اخبار > نواي مناجات‌ هنرمندان، در تالار ايران مي‌پيچد


به مناسبت ماه مبارك رمضان
نواي مناجات‌ هنرمندان، در تالار ايران مي‌پيچد

 

محفل مناجات‌خواني سِحرسَحر، با اجراي هنرمندان نواحي مختلف، به همت معاونت فرهنگي و هنري فرهنگستان هنر و همچنين انجمن موسيقي ايران، برگزار مي‌شود.

محفل مناجات‌خواني با اجراي هنرمندان نواحي مختلف، به همت معاونت فرهنگي و هنري فرهنگستان هنر و همچنين انجمن موسيقي ايران، برگزار مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، محفل مناجات‌خواني با هدايت هوشنگ جاويد، پژوهشگر موسيقي نواحي و آييني ايران، و اجراي احد ملكي (آذربايجان)، محمدرضا اسحاقي (مازندران)، حميدالله سيدزاده (سراوان) و ميرزا زبردست( بوشهر) از هنرمندان موسيقي اقوام، برپا مي‌شود.

هوشنگ جاويد، كارشناس هنري اين برنامه، درباره تاريخچه مناجات‌خواني در ايران گفت: «مناجات‌خواني، هنر بسيار كهني است و تاريخچه طولاني دارد كه به اشكال مختلفي در طول زمان در ايران وجود داشته است. ايرانيان، از زمان شكل‌گرفتن باورهاي كيش و آيين‌هاي‌كيشي در اين سرزمين، مناجات‌خواني را تا به امروز حفظ كرده‌اند. البته این هنر در دوران‌ مختلف، دستخوش تغييرات زيادي شده است. به خصوص پس از اسلام، اين تغييرات بسيار چشمگير مي‌شود. ایرانیان مسلمان نمي‌خواستند به هنگام شادي، از ياد خدا غافل باشند، به همین دلیل مناجات‌خوانی شکل گرفت. پس به‌تدريج اشعار مختلف و بسياري از سرايش‌ها را با موسيقي هماهنگ کردند و به صورت مناجات آهنگين همراه با ساز استفاده کردند. اين سنت در حال حاضر نیز، در طوايف مختلف ما وجود دارد و اجرا مي‌شود.»

مناجات‌خواني سِحرسَحر، روز چهارشنبه، 9خرداد 1397، از ساعت 15 تا 17، در سالن ايران فرهنگستان هنر به نشاني خيابان ولي‌عصر(عج)، پايين‌تر از چهارراه طالقاني، شماره 1552ميزبان همه ميهمانان ماه خدا خواهدبود.

 

 

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ٦ خرداد ١٣٩٧ - ١٠:٣١ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج