تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > معرفی نسخه قرآن طوماری کتابت شده در سده دهم هجری


معرفی نسخه قرآن طوماری کتابت شده در سده دهم هجری

مجموعه نسخه‌شناسی و نسخه‌پژوهی هنری اداره کل هنری فرهنگستان هنر به مناسبت شب‌های قدر، نسخه‌ای نفیس از قرآن کریم را در درگاه الکترونیکی خود به نمایش گذاشت.
 
 


مجموعه نسخه‌شناسی و نسخه‌پژوهی هنری اداره کل هنری  فرهنگستان هنر به مناسبت شب‌های قدر، نسخه‌ای نفیس از قرآن کریم  را در درگاه الکترونیکی خود  به نمایش گذاشت.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، این نسخه قرآنی نفیس توسط مظفربن عبدالله الحسنی المازندرانی در سال 986 هجری قمری به خط نسخ  و با قلم ریز (قلم غبار) کتابت شده است. از نظر تاریخی این  نسخه مربوط به دوره صفویه ومنشا آن ایران و احتمالاً شیراز است.

از نظر مشخصات ظاهری، نسخه در قالب طوماری به طول  تقریباً 6/5 متر و عرض آن 7 سانتی متر کتابت شده است. سرلوحه تاجدار مرصع  و مذهب، کتیبه‌های چهارگوش زرین و نقوش گل طلاکاری شده در سرتاسر متن،  بخشی از آرایه‌های هنری به کار رفته در این نسخه است.  

کاتب  نسخه علاوه بر کتابت کلیه  آیات قرآن  در قالب طومار با خالی گذاشتن برخی قسمت‌ها و ایجاد فضای مناسب ، آیه «بسم الله الرحمن الرحیم»، ذکر صلوات، نام پیامبر(ص)، نام حضرت فاطمه(س) و نام دوازه امام معصوم،  بخش‌هایی از «دعای نادعلی» و همچنین نام خود را به صورت هنرمندانه بر روی متن درج نموده است. این نسخه نفیس قرآنی  با شماره دسترسی Is 1623 در کتابخانه چستربیتی  نگهداری می شود.

علاقه‌مندان می‌توانند برای مشاهده نمایشگاهی از کلیه برگ‌های این نسخه نفیس به اینجا و جهت مشاهده اطلاعات کامل نسخه‌شناسی آن به اینجا مراجعه نمایند.

زمان انتشار: شنبه ١٨ ارديبهشت ١٤٠٠ - ١٤:٥٣ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.