تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > «هنر دوره ‌فاطمی در موزه ‌ویکتوریا و آلبرت» منتشر شد


«هنر دوره ‌فاطمی در موزه ‌ویکتوریا و آلبرت» منتشر شد

 

کتاب هنر دوره ‌فاطمی در موزه ‌ویکتوریا و آلبرت به کوشش پژوهشکده هنر منتشر شد.

کتاب هنر دوره ‌فاطمی در موزه ‌ویکتوریا و آلبرت به کوشش پژوهشکده هنر منتشر شد.
به گزارش روابط‌عمومی پژوهشکده هنر، وابسته به فرهنگستان هنر، کتاب هنر دوره ‌فاطمی در موزه ویکتوریا و آلبرت اثر آنا کونتادینی با ترجمه داوود طبایی را پژوهشکده هنرِ فرهنگستان هنر منتشر کرد.
این کتاب به بررسی یکی از بخش‌های شکوهمند و خیره‌کننده فرهنگ اسلامی می‌پردازد. فاطمیان حکومتی نیرومند در حوزه مدیترانه بودند که بین سال‌های ۹۰۹ تا ۱۱۷۱م بر شمال افریقا، مصر و سوریه سلطه داشتند. آنان پس از گشودن مصر، پایتختی تازه به نام قاهره بنا کردند و با آکندن آن از مسجدها و کاخ‌ها، آنجا را به یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین شهرهای آن روزگار تبدیل کردند. هنرهای گوناگون شکوفا شدند و خزانه خاندان فاطمی به‌صورت یکی از غنی‌ترین خزانه‌های جهان اسلام درآمد.
اشیای موضوع کتاب که از مجموعه چشمگیر موزه ویکتوریا و آلبرت ــ یکی از مهم‌ترین مجموعه‌های جهانِ خارج از قاهره ــ انتخاب شده‌اند، به پنج دسته تقسیم شده‌اند: بلور، منسوجات، سفالینه، شیشه، و بالاخره دسته‌ای شامل عاج و چوب.
این کتاب مرجعی مهم برای مورخان هنر و تمامی پژوهشگران رشته‌های اسلامی و سده‌های میانه، و نیز شمار فزاینده مجموعه‌داران و معامله‌گران است.
کتاب هنر دوره فاطمی در موزه ویکتوریا و آلبرت با شمارگان ۵۰۰ نسخه در ۲۵۴ صفحه و قیمت ۴۵هزار تومان منتشر شده است.
علاقه‌مندان می‌توانند این کتاب را از کتاب‌فروشی فرهنگستان هنر به نشانی خیابان ولیعصر، پایین‌تر از چهارراه طالقانی، شماره ۱۵۵۰، تهیه کنند.

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ٢ مهر ١٣٩٨ - ١١:٣٣ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.