تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > همايش ملي آجر و آجركاري بهمن امسال در فرهنگستان هنر


همايش ملي آجر و آجركاري بهمن امسال در فرهنگستان هنر

 

همايش ملي «آجر و آجر كاري در هنر و معماري ايران» 25 بهمن 1395 در فرهنگستان هنر برگزار مي‌شود.

 همايش ملي «آجر و آجر كاري در هنر و معماري ايران» 25 بهمن 1395 در فرهنگستان هنر برگزار مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، مهدي مكي‌نژاد، دبير علمي همايش ملي «آجر و آجر كاري در هنر و معماري ايران» درباره چگونگي برگزاري اين همايش اظهار داشت: اقليم معماري ايران با ساخت بناهاي آجري سازگار است كه قدمتي 6 تا 7 هزار سال دارد. اما پژوهش‌ها و تحقيقاتي كه تاكنون در اين حوزه به انجام رسيده به صورت پراكنده و غير مستمر بوده‌است؛ در صورتي كه مي‌طلبد تا در اين حوزه دستاوردهاي پژوهشي بيشتري داشته‌‌باشيم. اين بود كه طرح برگزاري اين همايش را در معاونت پژوهشي فرهنگستان هنر مطرح كردم كه مورد ارزيابي و موافقت قرار گرفت و فراخوان آن منتشر شد.

وي محورهاي همايش ملي «آجر و آجر كاري در هنر و معماري ايران» را برشمرد و افزود: اين همایش با محوریت «پیشینه تاریخی آجر (قبل از اسلام/بعد از اسلام)»، «تکنیک‌ها و روش‌های آجر و آجرکاری»، «روش‌ها و فنون تولید آجر در گذشته و حال»، «انواع و اقسام آجر»، «قابلیت‌ها و کاربرد آجر در معماری ایران»، «آجر و آجرکاری در معماری معاصر ایران»، «برداشت‌ها و گرایش‌های نوین از آجر در هنر و معماری ایران»، «نظم و هندسه در چیدمان آجر»، «آجر و محیط زیست»، «کتیبه و کتیبه‌های آجری»، «استادکاران و هنرمندان آجرکار و آجر تراش» برگزار می‌شود.

مكي‌نژاد در خصوص نحوه‌ ارسال مقالات و برگزاري اين همايش تصريح كرد: آخرین مهلت ارسال چکیده مقالات: 2 آذر ماه 1395، آخرین مهلت ارسال اصل مقالات: 2 دی ماه 1395 و زمان برگزاري اين همايش :25 بهمن ماه 1395 است.

وي در زمينه كاربرد آجر افزود: آجر در ايران تنها جنبه سازه‌اي ندارد، بلكه ايراني‌ها از آن به عنوان يك ماده هنري بهره مي‌بردند و هزاران گونه مختلف آجر را در منظر و معماري مورد استفاده قرار مي‌دادند. در نتيجه اين محصول تنها به عنوان ماده ساختماني، مطرح نبوده، بلكه به جنبه‌هاي زيباشناسي آن نيز توجه مي‌شده‌است؛ به همين دليل مي‌توانيد منحصر به فردترين ايده‌هاي خلاقانه‌ را در آثار و بناهاي تاريخي كشورمان مشاهده كنيد. مانند آجر نوشته‌هاي متعددي كه در معبد «چغازنبيل» در نزديكي شوش به كار برده‌شده كه به لحاظ هويت فرهنگي و تاريخي ارزشمند است.

عضو هيئت علمي فرهنگستان هنر درباره سير تكاملي آجر خاطرنشان كرد: آجر به عنوان ماده‌اي بومي، محبوب و قابل انعطاف محسوب مي‌شده كه كاربردهاي بسيار داشته و در بازنگري آثار تاريخي مي‌توان به سير تكاملي آن پي برد.

مكي‌نژاد به تشريح وجه تمايز آجرها از يكديگر پرداخت و گفت: از آنجا كه ماده اصلي تشكيل دهنده آجر،‌ خاك رُس است كه در اكثر مناطق ايران وجود دارد، در بسياري از شهرهاي ايران خصوصا بخش مركزي و كويري مي‌توان بناهاي آجري را مشاهده كرد. تفاوت آجرها در اندازه، رنگ و دماي پخت آن‌هاست و در گذشته به دليل تمايل به رنگ‌هاي زرد و گلبه‌اي يا نارنجي و قرمز در برخي از نقاط تفاوت‌هايي ديده مي‌شود. در بخش‌هاي ديگري نيز مانند تبريز آجر‌ها و بندكشي‌ها رنگ مي‌شده است و به اين ترتيب تغييراتي را در ظاهر بناها به وجود مي‌آوردند.

مهدي مكي‌نژاد درباره كاربرد آجر در تغيير نماي شهري افزود: آجر مي‌تواند به عنوان يكي از عناصر مبلمان شهري نقش موثري در سيما و منظر شهري داشته‌باشد. در اين همايش قرار است تا خوانش‌هاي نوين از آجر مورد بررسي قرار گيرد. همچنين به مسايل فني و مهندسي و كاربرد آجر توجه خواهد شد. زيرا آجر سازه‌اي بوده كه در گذشته براي تعديل حرارت، زيبايي و نماي بناها و مواردي از اين دست مطابق زيست بوم هر منطقه مورد استفاده قرار مي‌گرفته‌است. همچنين بحث امنيت و پايداري اين ماده يكي از مباحثي است كه به آن توجه خواهد شد.

وي به برنامه‌هاي جنبي اين همايش اشاره كرد و افزود: برنامه‌هاي زيادي براي اين همايش در نظر گرفته شده‌است. برگزاري دو پيش همايش در شهرهاي دزفول و كرمان برگزار خواهد شد كه حوزه اقليمي و منطقه‌اي اين شهرها به صورت خاص مورد بررسي قرار خواهد گرفت. استادكاران و معماران برجسته نيز در اين شهرها شناسايي و از آنها تقدير خواهد شد.

خالق كتاب «تاریخ هنر ایران در دوره اسلامی: تزیینات معماری» در خصوص سفارش مقاله براي اين همايش تصريح كرد: در صورت تامين مالي و همكاري نهادها و سازمان‌ها تلاش مي‌كنيم تا سفارش مقاله نيز داشته باشيم. ضمن آنكه معتقدم اين همايش مي‌تواند در سطح بين‌المللي نيز برگزار شود.

وي در پايان متذكر شد منابع و مقالاتي كه تاكنون به دبيرخانه همايش رسيده حاكي از اين نكته است كه حداقل ده جلد كتاب بعد از پايان اين همايش منتشر خواهد شد.

همايش ملي «آجر و آجر كاري در هنر و معماري ايران» 25 بهمن 1395 برگزار خواهد شد.

 براي دريافت اطلاعات بيشتر اينجا كليك كنيد. 

براي اطلاع از اخبار فرهنگستان هنر به كانال ما در تلگرام بپيونديد: https://telegram.me/artacademy

 

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ٧ مهر ١٣٩٥ - ١٣:٥٤ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.