تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > نمایشگاه انقلابِ هنر، آغازگر بررسی علمی این هنر است


محمدعلی رجبی، عضو پیوسته فرهنگستان هنر:
نمایشگاه انقلابِ هنر، آغازگر بررسی علمی این هنر است

 

محمدعلی رجبی، عضو پیوسته و عضو گروه هنرهای سنتی فرهنگستان هنر، درباره نمایشگاه «انقلابِ هنر» اظهار داشت: این نمایشگاه آغازگر کارهای پژوهشی و تحقیقاتی درباره هنر انقلاب اسلامی و حرکتی نمادین برای پاسداشت روز شهادت شهید بزرگوار، آوینی است.

محمدعلی رجبی، عضو پیوسته و عضو گروه هنرهای سنتی فرهنگستان هنر، درباره نمایشگاه «انقلابِ هنر» اظهار داشت: این نمایشگاه آغازگر کارهای پژوهشی و تحقیقاتی درباره هنر انقلاب اسلامی و حرکتی نمادین برای پاسداشت روز شهادت شهید بزرگوار، آوینی است.

به گزارش روابط عمومی فرهنگستان هنر، نمایشگاه نقاشی «انقلابِ هنر» به مناسبت روز هنر انقلاب اسلامی،20 فروردین، در موسسه فرهنگی و هنری صبای فرهنگستان هنر با حضور هنرمندان، علاقه‌مندان و اصحاب رسانه گشایش یافت.

این نمایشگاه دربرگیرندة 80 اثر نقاشی با مضامین انقلابی از هنرمندان معاصر همچون احمد اسفندیاری، حبیب‌الله آیت‌اللهی، حبیب‌الله صادقی، کاظم چلیپا، مصطفی گودرزی، ناصر پلنگی، مرتضی اسدی، غلامعلی طاهری و خیالی‌نگاری‌هایی از آثار استادانی چون محمد فراهانی، علی‌اکبر لرنی، منصور وفایی و حسین حسینی است که تا 10 اردیبهشت در نگارخانه خیال موسسه فرهنگی و هنری صبا برپا خواهد بود.

محمدعلی رجبی، عضو پیوسته و عضو گروه هنرهای سنتی فرهنگستان هنر که دبیری علمی این نمایشگاه را نیز برعهده دارد، درخصوص نمایشگاه نقاشی «انقلاب هنر» اظهار داشت: این نمایشگاه به عنوان حرکتی نمادین بر اساس روز «هنر انقلاب اسلامی» و پاسداشت روز شهادت شهید بزرگوار، آوینی، برگزار می‌شود. این نمایشگاه آغازگر کارهای پژوهشی و تحقیقاتی دربارة هنر انقلاب اسلامی و در واقع اعلام حضور ما برای پرداختن به این هنر است. هنر‌های تجسمی انقلاب بعد از شعر انقلاب دومین هنری است که رشد و گسترش یافت. در این دوره نیروهای جوان انقلابی در عرصة تجسمی آثاری را ابداع کردند که بسیار اثرگذار بود. در این نمایشگاه نیز تلاش کردیم تا از آثار افراد شاخص استفاده کنیم.

وی در همین زمینه ادامه داد: ما تلاش می‌کنیم در آینده فقط به برگزاری نمایشگاه و آثار عملی هنری بسنده نکنیم. این حرکت همکاری و مشارکت همه ارگان‌ها و سازمان‌های پیش‌کسوتی که گنجینه بزرگ هنر انقلاب را در خود جای داده‌اند می‌طلبد. ما امیدواریم با تشکیل گروه هنر انقلاب در فرهنگستان هنر، به بهترین نحو در این راستا قدم برداریم.

عضو پیوسته فرهنگستان هنر در خصوص دیگر برنامه پیش‌بینی شده این روز اضافه کرد: همچنین قرار است، به دنبال برگزاری نمایشگاه «انقلابِ هنر»، نشست تخصصی نیز برگزار شود که زمان آن نیز متعاقبا اعلام خواهد شد.

