پیوسته، با یاد استاد فقید زنده یاد حبیب‌الله صادقی، تشکیل شد و گزارش عملکرد یکساله فعالیت‌های پژوهشی و مالی اداری به سمع و نظر اعضای پیوسته رسید.

در این نشست که علی نصیریان، غلامحسین امیرخانی، محمدعلی کی‌نژاد، محمدعلی رجبی، علی منتظری، مهدی حسینی، مصطفی گودرزی، مجتبی رحماندوست و جهانگیر الماسی به شکل حضوری و مهدی کلهر به صورت مجازی روز پنجشنبه 25 اسفند 1401 حضور داشتند، ابتدا بهمن نامورمطلق، با یاد و خاطره استاد حبیب‌الله صادقی و ذکر قرائت فاتحه‌ای از سوی دیگر اعضا جلسه را رسمیت داد.

سپس رئیس فرهنگستان هنر، ضمن خیرمقدم، فعالیت‌های یک‌ساله این فرهنگستان را براساس اهداف و وظایف اساسنامه‌ای عنوان کرد و پرداختن به امور کلان هنری چون سیاست‌پردازی، آینده‌پژوهی، مباحث تاریخی و هویت هنری را منشاء بسیاری از فعالیت‌های یکساله فرهنگستان هنر شمرد. وی اقدامات این فرهنگستان در راستای سیاست‌‌پردازی هنری را برشمرد و به بیانیه‎ها و پیوست‌های پژوهشی که به عنوان اسناد بالادستی به ریاست‌جمهوری، شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر دستگاه‌های اجرایی هنری ارسال شده را توضیح داد. رئیس فرهنگستان هنر، همچنین عضویت فرهنگستان هنر در شورای عالی هنر را عاملی راهبردی در جهت سیاستگذاری‌های کلان هنری در کشور برشمرد.

در ادامه این نشست علیرضا اسماعیلی، دبیر فرهنگستان هنر، گزارشی از فعالیت‌های مالی اداری که در سالجاری صورت گرفته را توضیح داد و مشکلات و موانع بودجه‌ای در سالجاری را تشریح کرد.

منیژه کنگرانی، معاون پژوهشی و هنری فرهنگستان هنر، نیز به ارائه گزارش فعالیت یکساله پژوهشی و هنری پرداخت. وی فعالیت‌های سال‌جاری فرهنگستان هنر را در حوزه‌های سیاست‌پردازی در سطح کلان، مباحث آموزش و فرارشته‌ای از دوره‌ابتدایی تا دانشگاه، آینده‌پژوهی هنر و فراپژوهش و دیگر مباحث تشریح کرد. سپس به کتاب‌های تألیفی، ترجمه‌ای، ترجمه معکوس، توجه به هنر شرق، تاریخ شفاهی و دیگر مباحثی که فرهنگستان در سالجاری در آن آغاز به فعالیت کرده و یا در دستور کار آینده خود قرار داده پرداخت. معاون پژوهشی، همچنین به جلساتی که توسط گروه‌های تخصصی در سالجاری برگزار شده اشاره کرد و بسیاری از کارهای انجام شده در فرهنگستان را حاصل نظریات و پیشنهادات گروه‌های تخصصی برشمرد.

در ادامه این جلسه، استاد علی نصیریان، درباره خلاقیت هنری در زمینه تئاتر و نمایش صحبت کرد و فراهم آوردن بستری علمی و پژوهشی در این راستا را برای جوانان و نسل‌های آینده پرسود شمرد.

سپس علی منتظری، ضمن ابراز خرسندی از اینکه فعالیت‌های انجام شده به سمت وظایف اساسنامه‌ای قدم برمی‌دارد، به فرآیند تولید منابع مکتوب هنری پرداخت و استفاده بیشتر از خبرگان هنری را راهی برای ارتقا در این عرصه دانست.

محمدعلی کی‌نژاد، به راهکار‌هایی پرداخت که فرهنگستان هنر بتواند به لحاظ مالی و اداری در شرایط بهتری قرار گیرد.

استاد غلامحسین امیرخانی، نیز به هویت تاریخی و آثار هنری اشاره کرد که می‌تواند برای جامعه به عنوان چراغ راهی عمل نماید.

محمد علی رجبی، نیز به فعالیت‌هایی که فرهنگستان در طول سالجاری داشت، اشاره کرد که از نزدیک در جریان آن قرار داشته و تلاش‌های یکساله را بسیار ارزنده دانست که می‌تواند نشانگر آن باشد که تولید فکر در کشور در زمینه هنر صورت گرفته و قدم‌های مثبتی نیز برداشته شده است.

مجتبی رحماندوست دور شدن از مبادی و اصول هنری را منشاء مشکلات و معضلات هنری کشور دانست و عنوان کرد که فرهنگستان هنر می‌بایست روح جاری همه فرهنگستان‌ها باشد.

جهانگیر الماسی نیز در این نشست به فلسفه هنر و زیبایی‌شناسی، مباحث آینده‌پژوهی و دیگر موضوعاتی که فرهنگستان به آن می‌پردازد، اشاره کرد که قدمی مثبت در راه اعتلای هنر کشور است.

در پایان این نشست، اعضای پیوسته فرهنگستان هنر ضمن تایید گزارش یک‌ساله و برنامه‌های آینده، خواستار حمایت بیشتر از فرهنگستان هنر شدند.

 

 

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ٢٧ اسفند ١٤٠١ - ٠٨:٥٠ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

مؤسسات تابعه

پژوهشکده هنر
مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری
مؤسسه فرهنگی هنری صبا


پیوندها

فرهنگستان‌های ایران
دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها
مؤسسات پژوهشی
یاد استاد
پورتال قدیم

تماس با ما

ساختمان مرکزی : تهران- خیابان ولیعصر، پایین‌تر از چهارراه طالقانی، شماره 1552
كدپستي : 1416953613
تلفن : 5 - 66954200 دورنگار : 66951167
رایانامه : honar@honar.ac.ir

کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.