این هنرمند در ادامه سخنان خود تصریح کرد: ما برای برگزاری نشست‌های تخصصی و یا نمایشگاه در عرصه تجسمی هنر انقلاب قائل به زمان خاص نیستیم و معتقدیم که در طول سال باید این مبحث از زوایای مختلف نقد و بررسی شود. زیرا بعد از انقلاب اسلامی ایران به قدری در زمینه تجسمی فعال شده‌ایم که اگر یک دوره یکساله به برگزاری نمایشگاه و نشست‌های تخصصی بپردازیم باز هم موضوع برای بحث داریم.

وی به گروه هنر انقلاب در این فرهنگستان اشاره و خاطر نشان کرد: فرهنگستان هنر دارای گروه‌های علمی در زمینه‌های مختلف هنری است که علاوه بر رسیدگی به مسائل و موضوعات در هر یک از زمینه‌ها، به رصد وضعیت موجود پرداخته و برای آینده هنری کشور، متناسب با مقتضیات زمانه، برنامه‌ریزی می‌کند و در جهت اصلاح بعضی از امور به نهادهای دیگر کمک فکری ‌رسانده و یا پیشنهادهایی به آنها ارائه می‌کند. گروه «هنر انقلاب اسلامی» نیز به تازگی به جمع گروه‌های تخصصی فرهنگستان پیوسته و در حال شکل‌گیری است.

محمدعلی رجبی در خصوص مباحث پژوهشی که در حوزه هنر انقلاب صورت گرفته، یادآور شد: پژوهش درباره هنر انقلاب تاکنون مغفول مانده و کمتر مورد توجه قرار گرفته است. شاید دلیلش این باشد که هنر انقلاب، هنری زنده و پویاست و هر لحظه کار جدیدی انجام می‌شود. امروزه بعضی از هنرها دیگر زندگیشان را از دست داده‌اند. به قولی وقتی فرهنگی به پایان رسید، برایش دائرة‌المعارف می‌نویسند. اما به فرمایش مقام معظم رهبری ما در حال ورود به چهل ساله دوم انقلاب هستیم. چهل سال تجربه کردیم و با شور و احساسات و معرفت شهودی در تمامی زمینه‌ها انقلاب را جلو بردیم؛ اما حالا باید به مرتبه خودآگاهی برسیم و پرسش کنیم. راهی را که تاکنون پیمودیم، باید بررسی کنیم. زیرا راه آینده‌مان در ظواهر امر تغییر کرده؛ اما باید در مبادی همان باشد. باید مسایل جدید در عرصه هنر مورد شناسایی قرار گیرند و از عده‌ای از هنرمندان انقلاب و برخی از شخصیت‌هایی که می‌توانند هنر انقلاب را مورد پرسش قرار دهند دعوت کنیم تا در این زمینه با ما همکاری کنند تا با برنامه‌های علمی و تحقیقاتی زمینه‌ای را فراهم نمائیم که در آینده منجر به مجموعه‌ای از نظریاتی در مورد هنر انقلاب شود.

عضو گروه هنرهای سنتی فرهنگستان هنر، به گستردگی هنر انقلاب اشاره و افزود: بررسی اشعار انقلابی ریشه در زمان‌های گذشته و قبل از انقلاب دارد و شاعرانی را می‌شناسیم که برای شعرشان مورد آزار و اذیت قرار گرفتند. اما پس از انقلاب در حوزة تجسمی، خصوصا در عرصة نقاشی و گرافیک، شاهد توسعه شگرفی هستیم. البته سینما، تئاتر، موسیقی و ... نیز تحول بسیاری را در این دوره تجربه کردند. همه این مباحث ارتباطشان با انقلاب و ارتباطشان با یکدیگر باید بررسی شود. مثلا شعر انقلاب چه ارتباطی با سینمای انقلاب یا نقاشی پیدا می‌کند. در این راه اصل ثابت و ملاک، هنرهای انقلاب است و همه اینها آینه یک حقیقت هستند. بررسی اینها مباحث جالب و سنگینی را ایجاد می‌کند که جز فرهنگستان جای دیگری وجود ندارد که به این مباحث بپردازد.

محمدعلی رجبی در پایان این گفتگو تاریخ اتمام نمایشگاه «انقلابِ هنر» را تا 10 اردیبهشت در موسسه فرهنگی و هنری صبا اعلام کرد که میزبان نگاه گرم بازدیدکنندگان است.

 

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ١٩ فروردين ١٣٩٨ - ١٣:٢٧ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.